Departament Stanu USA: wiedeńskie negocjacje ws. umowy nuklearnej Iranu

0
282
Iran
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W przededniu wznowienia negocjacji w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku, Departament Stanu USA zapewnił, że szybko okaże się, czy Iran przystąpi z dobrymi intencjami do dyskusji. 

– Powinniśmy wiedzieć wystarczająco szybko, czy Irańczycy wrócą do Wiednia, aby negocjować w dobrej wierze – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Ostrzegł on także Teheran, że przestrzeń do negocjacji staje się “bardzo, bardzo wąska”. 

Siódma runda wiedeńskich negocjacji światowych mocarstw z Iranem na temat możliwości powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku został przerwana w piątek. Delegacje europejskich sygnatariuszy paktu mieli udać się do swoich krajów, aby zastanowić się nad irańskimi propozycjami, o których mówi się, że są raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów.

W wiedeńskich negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu oraz delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. W zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!