Polska: prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe pracę zdalną
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników. Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową. Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników oraz kontrolę obecności w organizmie środków działających , jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Szczegóły mają być ustalone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, albo zachodzi podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy. Identyczne regulacje wprowadzono w przypadku kontroli pracowników na obecność środków odurzających. . Praca zdalna, zgodnie z nowymi przepisami, może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uzgodnienia należą do pracodawcy i pracownika. Praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy m.in.: w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Pracodawca ma ponadto m.in. prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika. Sejm uchwalił ustawę 1 grudnia 2022 roku.
Read moreFirma Yelp zamyka 3 biura w USA, stawia na pracowników w trybie zdalnym
Firma Yelp zamyka 3 biura w Stanach Zjednoczonych, z powodu niewykorzystanych miejsc pracy w oddziałach. Pracownicy coraz częściej wybierają tryb pracy zdalnej, przez co jeden z założycieli firmy oraz dyrektor Jeremy Stoppelman w czwartek ogłosił, że 29 lipca zostaną zamknięte biura w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago. Przestrzeń miejsc pracy tych placówek była wykorzystywana tylko w 2 % tygodniowo. Firma planuje także zmniejszenie oddziału w Phoenix. Yelp z siedzibą w San Francisco ogłosiło, że rozpoczyna pracę zdalną w lutym 2021 r. Stoppelman powiedział, że firma wtedy osiągnęła rekordowe przychody w wysokości nieco ponad 1 mld dolarów. Tym udowodniła, że może odnosić sukcesy, zatrudniając pracowników w trybie zdalnym “Nasza kadra pracownicza była wcześniej skoncentrowana w stacjonarnych biurach, a teraz mamy pracowników rozsianych po wszystkich stanach USA jak i również za granicą ” – napisał w oświadczeniu Stoppelman. Firma zatrudnia około 4400 pracowników. Yelp poinformowała również, że biura w San Francisco, Londynie, Toronto i innych lokalizacjach pozostaną otwarte.
Read moreRaport – mieszkańcy brytyjskich miast niechętnie wracają do biur
Po pandemii mieszkańcy brytyjskich miast niechętnie wracają do biur i nie chcą rezygnować z pracy z domu. Tak wynika z raportu londyńskiego think tanku Centre for Cities, który ostrzega: to zagrożenie dla “kanapkowej gospodarki”. Centre for Cities wzięło pod lupę 30 miast. Średnio za biurko wrócił ledwie co piąty mieszkaniec. Największa migracja z domu do biura ma miejsce w niewielkim Brighton. Zdecydowało się na nią 50 procent pracowników. W Oksfordzie i Londynie to tylko 15 procent. Jeszcze mniej w Glasgow, choć, w Szkocji obostrzenia trwały dłużej. Tam rząd nadal mówi mieszkańcom: “jeśli to możliwe, pracujcie z domu”, z kolei Anglia zachęca do odważniejszego, choć stopniowego powrotu do biur. Autorzy raportu ostrzegają: choć rzeczywiście wiele pracy, jaką kiedyś wykonywaliśmy w biurze daje się załatwić z domowego fotela, to puste centra miast to problem dla tak zwanej “kanapkowej gospodarki”. Czyli dla potężnego sektora usług , który dotąd kwitł dzięki pracownikom, w porze lunchu udających się do okolicznych lokali na sandwicha lub na kawę. Tymczasem z dzisiejszych danych wynika, że brytyjska gospodarka powiększyła się w drugim kwartale o 4,8 procent. Ekonomiści są zadowoleni, choć bank centralny przewidywał 5 procent.
Read more


