ONZ: Izrael ma opuścić terytoria okupowanej Palestyny
ONZ wzywa izraelskich osadników do opuszczenia palestyńskiej ziemi. Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucje w tej sprawie.Izrael w ciągu dwunastu miesięcy ma wycofać się z terytoriów okupowanej Palestyny. Chodzi zarówno o osadników, jak i wojskowych. Dokument przyjęty w oparciu o wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, nazywa izraelską obecność na tych terenach “bezprawną” i musi się zakończyć. Rezolucja została przyjęta 124 głosami za, a 48 członków Zgromadzenia – w tym Polska – wstrzymało się od głosu. Czternaście państw – w tym Izrael i USA, głosowało przeciw. Rezolucja nie jest wiążąca, może jednak osłabić międzynarodowe wsparcie dla Izraela. Wzywa państwa do powstrzymania izraelskich działań, w tym celu należy – według ekspertów ONZ – wdrożyć 14 środków, tym nałożyć embargo na broń dla Tel Awiwu, uznać państwo palestyńskie i nałożyć sankcje na Izrael. Ambasador Izraela przy ONZ nazwał rezolucję “terroryzmem dyplomatycznym”.
Read moreWęgry: rządzący Fidesz odrzucił rezolucję ws. aresztowania Putina
Posłowie węgierskiej koalicji rządzącej Fidesz-KDNP odrzucili w głosowaniu projekt rezolucji stwierdzającej, że jeśli prezydent Rosji pojawi się na terenie Węgier, to będzie aresztowany. Kilka tygodni temu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz jego aresztowania. Projekt rezolucji, dzięki której możliwe by było aresztowanie i ekstradycja Wladimira Putina z Węgier została przedstawiona przez Ágnes Vadai wiceszefową największej partii opozycyjnej Koalicji Demokratycznej. Według przedstawicieli rządu nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta nie ma mocy prawnej na terenie Węgier, bo ten kraj nie wypełnił wszystkich formalności związanych z jurysdykcją Międzynarodowego Trybunału Karnego. Według węgierskiej opozycji może to oznaczać, że rząd Viktora Orbána może nawet udzielić Putinowi azylu. Rezolucja, którą dziś odrzucono większością głosów rządzącej koalicji Fidesz-KDNP miała tę lukę w węgierskim prawie naprawić. Oburzona postawą posłów wspierających rząd wiceszefowa DK nazwała ich w oświadczeniu na profilu w portalu społecznościowym „lojalnymi psami Putina”. Do tej pory nie pojawił się żaden komentarz ze strony posłów koalicji.
Read moreWHO potępiło rosyjskie ataki na placówki służby zdrowia na Ukrainie
Zdecydowaną większością głosów, na dorocznym zgromadzeniu, państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia przyjęły rezolucję, w której potępiły wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie i ataki na placówki służby zdrowia. W oficjalnej deklaracji stwierdzono, że wojna poważnie utrudnia dostęp do opieki zdrowotnej na Ukrainie i ma szersze konsekwencje zdrowotne w całym regionie. Wezwano w niej Rosję do poszanowania i ochrony całego personelu medycznego i humanitarnego, a także chorych i rannych, zgodnie z prawem międzynarodowym. W rezolucji apelowano także o zapewnienia bezpiecznego, szybkiego i niezakłóconego dostępu do osób potrzebujących pomocy oraz swobodnego przepływu podstawowych leków i sprzętu. Stała przedstawicielka Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko podkreśliła, że rosyjska agresja wywołała ogromny kryzys zdrowotny i humanitarny w kraju i poza jego granicami. “Zgromadzenie musi mieć jasność co do tego, gdzie leży odpowiedzialność za ten kryzys zdrowotny: leży ona po stronie Federacji Rosyjskiej” – mówiła ambasador Ukrainy. Z kolei dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, Michael Ryan, wyraził nadzieję, że inne organy “podejmą działania niezbędne do przeprowadzenia wszelkich wymaganych dochodzeń w sprawach karnych”. Od czasu inwazji Rosji WHO odnotowała 256 ataków na placówki służby zdrowia na Ukrainie. Według WHO zginęło 75 osób, a 59 zostało rannych. W około 212 atakach użyto broni ciężkiej. Rezolucja została przedstawiona przez Ukrainę, a współwnioskodawcami były takie kraje jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Turcja i Unia Europejska z wyjątkiem Węgier. Ze 194 państw członkowskich WHO 183 miało prawo głosu. Osiemdziesiąt osiem krajów głosowało za, 12 przeciw. W odpowiedzi na rezolucję Rosja i Syria wydały kontrrezolucję, w której powieliły treść dokumentu przyjętego na dorocznym zgromadzeniu WHO, jednak usunęły wszystkie odniesienia do Rosji. Działanie rosyjskiego agresora skrytykował Ambasador Wielkiej Brytanii Simon Manley, który narrację określił mianem alternatywnej rzeczywistości. Światowe Zgromadzenie Zdrowia jest dorocznym spotkaniem państw członkowskich WHO i służy jako organ decyzyjny w kwestiach zdrowotnych w ramach ONZ. Od czasu inwazji Ukraina i jej sojusznicy starają się maksymalnie zwiększyć izolację dyplomatyczną Rosji, zwłaszcza na forum ONZ.
Read moreONZ o prawie weta
Przyjęta na zasadzie konsensusu przez 193 państwa członkowskie ONZ rezolucja nie eliminuje prawa weta stałych członków Rady Bezpieczeństwa – USA, Rosji, Chinom, Wielkiej Brytanii i Francji. Nakazuje jednak przeprowadzenie w ciągu 10 dni od jego zastosowania debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego. W ten sposób przypadki zastosowania weta zostaną bardziej nagłośnione. Reprezentujący Polskę ambasador Krzysztof Szczerski mówił podczas debaty, że rezolucja uczyni system ONZ bardziej demokratycznym i wiarygodnym. „Ta rezolucja stanowi pozytywną odpowiedź na nadużywanie prawa weta w oczach społeczności międzynarodowej” – mówił Krzysztof Szczerski. Ambasador podkreślił, że wojna na Ukrainie uwypukliła sprawę nadużywania weta w Radzie Bezpieczeństwa. „Sytuacja, w której jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa wykorzystuje weto by uniknąć odpowiedzialności i pozostać bezkarnym jest nie do zaakceptowania” – mówił Szczerski. Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward zwróciła uwagę, że od 2011 roku Rosja skorzystała z prawa weta aż 17 razy.
Read moreRosja – Duma przyjęła rezolucję ws. uznania niepodległości Donbasu
Rosyjska Duma przyjęła rezolucję wzywającą Władimira Putina do uznania niepodległości kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów samozwańczych republik: Ługańskiej i Donieckiej. Rezolucję Dumy Państwowej skrytykował przebywający w Moskwie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W ocenie części rosyjskich komentatorów, inicjatywa parlamentarzystów, którą nazywają „pełzającą aneksją”, jest jednym z elementów presji wywieranej Kremla na państwa NATO. Moskwa domaga się, aby Sojusz zrezygnował z rozszerzania się na Wschód i wycofał swoje wojska z państw, które przystąpiły do Paktu po 1997 r. Odnosząc się do rezolucji przyjętej przez niższą izbę rosyjskiego parlamentu Władimir Putin stwierdził, że większość Rosjan współczuje mieszkańcom Donbasu i wyraża nadzieję, iż sytuacja tam zmieni się na lepsze. Prezydent Rosji jednoznacznie nie powiedział, czy podpisze dokument o uznaniu niepodległości samozwańczych republik. -„Będę kierował się tym, co my wszyscy powinniśmy zrobić, aby rozwiązać problemy Donbasu, przede wszystkim patrząc na niezrealizowane możliwości wypełnienia porozumień Mińskich” – podkreślił rosyjski prezydent. Już wcześniej projekt rezolucji krytykowali deputowani opozycyjnej partii „Jabłoko”, a także część rosyjskich komentatorów. W ich ocenie uznanie niepodległości Donbasu doprowadzi do jeszcze większych napięć w stosunkach Rosji z Ukrainą i Zachodem.
Read moreONZ: przyjęto rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi
W 80. rocznicę konferencji w Wannsee, kiedy grupa niemieckich przywódców III Rzeszy ustaliła plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło jednogłośnie rezolucję ws. zaprzeczania Holokaustowi. W dokumencie znalazły się poprawki proponowane przez Polskę, m.in. na temat docenienia roli ruchów oporu przeciwko nazistom oraz osób ratujących Żydów. W rezolucji zaznaczono, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości. Włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach. Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podziękował delegacjom Izraela i Niemiec za inicjatywę rezolucji.
Read moreIzba Reprezentantów USA: rezolucja upamiętniająca rocznicę inwazji na Polskę we wrześniu ’39
Jeszcze we wrześniu w Izbie Reprezentantów USA zostanie przedstawiona przez demokratycznego kongresmena z Nowego Jorku Thomasa Suozzi rezolucja upamiętniająca rocznice inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku nazistowskich Niemiec i komunistycznej Rosji. Propozycja uchwały zwraca uwagę na cierpienia i straty, jakich doznał naród polski w czasie II wojny światowej oraz podkreśla i apeluje o kontynuowanie silnego sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W rezolucji czytamy m.in. o tym, że: „po zakończeniu inwazji Rzeczpospolita Polska została podzielona na podstawie niemiecko-sowieckiego Traktatu o Granicy i Przyjaźni i straciła wyższy procent swojej populacji niż jakikolwiek inny naród w czasie II wojny światowej z powodu ludobójstwa dokonanego przez siły okupacyjne”. Thomasa Suozzi wzywa Izbę Reprezentantów USA do uhonorowania milionów Polaków, którzy stracili życie podczas najazdu i okupacji Polski, zachęca do zwiększenia edukacji na temat okrucieństw popełnianych przez siły niemieckie i sowieckie na Polakach, uznaje kluczową rolę, jaką Rzeczpospolita Polska odgrywa w utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa w Europie oraz wzywa do wzmocnienia i rozszerzenia więzi dyplomatycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską.
Read more






