Wesołych Świąt! Merry Christmas!
Załoga Polskiego Radia 1030 Chicago składa wszystkim słuchaczom życzenia wesołych, pogodnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia! Merry Christmas!
Read moreWigilia 2021 na Jackowie już za 2 tygodnie!
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2021Z Polskim Radiem 1030 Chicago i TV Polvision Na Wigilię zaprasza ksiądz Stanisław Jankowski Podziękowania dla osób prywatnych i firm za pomoc m.in.: Firmy/organizacje: PSFCU, Lowell Foods, Electric Spark Inc. z przyjaciółmi, AK Electric Inc., Prestige & Art Custom Cabinets, Astra Electric, Superior Electric Inc., Furniture Recycler Inc., Lone Tree Manor Banquet Hall & Catering, J & B Distributing Co, Ludwig Foods Inc., Klub Przyjaciół EŁKU, Sanktuarium św. Jana Pawla II wraz z Polską Misją Cystersów w Willow Springs, WTK Remodeling, Kolo nr 2 im.Władyslawa Orkana Nowy Targ w Chicago, Duszpasterstwo Polonijne Archidiecezji Chicago, Legion Młodych Polek, Podlasiak Express, Klub Ziemi Lubelskiej, Kurowski Sausage Shop, Dentpol Dental Specialists, Railings and More, Związek Klubów Polskich Osoby prywatne: pani Leokadia, pani Barbara, pani Małgorzata, państwo Orzechowski (Barbara i Janusz), pani Maria, Alicja i Paweł Przybylscy, pani Maria, pan Mirosław, Violetta Dabrowska, Tomasz Szczepara, pani Lucyna, Stanislaw Kolodziej, Lucyna Izienicka, Anna Kujawska i Witold Paslawski, Lucyna i Bronislaw Solowski, Renata Winnicki, Joanna Dabrowski, Sylwia Podraza, Katarzyna Firs, Ewa Kowalczyk, Bolesława Rosol, Ola i Tomek Popławski, Piotr Golys, Zofia Niedziolka, Renata i Bogdan Kolasa, Lynn i Halina, Krystyna Jakubek, Ludwik i Ewa Mleczko, Jacek Kolanko, Robert Dziugan, Casey Masonry (Kazimierz Bachula) i Lucjan Pukszta Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomagają nam anonimowo! Jeżeli chciałbyś nam pomóc – w zakładce Wigilia 2021 jest odnośnik do Donacji lub możesz kliknąć poniżej, można to robić również dzwoniąc do sekretariatu na numer telefonu: 773-588-6300 oraz wysyłając czeki do naszej siedziby: 50 Turner Ave, Ełk Grove Village, 60007 IL. Czeki muszą być wypisane na: Polnet Communications Zgodnie z tradycją Radiowa Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych odbędzie się 24 grudnia, w piątek o godzinie 12.00 w południe w Resurrection Hall przy Bazylice Św Jacka. Wspólnie pomodlimy się, przełamiemy opłatkiem, zaśpiewamy kolędy a każdy otrzymaświąteczna paczkę, przygotowaną przez ludzi dobrego serca. Tego dnia nikt nie powinien być sam! Spotkajmy się w Wigilie Bozego Narodzenia na Jackowie! Na świątecznej scenie: Orkiestra Deta przy parafii Sw Konstancji, Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Rodzeństwo Stękałow, Ewa Olczak, Marek Kulisiewicz.
Read moreChicago: akcja “Światło Wolności” – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Konsulat RP w Chicago zaprasza do włączenia się w akcję ŚWIATŁO WOLNOŚCI. O szczegółach mówi Małgorzata Bąk-Guzik, konsul generalna RP w Chicago. Świecę – w akcie dużej odwagi cywilnej – zapalano w oknach wielu polskich domach oraz za granicą na znak solidarności z Polakami. Akcja skierowana jest do Polonii w całych Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. Przypominamy, w geście pamięci o wydarzeniach z 1981 roku, zapalmy świece w oknach swoich domów w poniedziałek 13 grudnia o godzinie 19:30. Konsulat również zachęca do przesyłania zdjęć z akcji. Zostaną one udostępnione na profilu facebookowym konsulatu.
Read moreIllinois: coroczna świąteczna akcja Armii Zbawienia
W listopadzie ruszyła coroczna świąteczna akcja Salvation Army (Armii Zbawienia). Zbierane są pieniądze na działalność tej organizacji charytatywnej, w tym 50 programów socjalnych. Jak poinformowano w komunikacie, w miniony poniedziałek do puszki przed sklepem Blue Goose Market w St. Charles nieznana osoba wrzuciła 1-uncjową złotą monetę Krugerrand. Jej wartość szacowana jest na około 1,900 dolarów. W tym roku, po raz pierwszy datki będzie można składać za pośrednictwem firm Venmo i PayPal. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Nadzieja maszeruje dalej”. Celem jest zebranie 100 tysięcy dolarów. Zebrane fundusze podczas corocznej świątecznej zbiórki pieniędzy w ramach akcji Red Kettle, stanowią blisko 70 procent budżetu Salvation Army. Po raz pierwszy akcję przeprowadzono w 1891 roku w San Francisco.
Read moreOd północy w Chicago obowiazuje zimowy zakaz parkowania
Uwaga kierowcy. Od 1 grudnia obowiązuje zimowy zakaz parkowania w Chicago. Zakaz ten obowiązuje niezależnie od opadów śniegu na 107 milach głównych ulic w całym mieście, w godzinach od 3 w nocy do 7 rano. Auta osób naruszających zakaz parkowania zostaną odholowane, a właściciele zostaną ukarani mandatem w wysokości co najmniej 150 dolarów. Zimowy zakaz parkowania będzie obowiązywał do 1 kwietnia. Więcej informacji na stronie chicagoshovels.org.
Read moreWIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2021
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2021Z Polskim Radiem 1030 Chicago i TV Polvision Z inicjatywy śp. Jurka Arsenowicza, juz po raz 22 patronujemy świątecznej Wigilii dlaosób samotnych, starszych i bezdomnych, które pragną podzielić się opłatkiem w gronie życzliwych osób w ten wyjątkowy dzień. Na Wigilię zaprasza ksiądz Stanisław Jankowski Jeżeli chciałbyś nam pomóc – w zakładce Wigilia 2021 jest odnośnik do Donacji lub możesz kliknąć poniżej, można to robić również dzwoniąc do sekretariatu na numer telefonu: 773-588-6300 oraz wysyłając czeki do naszej siedziby: 50 Turner Ave, Ełk Grove Village, 60007 IL. Czeki muszą być wypisane na: Polnet Communications Chcesz złożyć donację? KLIKNIJ TUTAJ Uroczystość celebruje ksiądz proboszcz Bazyliki Sw Jacka, Stanisław Jankowski w towarzystwie księży z parafii i z poza niej. W organizacje Wigilii włączają się, jak co roku m.in. Klub Przyjaciół Ełku, Chicagowskie Sokoły oraz inne polonijne organizacje i dziesiątki wolontariuszy. Zgodnie z tradycją Radiowa Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych odbędzie się 24 grudnia, w piątek o godzinie 12.00 w południe w Resurrection Hall przy Bazylice Św Jacka. Wspólnie pomodlimy się, przełamiemy opłatkiem, zaśpiewamy kolędy a każdy otrzymaświąteczna paczkę, przygotowaną przez ludzi dobrego serca. Tego dnia nikt nie powinien być sam! Spotkajmy się w Wigilie Bozego Narodzenia na Jackowie! Na świątecznej scenie: Orkiestra Deta przy parafii Sw Konstancji, Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Rodzeństwo Stękałow, Ewa Olczak, Marek Kulisiewicz. Dziękujemy za pomoc: Firmy/organizacje: PSFCU, Lowell Foods, Electric Spark Inc. z przyjaciółmi, AK Electric Inc., Prestige & Art Custom Cabinets, Astra Electric, Superior Electric Inc., Furniture Recycler Inc., Lone Tree Manor Banquet Hall & Catering, J & B Distributing Co, Ludwig Foods Inc., Klub Przyjaciół EŁKU, Sanktuarium św. Jana Pawla II wraz z Polską Misją Cystersów w Willow Springs, WTK Remodeling, Kolo nr 2 im.Władyslawa Orkana Nowy Targ w Chicago, Duszpasterstwo Polonijne Archidiecezji Chicago, Legion Młodych Polek, Podlasiak Express, Klub Ziemi Lubelskiej, Kurowski Sausage Shop, Dentpol Dental Specialists, Railings and More, Związek Klubów Polskich Osoby prywatne: pani Leokadia, pani Barbara, pani Małgorzata, państwo Orzechowski (Barbara i Janusz), pani Maria, Alicja i Paweł Przybylscy, pani Maria, pan Mirosław, Violetta Dabrowska, Tomasz Szczepara, pani Lucyna, Stanislaw Kolodziej, Lucyna Izienicka, Anna Kujawska i Witold…
Read moreChicago: zimowy Christkindlmarket wraca dziś na ulice naszego miasta
Zimowy Christkindlmarket wraca dzisiaj na ulice Chicago. Popularny świąteczny festiwal odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach: na Daley Plaza przy 50 West Washington Street w centrum miasta i na Gallagher Way przy 3635 North Clark Street w dzielnicy Wrigleyville na północnym zachodzie Chicago. Christkindlmarket w śródmieściu potrwa do 24 grudnia, a w dzielnicy Wrigleyville do 31 grudnia. Będzie to już 25. edycja tego festiwalu w Wietrznym Mieście.
Read moreUSA – Muzeum Polskie: doroczne śniadanie z okazji Miesiąca Dziedzictwa Narodowego
W Muzeum Polskim w Ameryce odbyło się doroczne Śniadanie organizowane przez Warszawski Oddział Międzynarodowego Komitetu Miast Siostrzanych (Warsaw Committee of the Chicago Sister Cities International) z okazji Mięsiaca Dziedzictwa Narodowego. Honorowym gościem była Lori Lightfoot, burmistrz Chicago, która w krótkim przemówieniu podkreśliła rolę jaką emigracja polska odegrała w historii Chicago, w tworzeniu miasta i jaką role obecnie odgrywają polonijne firmy i organizacje. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu polonijnych organizacji, korzystając z okazji na spotkanie z burmistrz i liderami organizacji World Business Chicago. Warszawa to pierwsze z 29 miast siostrzanych Chicago, współpracę datuję się od 1960 roku. Fun fact: Burmistrz w kuluarach chwaliła pracę polskich kontraktorów, którzy remontowali jej biuro.
Read morePoczta Polska włącza się do akcji #MuremZaPolskimMundurem
Od dziś każdy może podziękować jednostkom mundurowym za służbę na granicy polsko-białoruskiej poprzez wysłanie kartki. Poczta Polska włącza się do akcji #MuremZaPolskimMundurem. Kartkę można wysłać – bez opłaty – w jednej z niemal pięciu tysięcy placówek pocztowych na terenie całego kraju – mówi Polskiemu Radiu prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. “Od dziś można za darmo, bez naklejania znaczka przekazać kartkę, pracę, pracownikom naszej firmy lub w placówkach całodobowych umieścić ją w przygotowanych do tego pojemnikach. My te wyrazy solidarności, dumy, podziękowania przekażemy naszym funkcjonariuszom” – zaznacza. Tomasz Zdzikot mówił też o powodach przyłączenia się Poczty Polskiej do inicjatywy. “Po pierwsze dlatego, że takie jest oczekiwanie Polaków, ale jest to też potrzeba naszej firmy – bardzo wielu naszych pracowników służy w Wojskach Obrony Terytorialnej, przebywa na wschodniej granicy naszego kraju. Dlatego udostępniamy sieć naszych placówek, by wyrazić podziękowania, solidarność, dumę z naszych żołnierzy i funkcjonariuszy stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju i naszego osobistego” – dodał. Poczta Polska planuje też wydać i udostępnić elektronicznie – jako podsumowanie akcji – specjalny album z przysłanymi pracami.
Read moreObchody Święta Niepodległości w Chicago
W Konsulacie RP w Chicago odbyły się uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O obchodach Święta Niepodległości w Chicago mówi Małgorzata Bąk-Guzik, konsul RP w Chicago. Małgorzata Bąk- Guzik mówiła również o tegorocznych obchodach w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podczas uroczystości konsul Małgorzata Bąk-Guzik wręczyła odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wśród odznaczonych znalazł się doktor Marek Rudnicki. Obchody w konsulacie rozpoczęły się od odśpiewania hymnów narodowych Polski i USA przez wokalistkę Natalię Kawalec. Podczas wieczoru występy dały ponadto pianistka z Mongolii Maralgua Darjaa i polonijna sopranistka Katarzyna Dorula. Wśród gości obecni byli generał Richard Neely, Dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois, weterani, dyplomaci, nauczyciele i przedstawiciele organizacji polonijnych.
Read more









