Chicago: 102-letnia emerytowana nauczycielka głosuje w wyborach nieprzerwanie od 1940 roku

W związku z podwyższonym ryzykiem zachorowania na COVID-19 wielu starszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w swoim życiu zdecydowało się na korespondencyjną formę głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich.  102-year-old Beatrice Lumpkin put on a face shield and gloves and took her ballot to the mailbox. When she was born, women couldn't vote. pic.twitter.com/jhiXyDL682 — Alexis Benveniste (@apbenven) October 5, 2020 Dla 102-letniej Beatrice Lumpkin udział w wyborach był i jest jej obowiązkiem. W miniony czwartek, emerytowana nauczycielka chicagowskich szkół publicznych, ubrana w kaptur ochronny i rękawiczki, wrzuciła swoją wypełnioną kartę do głosowania do skrzynki pocztowej. Beatrice Lumpkin powiedziała, że nie obawia się o uczciwość procesu głosowania korespondencyjnego. Nie zgadza się także z prezydentem Donaldem Trumpem w kwestii oszustw do jakich może dojść z tego powodu. „To najważniejsze wybory w moim życiu. W grę wchodzi przyszłość demokracji” – powiedziała emerytowana nauczycielka dziennikarzom.      Beatrice Lumpkin swój pierwszy głos oddała 80 lat temu. W 1940 roku wzięła udział w wyborach prezydenckich i jak przyznała, jej głos padł na Franklina Delano Roosevelta. Od tamtej pory brała udział we wszystkich procesach elekcyjnych.

Read more

USA: Spis Ludności 2020 potrwa do końca października

Spis Ludności 2020 w Stanach Zjednoczonych będzie trwał do końca października. Tak zadecydował sąd federalny w Kalifornii. Osoby, które nie wypełniły jeszcze formularzy Census2020 mają więc jeszcze okazję to zrobić, także w języku polskim. W celu uzyskania pomocy dotyczącej Spisu Ludności 2020 lub wypełnienia go telefonicznie można zadzwonić pod numer 844-479-2020.  Spis Ludności 2020 polega na policzeniu każdej osoby dorosłej, niemowlęcia i dziecka mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Liczenie odbywa się raz na dziesięć lat, a przeprowadza je Urząd Spisu Ludności USA, który jest agencją rządową. Dane uzyskane w Spisie Ludności mają bardzo ważny wpływ na decyzje dotyczące wielu aspektów życia mieszkańców kraju. W oparciu o dane miliardy dolarów funduszy federalnych przeznacza się corocznie na szpitale, straż pożarną, szkoły, drogi i inne ważne cele. Wyniki Spisu Ludności służą do ustalenia liczby przysługujących każdemu stanowi przedstawicieli w Kongresie oraz wyznaczania granic okręgów wyborczych. Zgodnie z prawem Urząd Spisu Ludności zobowiązany jest do ochrony udzielonych przez Ciebie odpowiedzi oraz zachowania ich w ścisłej poufności. Co więcej, każdy pracownik urzędu zobowiązuje się pod przysięgą do bezterminowej ochrony Twoich danych osobowych.

Read more

USA: prezydent Donald Trump wieczorem opuści szpital

Amerykański prezydent Donald Trump ma wyjść ze szpitala dziś wieczorem. Prezydent był hospitalizowany w związku z zakażeniem koronawirusem.Donald Trump poinformował o wyjściu z wojskowego szpitala pod Waszyngtonem we wpisie na Twitterze. Dodał, że czuje się “lepiej niż 20 lat temu”.  Na zwołanej konferencji prasowej przed szpitalem Waltera Reeda, osobisty lekarz Donalda Trumpa Sean Conley potwierdził słowa prezydenta: „Tak długo, jak wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, tak jak ma to miejsce obecnie i jak napisał na Twitterze Prezydent, jeszcze dzisiaj zabierzemy go domu”.  Prezydent Donald Trump wezwał Amerykanów, aby nie bali się koronawirusa i nie pozwolili, by zdominował ich życie. Podkreślił, że pod jego rządami wynaleziono skuteczne leki i zdobyto wiedzę o koronawirusie.

Read more

USA: Melania Trump czuje się dobrze i odpoczywa w domu

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Melania Trump, napisała na Twitterze, że czuje się dobrze i będzie dalej odpoczywać w domu. W piątek wykryto u niej koronawirusa, podobnie jak u prezydenta Donalda Trumpa.Dziękuję całemu personelowi medycznemu i opiekuńczemu – napisała pierwsza dama. Ciągle modlę się za tych, którzy są chorzy albo mają krewnych zaatakowanych przez wirusa. Moja rodzina jest wdzięczna za wszystkie modlitwy i wyrazy wsparcia – dodała Melania Trump.  My family is grateful for all of the prayers & support! I am feeling good & will continue to rest at home. Thank you to medical staff & caretakers everywhere, & my continued prayers for those who are ill or have a family member impacted by the virus. — Melania Trump (@FLOTUS) October 5, 2020 Prezydent Donald Trump jest od piątku w wojskowym szpitalu Walter Reed pod Waszyngtonem. Lekarze mają jeszcze dziś zdecydować, czy będzie mógł opuścić tę placówkę i wrócić do Białego Domu. 

Read more

USA – lekarze: jest szansa, że Donald Trump może opuścić szpital już jutro

Donald Trump może już jutro wyjść ze szpitala – poinformowali dzisiaj lekarze z Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda, gdzie prezydent USA przebywa od piątku. Podczas konferencji prasowej poinformowali oni, że stan amerykańskiego przywódcy cały czas poprawia się. Nie brakuje jednak negatywnych głosów na temat eksperymentalnego charakteru leczenia. Po południu prezydent Donald Trump zamieścił na swoim Twitterze wpis, w którym podziękował wszystkim osobom, które zebrały się na zewnątrz szpitala i wspierają go w walce z koronawirusem. Prezydent podkreślił, że są to osoby, które kochają swój kraj i widzą jak dużo dobrego obecna władza i prezydent robi dla nich oraz dla Stanów Zjednoczonych. I really appreciate all of the fans and supporters outside of the hospital. The fact is, they really love our Country and are seeing how we are MAKING IT GREATER THAN EVER BEFORE! — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 4, 2020 pic.twitter.com/0Bm9W2u1x7 — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 4, 2020 🇺🇸🇺🇸🇺🇸@realDonaldTrump drives past his supporters outside Walter Reed.pic.twitter.com/2FpGDLnpji — Steve Guest (@SteveGuest) October 4, 2020 Na dzisiejszej konferencji reprezentujący Centrum Medyczne im. Waltera Reeda doktor Sean Dooley poinformował, że od piątku prezydent USA nie gorączkuje, nie ma problemów z oddychaniem a symptomy choroby ustępują. „Przemieszcza się samodzielnie po apartamencie be żadnych ograniczeń” – powiedział Dooley.  Doktor Brian Garibaldi poinformował, że Donald Trump otrzymał druga dawkę Remdesiviru i że kuracja tym lekiem potrwa 5 dni. „Dziś czuje się dobrze. Zalecamy mu aby jadł i pił oraz jak najwięcej się poruszał. Jeśli nadal będzie wyglądał i czuł się tak dobrze jak dzisiaj mamy nadzieję, że będziemy mogli go wypisać już jutro do Białego Domu, gdzie będzie kontynuował leczenie” – powiedział Garibaldi.  Prezydencki lekarz Sean Conley powiedział, że najgorzej prezydent USA czuł się w piątek rano kiedy miał wysoką gorączkę i odczuwał zmęczenie. Spadł mu poziom tlenu ale po zastosowaniu leków i podaniu dodatkowego tlenu wszystko wróciło do normy. If only all elected officials had this work ethic. @realDonaldTrump is a true warrior. I have admired this unrelenting drive my entire life. pic.twitter.com/oCwwjrUSJ2 — Eric Trump (@EricTrump) October 4, 2020

Read more

USA: prezydent Donald Trump zakażony koronawirusem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że on i pierwsza dama Melania Trump są zakażeni koronawirusem. Tonight, @FLOTUS and I tested positive for COVID-19. We will begin our quarantine and recovery process immediately. We will get through this TOGETHER! — Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020 “Dziś w nocy ja i pierwsza dama otrzymaliśmy pozytywne wyniki testu na Covid-19. Natychmiast rozpoczynamy kwarantannę i proces rekonwalescencji. Przejdziemy to razem” – napisał Donald Trump na Twitterze. Biały Dom zapewnia o wsparciu pary prezydenckiej ze strony najlepszych lekarzy i instytucji Stanów Zjednoczonych. Dodaje, że Donald Trump będzie wykonywał swoje obowiązki, a rekonwalescencja nie zakłóci jego pracy. Wcześniej prezydent USA informował, że pozytywny wynik testu otrzymała jedna z jego najbliższych współpracowniczek Hope Hicks.

Read more

USA: kto wygrał pierwszą debatę prezydencką?

W Stanach Zjednoczonych odbyła się pierwsza debata przed wyborami prezydenckimi. W Cleveland w stanie Ohio prezydent Donald Trump i kandydat demokratów Joe Biden odpowiadali między innymi na pytanie dotyczące pandemii koronawirusa. Joe Biden zarzucił prezydentowi, że nie miał planu, jak działać w czasie pandemii COVID-19. Kandydat demokratów mowił, że Donald Trump wiedział o epidemii już w lutym: Prezydent nie ma planu. Nie przedstawił żadnych pomysłów. O tym, jak poważna jest sytuacja wiedział już w lutym. Wiedział, jak bardzo zabójcza jest to choroba. Co z tym zrobił? To jest na nagraniach: przyznaje, że wiedział. Mówił, że nie wydawał żadnych ostrzeżeń, bo nie chciał wprowadzać paniki wśród amerykańskich obywateli. Ubiegający się o reelekcję prezydent Donald Trump powiedział, że demokraci początkowo nie chcieli wprowadzać lockdownu, bo byłoby to zbyt straszne dla kraju: Nie uznaliście, że należy zamknąć kraj, bo wydawało się wam to straszne. I nie zamknęlibyście go na dwa kolejne miesiące. Ja zrobiłem to wcześniej i dr Fauci, szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych powiedział, że prezydent Trump uratował życie tysięcy ludzi. Podobnie wielu demokratycznych gubernatorów twierdziło, że zrobiłem fenomenalną robotę. W czasie debaty często dochodziło do ostrych spięć między kandydatami. Joe Biden nazwał  prezydenta „kłamcą”, „rasistą” oraz „klaunem”. Donald Trump zaś wypomniał swojemu rywalowi między innymi słabe wyniki w szkole, zauważając że „nie jest on mądry”. Debata odbyła się w Cleveland, Ohio. Prowadzi ją dziennikarz telewizji Fox News Chris Wallace. 90-minutowy pojedynek został podzielony na 6 części tematycznych: przeszłość kandydatów, nominacja do Sądu Najwyższego, Covid-19, gospodarka, relacje rasowe i przemoc w amerykańskich miastach oraz uczciwość procesu wyborczego. Podczas debaty Donald Trump odniósł się też kilkakrotnie do sytuacji panującej w Chicago, gdzie rządzący miastem Demokraci nie mogą poradzić sobie z rosnącą przestępczością. Na słowa Prezydenta USA odpowiedziała ostro w mediach społecznościowych burmistrz Lori Lightfoot pisząc min.: „Trzymaj Chicago z daleka od swoich kłamliwych ust”. „To jest szokujące oglądać i słuchać jak swobodnie kłamstwa płyną z jego (Donalda Trumpa) ust. To jest patetyczne jak ten człowiek kłamie, podczas gdy ludzie umierają na COVID-19” – dodała Lori Lightfoot.  Wybory prezydenckie w Stanach…

Read more

Administracja Lori Lightfoot – raport: “Kompleksowy Plan Zmniejszenia Przemocy w Chicago”

Administracja Lori Lightfoot opublikowała raport pt. „Nasze Miasto, Nasze Bezpieczeństwo: Kompleksowy Plan Zmniejszenia Przemocy w Chicago”.  Szczególną uwagę w materiale zwrócono na zwiększającą się liczbę zgłoszeń dotyczących przemocy domowej. W okresie minionych 6 miesięcy, co piąte przestępstwo w Chicago miało związek z kłótniami rodzinnymi. Średnia minionych 10 lat wynosi około 15,5 procent na rok. Każdego dnia chicagowski departament policji otrzymuje 500 zgłoszeń dotyczących przemocy domowej. Najwięcej tego typu przestępstw odnotowuje się w najbiedniejszych dzielnicach miasta. W raporcie zwrócono uwagę, że wiele przypadków nie jest zgłaszanych na policję.  Wśród długoterminowych celów burmistrz w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego znalazły się min: przeprowadzenie szkoleń dla pracowników społecznych, umożliwiających im identyfikację ofiar przemocy domowej, udostępnienie „bezpiecznych” lokali ofiarom przemocy domowej w ramach programu mieszkaniowego dla najuboższych mieszkańców Chicago, opracowanie kampanii uświadamiającej dla ofiar przemocy domowej, napaści na tle seksualnym i handlu ludźmi, opracowanie przepisów i systemu postępowania dotyczących przemocy wśród nieletnich, do których dochodzi podczas randek nastolatków i wdrożenie szkoleń dla personelu szkolnego na ten temat oraz ustanowienie i przegląd procedur dyscyplinarnych dla funkcjonariuszy policji w Chicago, oskarżonych o niewłaściwe zachowanie seksualne i przemoc w rodzinie. Inne części raportu Lori Lightfoot koncentrują się na jej celach w zakresie ograniczenia przemocy, która wzrosła od czasu śmierci George’a Floyda w Minneapolis.

Read more

USA: pierwsza debata prezydencka Trump vs. Biden

Przed nami jeden z najważniejszych momentów amerykańskiej kampanii prezydenckiej – pierwsza debata telewizyjna między Donaldem Trumpem a Joe Bidenem. Dziesiątki milionów Amerykanów zasiądą dzisiejszej nocy przed ekranami, aby śledzić pojedynek kandydatów demokratów i republikanów w wyborach zaplanowanych na 3 listopada.  Debata odbędzie się w Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio. Poprowadzi ja dziennikarz telewizji Fox News Chris Wallace. 90-minutowy pojedynek zostanie podzielony na 6 segmentów tematycznych: przeszłość kandydatów, nominacja do Sądu Najwyższego, Covid-19, gospodarka, relacje rasowe i przemoc w amerykańskich miastach oraz uczciwość procesu wyborczego.  Na miejscach dla publiczności zasiądzie 80-90 osób. Wszystkie zostaną poddane testom na koronawirusa. Debatę będą transmitować główne amerykańskie stacje telewizyjne oraz portale internetowe.  Sondaże wskazują na to, że większa liczba Amerykanów spodziewa się zwycięstwa Donalda Trumpa niż Joe Bidena. Eksperci przypominają, że Biden nie jest wybitnym oratorem i ma skłonność do gaf. Prezydent USA stara się obniżać oczekiwania. W wywiadzie dla telewizji Fox News wyraził przekonanie, że prowadzący debatę Chris Wallace nie będzie obiektywny. Donald Trump zasugerował nawet, że jego rywal może zażyć przed debatą leki wspomagające działanie mózgu. 

Read more

Chicago: burmistrz Lori Lightfoot znosi kolejne ograniczenia w mieście

Władze Chicago znoszą kolejne ograniczenia nałożone w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Na poniedziałkowej konferencji prasowej burmistrz Wietrznego Miasta Lori Lightfoot  poinformowała, że bary, które nie serwują jedzenia, będą mogły od czwartku ponownie wpuszczać klientów do środka lokali, ale tylko do 25 procent ich pojemności. Od 1 października bary i restauracje będą mogły również sprzedawać alkohol do godziny 1 w nocy.                                                                                                                               Lori Lightfoot złagodziła także restrykcje dotyczące liczby ćwiczących w zorganizowanych grupach w klubach fitness z 10 do 15 osób. Ponownie otwarte zostaną lokale usługowe, gdzie obsługiwani klienci musieli ściągać maseczki ochronne. Chodzi tu głównie o salony kosmetyczne.  Burmistrz Chicago zapowiedziała jednocześnie, że miasto nie wejdzie w ostatnią, piątą fazę otwierania gospodarki, dopóki na rynek amerykański nie zostanie wprowadzona skuteczna i bezpieczna szczepionka na koronawirusa. 

Read more