Chicago: pozew zbiorowy przeciwku miastu ws. policyjnych zatrzymań i kontroli drogowych
Pozew zbiorowy, do którego może dołączyć się ponad 2 miliony mieszkańców, został wniesiony przeciwko miastu Chicago w związku z kontrowersyjną taktyką policyjną znaną jako „zatrzymaj i przeszukaj” („stop-and-frisk”). Sprawa dotyczy lat 2010-17. Skarżący, w większości Afroamerykanie i Latynosi, twierdzą, że wielokrotnie byli zatrzymywani przez funkcjonariuszy CPD bez powodu, co łamie ich prawa obywatelskie wynikające z 4 poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Prawo to zapewnia m.in. nietykalność osobistą i zabrania zatrzymań i przeprowadzanie rewizji bez uzasadnienia. Prawnicy reprezentujący skarżących poinformowali, że z przeanalizowanych przez nich dokumentów CPD wynika, że do nielegalnych zatrzymań dochodziło głównie w zachodnich i południowych dzielnicach Chicago, zamieszkałych w większości przez ludność kolorową. Ich zdaniem czarnoskórzy mieszkańcy miasta byli około siedem razy bardziej narażeni na zatrzymanie niż biali.
Read moreChicago: zbiorowy pozew przeciwko policji
Kilkudziesięciu aktywistów, którzy protestowali w Chicago po śmierci George’a Floyda skierowało pozew przeciwko policji twierdząc, że zostali zaatakowani przez funkcjonariuszy i bezprawnie aresztowani. Zarzuty wobec policji mówią o ataku na legalną demonstrację. Policjanci mieli to uczynić z “brutalnością i przemocą oraz używając taktyki niezgodnej z konstytucją z zamiarem uszkodzenia zdrowia, spacyfikowania i zastraszenia protestujących”. Departament policji nie skomentował tej sprawy. Należy przypomnieć jednak, że latem szef policji David Brown stwierdził, że funkcjonariusze działali odpowiednio do zagrożenia wobec protestujących, którzy prowokowali użycie siły.
Read more

