WHO potępiło rosyjskie ataki na placówki służby zdrowia na Ukrainie

0
WHO
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zdecydowaną większością głosów, na dorocznym zgromadzeniu, państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia przyjęły rezolucję, w której potępiły wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie i ataki na placówki służby zdrowia.

W oficjalnej deklaracji stwierdzono, że wojna poważnie utrudnia dostęp do opieki zdrowotnej na Ukrainie i ma szersze konsekwencje zdrowotne w całym regionie. Wezwano w niej Rosję do poszanowania i ochrony całego personelu medycznego i humanitarnego, a także chorych i rannych, zgodnie z prawem międzynarodowym. W rezolucji apelowano także o zapewnienia bezpiecznego, szybkiego i niezakłóconego dostępu do osób potrzebujących pomocy oraz swobodnego przepływu podstawowych leków i sprzętu.

Stała przedstawicielka Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko podkreśliła, że rosyjska agresja wywołała ogromny kryzys zdrowotny i humanitarny w kraju i poza jego granicami. “Zgromadzenie musi mieć jasność co do tego, gdzie leży odpowiedzialność za ten kryzys zdrowotny: leży ona po stronie Federacji Rosyjskiej” – mówiła ambasador Ukrainy. Z kolei dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, Michael Ryan, wyraził nadzieję, że inne organy “podejmą działania niezbędne do przeprowadzenia wszelkich wymaganych dochodzeń w sprawach karnych”.

Od czasu inwazji Rosji WHO odnotowała 256 ataków na placówki służby zdrowia na Ukrainie. Według WHO zginęło 75 osób, a 59 zostało rannych. W około 212 atakach użyto broni ciężkiej.

Rezolucja została przedstawiona przez Ukrainę, a współwnioskodawcami były takie kraje jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Turcja i Unia Europejska z wyjątkiem Węgier. Ze 194 państw członkowskich WHO 183 miało prawo głosu. Osiemdziesiąt osiem krajów głosowało za, 12 przeciw. 

W odpowiedzi na rezolucję Rosja i Syria wydały kontrrezolucję, w której powieliły treść dokumentu przyjętego na dorocznym zgromadzeniu WHO, jednak usunęły wszystkie odniesienia do Rosji. Działanie rosyjskiego agresora skrytykował Ambasador Wielkiej Brytanii Simon Manley, który narrację określił mianem alternatywnej rzeczywistości.

Światowe Zgromadzenie Zdrowia jest dorocznym spotkaniem państw członkowskich WHO i służy jako organ decyzyjny w kwestiach zdrowotnych w ramach ONZ. Od czasu inwazji Ukraina i jej sojusznicy starają się maksymalnie zwiększyć izolację dyplomatyczną Rosji, zwłaszcza na forum ONZ.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!