USA – EPA: raport ws. zanieczyszczeń powietrza pochodzących z Chicago i przedmieść
Niedawno opublikowane dane Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) pokazują, że zanieczyszczenie powietrza pochodzące z Chicago i 120 jego przedmieść przyczyniają się bardziej do naruszeń przepisów dotyczących smogu w innych stanach, niż w jakimkolwiek innym powiecie Illinois. Wisconsin cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza w powiecie Cook podczas gorących letnich dni, kiedy smog powstaje w wyniku reakcji między światłem słonecznym, a zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalin samochodów, elektrowni, fabryk, oparów lotnych rozpuszczalników i oparów benzyny. Na podstawie analizy danych z monitorowania jakości powietrza w ciągu ostatnich kilku lat, EPA przewiduje, że przedmieścia Chicago będą odpowiadać za ponad jedną czwartą tegorocznych problemów ze smogiem w Kenosha i około jedną piątą w Racine i Sheboygan. Tylko Nowy Jork jest bliski bycia tak złym sąsiadem jak Chicago. EPA ustaliła, że stan ten jest odpowiedzialny za 16 procent zanieczyszczonego powietrza w pobliskim powiecie Fairfield w stanie Connecticut, które również jest dotknięte zanieczyszczeniami dryfującymi na wschód od Chicago. Ale smog nie przemieszcza się tylko w jednym kierunku. EPA stwierdziła, że zanieczyszczenie z Wisconsin jest odpowiedzialne za ponad 3 procent smogu w powiecie Cook, podobnie jak brudne powietrze z Indiany, które dociera do Chicago i okolic, Wisconsin, a nawet do Teksasu. Ponieważ naukowcy doszli do wniosku, że smog jest bardziej niebezpieczny niż wcześniej sądzono, EPA dąży do ograniczenia dużych trucicieli. Good Neighbor Plan, który ma wejść w życie w maju, nałoży bardziej rygorystyczne limity emisji tlenków azotu i dwutlenku siarki z elektrowni węglowych i gazowych w Illinois, Indianie, Wisconsin i 22 innych stanach. Kilka innych branż będzie musiało po raz pierwszy zmniejszyć swój udział w zanieczyszczaniu powietrza. Oddychanie nawet niskim poziomem smogu może spowodować stan zapalny błony śluzowej płuc i zaostrzyć astmę i inne choroby układu oddechowego; długotrwałe narażenie może trwale uszkodzić tkankę płucną. EPA szacuje , że w 2026 roku, kiedy Plan Dobrego Sąsiedztwa zostanie w pełni wdrożony, zapobiegnie to około 1000 przedwczesnych zgonów i ponad 2000 wizyt w szpitalach i na pogotowiu, 1,3 miliona ataków astmy i 470 000 opuszczonych dni szkolnych. EPA szacuje, że Plan Dobrego Sąsiedztwa będzie kosztował przemysł 1,1 miliarda dolarów, ale przyniesie korzyści zdrowotne o wartości co najmniej 9,3 miliarda dolarów, a nawet…
Read moreNowy Jork: Z. Rau w ONZ
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wzywa rosyjskie wojska do opuszczenia Ukrainy. Polityk przemawiał na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przededniu rocznicy rozpoczęcia konfliktu. Zbigniew Rau mówił też, że Polska popiera powołanie trybunału do rozliczenia zbrodni Rosjan. “Rosja musi całkowicie, natychmiastowo i bezwarunkowo wycofać wojska z Ukrainy i pozostawić ją w uznawanych międzynarodowo granicach. Jest bardzo ważne, by uznać pełną odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne na Ukrainie” – powiedział. Minister Rau mówił, że po roku wojny Rosja nie przestaje łamać prawa międzynarodowego. “Rosja kontynuuje brutalną agresję, atakując cywilów na Ukrainie i infrastrukturę niemilitarną, popełnia zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, w tym zabijanie kobiet i dzieci, tortury, przemoc seksualną i przymusowe deportacje” – dodał. Nadzwyczajną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma zwieńczyć rezolucja dotycząca doprowadzenia do sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Read moreGubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził dziś Nowy Jork oraz Elmhurst
Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził dziś Nowy Jork rozpoczynając podróż mającą podkreślić wzrost przestępczości w miastach rządzonych przez Demokratów. Później po południu spotkał się z policjantami na spotkaniu zamkniętym w siedzibie Bractwa Policji Chicago w Elmhurst. Tym samym rozpoczął podróż mającą podkreślić wzrost przestępczości w amerykańskich miastach rządzonych przez demokratów. De Santis mówił, że miasta, w których rządzący wyznają tzw. ideologię Woke, jak Nowy York, Chicago, obrany został zły kierunek w walce z przestępczością, a ich polisy zawiodły w przeciwieństwie do Florydy. DeSantis mówił, że na Florydzie jest najmniejsza przestępczość od 50 lat, ponieważ nie wprowadzono takich polis jak reforma wychodzenia z aresztu za kaucja, czy zmniejszanie funduszy na policje. Wspomniał, że za każdym razem otwierając gazetę w tych miastach czyta się o przestępstwach. DeSantis wspomniał o wielu mieszkańcach porzucających Nowy Jork i wyprowadzających się na Florydę, gdzie populacja rośnie. Floryda obecnie oferuje $5000 dolarów bonusu za zapisanie się w szeregi policji. DeSantis zaprosił policjantów z Nowego Jorku i Chicago do pracy na Florydzie. Gubernator Florydy powiedział, że głównym powodem przeprowadzek na jest niska przestępczość, mniejsze podatki i mniejsze restrykcje Covid 19.
Read moreNowy Jork: obraz odnaleziony w szopie na farmie sprzedany za ponad 3 mln dolarów
Odnaleziony w szopie na farmie w Kinderhook w stanie Nowy Jork obraz Anthony’ego van Dycka został sprzedany na aukcji w domu Sotheby’s za 3,1 miliona dolarów. Jego znalazca zapłacił za niego pod koniec XX wieku – 600 dolarów. Dzieło „Św. Hieronim” przedstawia nagiego starszego mężczyznę siedzącego na stołku i jest wyjątkowe z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że jest jednym z dwóch dużych obrazów, które Van Dyck wykonał na podstawie żywego modela. Dzieło powstało między 1615 a 1618 rokiem, podczas gdy Van Dyck był młodym artystą pracującym u boku Petera Paula Rubensa w Antwerpii. Według domu aukcyjnego część dochodów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na rzecz Albert B. Roberts Foundation Inc, która zapewnia wsparcie finansowe artystom. Aukcja w Sotheby’s pt. „Master Paintings Part I”, obejmowała również prace Agnolo Bronzino, Tycjana i Melchiora de Hondecoetera.
Read moreNowy Jork: sąd zezwolił na zajęcie 5,4 miliona dolarów należących do rosyjskiego oligarchy
Sąd okręgowy w Nowym Jorku zezwolił amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa. Decyzja otworzyła drogę dla transferu tych środków na Ukrainę. Konstantin Małofiejew, który jest właścicielem Cargrad TV, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został objęty sankcjami w 2014 roku. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o unikanie sankcji. Pod koniec 2022 roku prokuratorzy oświadczyli, że mieli prawo zająć pieniądze na koncie rosyjskiego oligarchy w Sunflower Bank w Denver, ponieważ próbował on przekazać je swojemu partnerowi biznesowemu z naruszeniem amerykańskich sankcji. Teraz prokuratorzy doszli do wniosku, że fundusze powinny zostać skonfiskowane, a ich wniosek zatwierdził sąd na Manhattanie. Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.
Read moreUSA, NY: 6 osób zginęło w wypadku w Louisville, ciężarówka zderzyła się z autobusem
W amerykańskim stanie Nowy Jork sześć osób zginęło w wypadku drogowym. Trzy osoby zostały ciężko ranne. W mieście Louisville przy granicy z Kanadą ciężarówka zderzyła się z autobusem. Przyczyny wypadku badają specjaliści z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
Read moreNowy Jork: ława przysięgłych uznała imigranta z Uzbekistanu winnym zabicia 8 osób
Po dwóch dniach obrad. ława przysięgłych sądu w Nowym Jorku uznała w czwartek imigranta z Uzbekistanu Sayfullo Saipova, winnym zabicia ośmiu osób na ścieżce rowerowej Manhattanu. Grozi mu za to kara śmierci. Sayfullo Saipov został uznany także winnym udzielania wsparcia materialnego grupie ISIS. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Do przestępstwa doszło w 2017 roku. Saipov wjechał celowo ciężarówką w grupę ludzi. Zginęło sześciu zagranicznych turystów i dwóch Amerykanów. 6 lutego sędziowie przysięgli zadecydują czy mężczyzna otrzyma karę śmierci czy wyrok dożywotniego więzienia. W przeprowadzonym śledztwie Saipov powiedział im, że planował atak od około roku i inspirował się filmami ISIS. Przybył do USA z Uzbekistanu na podstawie wizy imigracyjnej w 2010 roku i mieszkał w New Jersey.
Read moreNowy Jork: instalacja z 333 słoneczników, symbol poparcia dla Ukrainy
Na skrzyżowaniu ulic Broadway i legendarnej 5 Alei w Nowym Jorku pojawiła się instalacja wykonana z 333 słoneczników. To symbol poparcia dla Ukrainy. Instalację zamontowano 22 stycznia – w Dzień Jedności Ukrainy. Liczba słoneczników nie jest przypadkowa. W niedzielę przypadł dokładnie 333. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 🌻“Soniashnyk” in Ukrainian, the sunflower is the national flower of Ukraine 🇺🇦. Today, as we observe Ukraine’s Day of Unity, we want to let all Ukrainians know, that they are not alone in their fight to reunite their nation and free it from Russian occupation. #UnifyUkraine pic.twitter.com/1avIXkTE0e — Poland in the UN (@PLinUN) January 22, 2023 Wyjątkowa instalacja jest symbolem pokoju, szczęścia i nadziei. Ma ona zachęcać ludzi do robienia sobie zdjęć na tle słoneczników i publikowania ich w mediach społecznościowych. W ten sposób organizatorzy chcą szerzyć świadomość o przerażającym czasie, przez który przechodzi Ukraina.
Read moreNowy Jork: mały samolot turystyczny rozbił się w pobliżu lotniska Westchester County
Mały samolot rozbił się w czwartek w pobliżu lotniska Westchester County, które oddalone jest o około 30 mil od Nowego Jorku. Zanim doszło do tragedii, pilot A36 Beechcraft Bonanza zgłaszał problemy z silnikiem. Kilkanaście minut później wieża kontroli lotów straciła z nim kontakt. Służby przez kilka godzin szukały wraku samolotu w gęsto zalesionym terenie. W jego wnętrzu znaleziono zwłoki dwóch osób pilota i pasażera. Lekki samolot turystyczny wystartował z portu lotniczego Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku i leciał na lotnisko Richmond Heights w Ohio. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.
Read moreNowy Jork – burmistrz E.Adams: “w mieście nie ma miejsca dla tłumów nielegalnych imigrantów”
Burmistrz Nowego Yorku, Eric Adams stwierdził, że w mieście nie ma miejsca dla tłumów nielegalnych imigrantów. Mówił o tym podczas wizyty w El Paso, mieście granicznym z Meksykiem. Demokrata Eric Adams, sam będąc krytykiem administracji demokratycznego prezydenta Joe Bidena, powiedział, że teraz jest czas pracy dla rządu w zakresie kryzysu imigranckiego na amerykańskiej południowej granicy. Wizyta burmistrza Nowego Yorku w południowym mieście granicznym, nie ma precedensu w tym kontekście. Adams mówił o tym, że ilość napływających nielegalnie osób wywołała w Nowym Yorku kryzys mieszkaniowy i zwiększyła problem bezdomności. Według niego może to kosztować miasto $2 miliardy dolarów. W ostatnich miesiącach republikańskie rządy Florydy i Teksasu wysłały tysiące migrantów do miast rządzonych przez demokratycznych polityków – Nowego Yorku i Waszyngtonu.
Read more









