Iran: nowy propozycja ws. umowy nuklearnej z USA
Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian poinformował, że jego kraj przedstawił Stanom Zjednoczonym nową propozycję ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku. Także w środę Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dużą większością przyjęła w Wiedniu rezolucję krytykującą Iran za brak wyjaśnienia śladów uranu, znalezionych w trzech niezgłoszonych miejscach. Tylko dwa kraje, Rosja i Chiny, sprzeciwiły się tekstowi dokumentu, który powstał z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. 30 krajów głosowało za, a trzy – Indie, Libia i Pakistan, wstrzymały się od głosu. Kilkumiesięczne rozmowy w Wiedniu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku obecnie są zawieszone.
Read moreStany Zjednoczone na ostatnim etapie rozmów z Iranem ws. umowy nuklearnej
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że „Stany Zjednoczone są na ostatnim etapie rozmów z Iranem o ożywieniu umowy nuklearnej JCPOA z 2015 roku”. Podobną opinię wyraził czołowy negocjator nuklearny Iranu Ali Bagheri Kani, który napisał na Twitterze, że „po tygodniach intensywnych rozmów jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek porozumienia; jednak nic nie zostało podpisane”.O postępach w negocjacjach, które odbywają się w Wiedniu, w środę poinformował także minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, który stwierdził, że rozmowy są obecnie w decydującym momencie i wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu najbliższych dni. Rozmowy w Wiedniu zostały wznowione 8 lutego, a cztery dni wcześniej Waszyngton zniósł sankcje zabraniające międzynarodowej współpracy nuklearnej z Teheranem. Zwolnienia z sankcji pozwolą m.in. firmom i krajom kontynuować prace nad cywilnymi projektami jądrowymi w irańskiej elektrowni jądrowej Buszer i reaktorach w Arak i w Teheranie. Umowa nuklearna JCPOA, zawarta w 2015 roku, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 procent. W zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.
Read moreDepartament Stanu USA: wiedeńskie negocjacje ws. umowy nuklearnej Iranu
W przededniu wznowienia negocjacji w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku, Departament Stanu USA zapewnił, że szybko okaże się, czy Iran przystąpi z dobrymi intencjami do dyskusji. – Powinniśmy wiedzieć wystarczająco szybko, czy Irańczycy wrócą do Wiednia, aby negocjować w dobrej wierze – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Ostrzegł on także Teheran, że przestrzeń do negocjacji staje się “bardzo, bardzo wąska”. Siódma runda wiedeńskich negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku został przerwana w piątek. Delegacje europejskich sygnatariuszy paktu mieli udać się do swoich krajów, aby zastanowić się nad irańskimi propozycjami, o których mówi się, że są raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów. W wiedeńskich negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu oraz delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA. Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. W zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.
Read more

