University of Chicago otrzymało 150 mln dolarów na budowę najpotężniejszego komputera na świecie
University of Chicago otrzymało 150 milionów dolarów od firm IBM i Google na budowę najpotężniejszego komputera na świecie. Partnerstwo z Uniwersytetem Tokijskim, ogłoszone na szczycie grupy państw G7 w Japonii, ma na celu stworzenie pierwszego superkomputera kwantowego. Fundusze będą również wspierać badania i szkolenia potrzebne do obsługi superkomputera. „Rozwiązałoby to problemy, których obecne superkomputery nie są w stanie rozwiązać” — powiedział Fred Chong, profesor informatyki na University of Chicago. Umowa w rozwój technologii komputerów kwantowych została zainicjowana i przygotowana przez byłego burmistrza Chicago, Rahma Emanuela, pełniącego obecnie funkcję ambasadora USA w Japonii. IBM zainwestuje 100 milionów dolarów w ciągu 10 lat w rozwój superkomputera, a Google przeznaczy do 50 milionów dolarów na wsparcie badań nad komputerami kwantowymi i szkolenie pracowników. Ostatecznym celem jest zbudowanie komputera napędzanego 100 000 kubitów — podstawową jednostką informacji w obliczeniach kwantowych. Najpotężniejszym obecnie układem scalonym do obliczeń kwantowych jest 433-kubitowy procesor zaprezentowany przez IBM w listopadzie.
Read moreChicago: po 3 miesiącach poszukiwań odnaleziono chińskiego studenta z University of Chicago
Po 3 miesiącach poszukiwań, chiński student University of Chicago, spotkał się z rodziną. 20-letni Diwen Fan wyszedł z akademika uczelni 5 maja i ślad po nim zaginął. Przebywająca w Chinach rodzina wynajęła kancelarię Huang & Hu PC z Chicago i prywatnego detektywa w celu odnalezienia syna. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ustaleniu miejsca pobytu Fana w wysokości 10 tysięcy dolarów. W trakcie dochodzenia ustalono, że młody mężczyzna kupił bilet autobusowy Greyhound do San Antonio, a miejsce, w którym go odnaleziono znajdowało się pomiędzy Kansas, a Dallas. Rodzina i policja odmówiły dalszych komentarzy w sprawie.
Read moreUniversity of Chicago: pierwszy w kraju program wspierania start-upów dot. technologii kwantowych
University of Chicago uruchamia pierwszy w kraju program akceleracyjny technologii kwantowych z budżetem w wysokości 20 milionów dolarów. Powstające firmy będą pracować nad opracowaniem niemożliwych do włamania się systemów internetowych, superszybkich komputerów czy czujniki, które mogą wykrywać choroby na poziomie komórkowym. Booth School of Business planuje wsparcie do 10 start-upów kwantowych rocznie, zapewniając przestrzeń biurową i laboratoryjną, dostęp do obiektów badawczych i 50 tysięcy dolarów nieograniczonych funduszy. Jeśli program się powiedzie, południowa część Chicago może przekształcić się w Dolinę Krzemową technologii kwantowej – konwergencję nowej generacji nauki i przemysłu. David Awschalom, profesor inżynierii molekularnej na Uniwersytecie w Chicago i dyrektor Chicago Quantum Exchange, powiedział, że celem programu jest komercjalizacja trzech obszarów: informatyki, komunikacji i czujników. Komputery kwantowe przyspieszą obliczenia, umożliwiając funkcje, których tradycyjne komputery nie będą w stanie wykonywać przez co najmniej 50 lat. Nowa klasa czujników „zrewolucjonizuje medycynę”, umożliwiając lekarzom i naukowcom badanie żywych komórek w celu określenia, jak działają leki, a wczesna aplikacja biznesowa może być internetem kwantowym, do którego nie będzie się można włamać. W zeszłym roku naukowcy z Argonne i Uniwersytetu w Chicago uruchomili 52-milową pętlę kwantową na południowo-zachodnich przedmieściach, aby przetestować technologię komunikacyjną. Wnioski o granty można składać drogą internetową do 14 maja. www.dualityaccelerator.com
Read more


