Polska: prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe pracę zdalną

0
Fot. prezydent.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników. Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową.

Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników oraz kontrolę obecności w organizmie środków działających , jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Szczegóły mają być ustalone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy.

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, albo zachodzi podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy. 

Identyczne regulacje wprowadzono w przypadku kontroli pracowników na obecność środków odurzających. .

Praca zdalna, zgodnie z nowymi przepisami, może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uzgodnienia należą do pracodawcy i pracownika. 

Praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy m.in.: w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Pracodawca ma ponadto m.in. prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika.

Sejm uchwalił ustawę 1 grudnia 2022 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!