Nigel Farage powraca – będzie szefem prawicowej Reform UK

0
Fot. gbnews.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nigel Farage powraca. Będzie szefem prawicowej Reform UK. Chce też zostać posłem.

“Powracam jako lider, nie tylko na te wybory. Na pięć lat” – ogłosił polityk. “Nie wstydzimy się bycia patriotami. Uważamy, że stawianie interesów Brytyjczyków na pierwszym miejscu jest słuszne. Wierzymy, że brexit musi być porządnie wprowadzony. To my będziemy głosem opozycji” – mówił. 

Nigel Farage dotychczas był honorowym prezesem ugrupowania Reform UK. Jeszcze niedawno mówił, że nie wystartuje w wyborach, bo ma za mało czasu na przygotowanie. Wystartuje z okręgu w Clacton-on-Sea na wschodnim wybrzeżu.

Oświadczenie Nogela Farage’a to zła wiadomość przede wszystkim dla Konserwatystów Rishiego Sunaka. Na część wyborców prawicowych Nigel Farage nadal działa jak magnes, a teraz okazuje się, że największa konkurencja Torysów zrobi z niego użytek. 

W sondażach Reform UK jest zwykle na trzecim miejscu, a ordynacja większościowa sprawia, że szanse, iż przełoży się to na mandaty jest niewielka. Torysi obawiają się jednak, że w niektórych okręgach Reform UK zabierze im głosy, a poparcie prawicowe się rozproszy, co utoruje drogę do zwycięstwa Liberalnym Demokratom albo Labourzystom.

Dla ugrupowania plasującego się na prawo od Konserwatystów Clacton-on-Sea to dobre miejsce na szukanie głosów. To okręg, w którym ostatnio łatwo wygrywali Konserwatyści. Ale w referendum brexitowym mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za wyjściem z Unii, a w 2015 UKIP, ówczesna partia Nigela Farage’a, zanotowała sukces. Jej kandydat Douglas Carswell wygrał wybory uzupełniające do Izby Gmin.

Nigel Farage to jeden z architektów brexitu, o który zabiegał od dekad. To on doprowadził do największych sukcesów UKIP – antyimigracyjną i antyeuropejską Partię Niepodległości. Potem, w samym środku gorącej, poreferendalnej kłótni o wyjście z Unii, utworzył Brexit Party. Entuzjastycznie popiera Donalda Trumpa.

W ostatnich latach usunął się w cień. Włączył się jednak w tegoroczną kampanię Reform UK. Akcentował temat migracji. Zarówno Konserwatystów, jak i Partię Pracy oskarżał o bezradność w tej kwestii. Niedawno chwalił premiera Donalda Tuska za retorykę w sprawie migrantów przy wschodniej granicy Polski.

Nigel Farage siedmiokrotnie próbował się dostać do Izby Gmin. Nieskutecznie. Przez ponad dekadę był jednak europosłem. W eurowyborach ordynacja była proporcjonalna, co zwiększało szansę mniejszych ugrupowań.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!