Polska: od dziś waloryzacja rent i emerytur
Część seniorów już dziś otrzyma zwaloryzowane emerytury. Ruszyła waloryzacja emerytur i rent, na którą rząd przeznaczy w tym roku ponad 40 miliardów złotych. Wskaźnik waloryzacji wynosi 14,8 procent, z zagwarantowaną podwyżką emerytur o co najmniej 250 złotych. To oznacza, że minimalna emerytura wzrośnie z 1338 złotych i 44 groszy do 1588 złotych i 44 groszy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreślała podczas konferencji prasowej, że to historyczna waloryzacja, która dziś stała się faktem. Wyjaśniła, że wynika ona z trudnych czasów, które przekładają się na sytuację gospodarczo-ekonomiczną w Polsce i na świecie. Wskazywała na pandemię koronawirusa i wojnę na Ukrainie. “Dlatego też filozofią naszego rządu jest przed wszystkim wsparcie Polaków, tych osób, które potrzebują największego wsparcia. Dlatego została podjęta decyzja o waloryzacji kwotowo-procentowej, takiej, aby przede wszystkim pomóc w tym trudnym czasie, aby te świadczenia wspomagały naszych seniorów” – mówiła minister. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że waloryzacja obejmie około 10 milionów osób. Jak dodała, największe wydatki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych przeznaczono w województwie śląskim – około 17 procent, w mazowieckim – 13,9 procent, w wielkopolskim 8,6 procent. “Natomiast wśród ogółu wydatków poniesionych w tym miesiącu na waloryzację 54,4 procent to wydatki na waloryzację świadczeń kobiet” – mówiła prezes ZUS. Świadczenia będą wypłacane automatycznie wszystkim emerytom, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków o ich podwyższenie.
Read morePolska – ZUS: od 1 września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
Od 1 września zmienią się limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych. Jak przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Jak dodał, uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu. Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszy próg przychodu wynosi 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 złotych brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia – od września to 8003,20 złotych. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.
Read more

