University of Chicago otrzymało 150 mln dolarów na budowę najpotężniejszego komputera na świecie

0
335
Fot. IBM
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

University of Chicago otrzymało 150 milionów dolarów od firm IBM i Google na budowę najpotężniejszego komputera na świecie.

Partnerstwo z Uniwersytetem Tokijskim, ogłoszone na szczycie grupy państw G7 w Japonii, ma na celu stworzenie pierwszego superkomputera kwantowego. Fundusze będą również wspierać badania i szkolenia potrzebne do obsługi superkomputera.

„Rozwiązałoby to problemy, których obecne superkomputery nie są w stanie rozwiązać” — powiedział Fred Chong, profesor informatyki na University of Chicago. 

Umowa w rozwój technologii komputerów kwantowych została zainicjowana i przygotowana przez byłego burmistrza Chicago, Rahma Emanuela, pełniącego obecnie funkcję ambasadora USA w Japonii.

IBM zainwestuje 100 milionów dolarów w ciągu 10 lat w rozwój superkomputera, a Google przeznaczy do 50 milionów dolarów na wsparcie badań nad komputerami kwantowymi i szkolenie pracowników. Ostatecznym celem jest zbudowanie komputera napędzanego 100 000 kubitów — podstawową jednostką informacji w obliczeniach kwantowych.

Najpotężniejszym obecnie układem scalonym do obliczeń kwantowych jest 433-kubitowy procesor zaprezentowany przez IBM w listopadzie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!