USA – EPA: raport ws. zanieczyszczeń powietrza pochodzących z Chicago i przedmieść

0
215
Fot. WTTW News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niedawno opublikowane dane Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) pokazują, że zanieczyszczenie powietrza pochodzące z Chicago i 120 jego przedmieść przyczyniają się bardziej do naruszeń przepisów dotyczących smogu w innych stanach, niż w jakimkolwiek innym powiecie Illinois.

Wisconsin cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza w powiecie Cook podczas gorących letnich dni, kiedy smog powstaje w wyniku reakcji między światłem słonecznym, a zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalin samochodów, elektrowni, fabryk, oparów lotnych rozpuszczalników i oparów benzyny.

Na podstawie analizy danych z monitorowania jakości powietrza w ciągu ostatnich kilku lat, EPA przewiduje, że przedmieścia Chicago będą odpowiadać za ponad jedną czwartą tegorocznych problemów ze smogiem w Kenosha i około jedną piątą w Racine i Sheboygan.

Tylko Nowy Jork jest bliski bycia tak złym sąsiadem jak Chicago. EPA ustaliła, że stan ten jest odpowiedzialny za 16 procent zanieczyszczonego powietrza w pobliskim powiecie Fairfield w stanie Connecticut, które również jest dotknięte zanieczyszczeniami dryfującymi na wschód od Chicago.

Ale smog nie przemieszcza się tylko w jednym kierunku.

EPA stwierdziła, że zanieczyszczenie z Wisconsin jest odpowiedzialne za ponad 3 procent smogu w powiecie Cook, podobnie jak brudne powietrze z Indiany, które dociera do Chicago i okolic, Wisconsin, a nawet do Teksasu.

Ponieważ naukowcy doszli do wniosku, że smog jest bardziej niebezpieczny niż wcześniej sądzono, EPA dąży do ograniczenia dużych trucicieli.

Good Neighbor Plan, który ma wejść w życie w maju, nałoży bardziej rygorystyczne limity emisji tlenków azotu i dwutlenku siarki z elektrowni węglowych i gazowych w Illinois, Indianie, Wisconsin i 22 innych stanach. Kilka innych branż będzie musiało po raz pierwszy zmniejszyć swój udział w zanieczyszczaniu powietrza.

Oddychanie nawet niskim poziomem smogu może spowodować stan zapalny błony śluzowej płuc i zaostrzyć astmę i inne choroby układu oddechowego; długotrwałe narażenie może trwale uszkodzić tkankę płucną.

EPA szacuje , że w 2026 roku, kiedy Plan Dobrego Sąsiedztwa zostanie w pełni wdrożony, zapobiegnie to około 1000 przedwczesnych zgonów i ponad 2000 wizyt w szpitalach i na pogotowiu, 1,3 miliona ataków astmy i 470 000 opuszczonych dni szkolnych.

EPA szacuje, że Plan Dobrego Sąsiedztwa będzie kosztował przemysł 1,1 miliarda dolarów, ale przyniesie korzyści zdrowotne o wartości co najmniej 9,3 miliarda dolarów, a nawet 18 miliardów dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!