Nigel Farage powraca – będzie szefem prawicowej Reform UK

Nigel Farage powraca. Będzie szefem prawicowej Reform UK. Chce też zostać posłem. “Powracam jako lider, nie tylko na te wybory. Na pięć lat” – ogłosił polityk. “Nie wstydzimy się bycia patriotami. Uważamy, że stawianie interesów Brytyjczyków na pierwszym miejscu jest słuszne. Wierzymy, że brexit musi być porządnie wprowadzony. To my będziemy głosem opozycji” – mówił.  Nigel Farage dotychczas był honorowym prezesem ugrupowania Reform UK. Jeszcze niedawno mówił, że nie wystartuje w wyborach, bo ma za mało czasu na przygotowanie. Wystartuje z okręgu w Clacton-on-Sea na wschodnim wybrzeżu. Oświadczenie Nogela Farage’a to zła wiadomość przede wszystkim dla Konserwatystów Rishiego Sunaka. Na część wyborców prawicowych Nigel Farage nadal działa jak magnes, a teraz okazuje się, że największa konkurencja Torysów zrobi z niego użytek.  W sondażach Reform UK jest zwykle na trzecim miejscu, a ordynacja większościowa sprawia, że szanse, iż przełoży się to na mandaty jest niewielka. Torysi obawiają się jednak, że w niektórych okręgach Reform UK zabierze im głosy, a poparcie prawicowe się rozproszy, co utoruje drogę do zwycięstwa Liberalnym Demokratom albo Labourzystom. Dla ugrupowania plasującego się na prawo od Konserwatystów Clacton-on-Sea to dobre miejsce na szukanie głosów. To okręg, w którym ostatnio łatwo wygrywali Konserwatyści. Ale w referendum brexitowym mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za wyjściem z Unii, a w 2015 UKIP, ówczesna partia Nigela Farage’a, zanotowała sukces. Jej kandydat Douglas Carswell wygrał wybory uzupełniające do Izby Gmin. Nigel Farage to jeden z architektów brexitu, o który zabiegał od dekad. To on doprowadził do największych sukcesów UKIP – antyimigracyjną i antyeuropejską Partię Niepodległości. Potem, w samym środku gorącej, poreferendalnej kłótni o wyjście z Unii, utworzył Brexit Party. Entuzjastycznie popiera Donalda Trumpa. W ostatnich latach usunął się w cień. Włączył się jednak w tegoroczną kampanię Reform UK. Akcentował temat migracji. Zarówno Konserwatystów, jak i Partię Pracy oskarżał o bezradność w tej kwestii. Niedawno chwalił premiera Donalda Tuska za retorykę w sprawie migrantów przy wschodniej granicy Polski. Nigel Farage siedmiokrotnie próbował się dostać do Izby Gmin. Nieskutecznie. Przez ponad dekadę był jednak europosłem. W eurowyborach ordynacja była proporcjonalna, co zwiększało szansę mniejszych ugrupowań.

Read more

NATO zdecydowało o reformach

NATO będzie się reformować. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet “NATO 2030” ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że kraje członkowskie będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych i technologicznych. “Zdecydowaliśmy o rozszerzeniu NATO tak, by stało się transatlantyckim forum konsultacji i działań we wszystkich dziedzinach, związanych z bezpieczeństwem. Wzmocnimy i rozszerzymy zarówno nasze konsultacje polityczne jak i działania” – powiedział. Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie. Jens Stoltenberg poinformował, że Sojusz będzie też pracował nad nowymi technologiami. “Powołamy północnoatlantycki akcelerator innowacyjności obronnych, w skrócie DIANA. Będzie on pracować ze start-upami, przemysłem i uniwersytetami. Będzie promował współpracę i zmniejszał różnice technologiczne pomiędzy poszczególnymi krajami” – dodał Stoltenberg. Przywódcy państw NATO zdecydowali też o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach. Po raz pierwszy w historii Sojusz zajmie się też walką ze zmianami klimatycznymi. “Będziemy regularnie sprawdzać wpływ naszych instalacji, baz wojskowych czy misji na zmiany klimatu. Dziedzina ta stanie się częścią naszych ćwiczeń i planowania obronnego. Stworzymy też system meteorologiczny, który będzie sprawdzał, ile gazów cieplarnianych emituje się w czasie naszych działań” – powiedział szef NATO. Przywódcy krajów NATO mieli też na szczycie zadeklarować znaczące obniżenie emisji CO2 przez żołnierzy do 2050 roku. Specjalne centrum NATO zajmujące się ekologią powstanie w Kanadzie. Plan “NATO 2030” zakłada podniesienie składek członkowskich tak, aby zwiększyć wszystkie trzy istniejące budżety organizacji. Na razie jednak jest to pomysł ogólny, bo część krajów członkowskich podchodzi do propozycji sceptycznie. Do następnego…

Read more