Nowojorscy strażacy idą na zwolnienia lekarskie bo nie chcą szczepionki

Ponad dwa tysiące nowojorskich strażaków poszło na zwolnienia lekarskie, bo nie chcą być zaszczepieni na COVID-19. Dziś w Nowym Jorku wszedł w życie obowiązek poddania szczepionki niezaszczepionym pracownikom miejskim. Obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 dotyczy urzędników, nauczycieli, służby zdrowia, strażaków, policjantów oraz pracowników innych agencji miejskich. Obejmuje on łącznie 160 tysięcy osób. Pracownicy, którzy nie podporządkują się obowiązkowi szczepień mają zostać odesłani na bezpłatny urlop. Burmistrz Bill De Blasio poinformował, że 91% pracowników spełniło obowiązek przyjęcia do 1 listopada przynajmniej jednej dawki szczepionki. Wśród strażaków wskaźnik ten wyniósł jednak tylko 77%, co oznacza, że ponad dwa i pól tysiąca z nich nie poddało się szczepieniom. Dziś 2 tysiące z nich nie pojawiło się w pracy biorąc zwolnienia lekarskie. Spowodowało to konieczność zamknięcia 26 remiz strażackich.  Burmistrz De Blasio nie ulega presji niezaszczepionych strażaków oraz niektórych lokalnych polityków, którzy apelują o zawieszenie obowiązku szczepień. Zamiast tego miasto wystosowało apel do 350 strażaków-ochotników, by zaktualizowali dane kontaktowe ponieważ mogą zostać wezwani do służby. 

Read more

USA – NY: nawet 30 mln dolarów odszkodowania dla Trump Organization?

Nawet 30 milionów dolarów może wynieść odszkodowanie dla Trump Organization za trwającą właśnie próbę odebrania jej przez władze Nowego Jorku zarządu nad polem golfowym Trump Links w Ferry Point na Bronksie. Decyzję o tym podjął ustępujący burmistrz miasta Bill de Blasio, który po zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia, stwierdził, że Nowy Jork nie chce mieć nic wspólnego z odchodzącym wówczas prezydentem. W konsekwencji miasto odebrało Trump Organization zarząd także nad zabytkową karuzelą w Central parku oraz dwoma miejskimi lodowiskami – Wollman i Lasker. Zarząd nad polem golfowym miałaby przejąć firma CORE Services Group, która do tej pory zajmowała się schroniskami dla bezdomnych. Jej dyrektor Jack A. Brown jest posądzany o wyłudzenie federalnych dotacji dla firm ochroniarskich, żywnościowych i konserwacyjnych, których był szefem. Trump Organization w pozwie sądowym stwierdziła, że w przypadku rozwiązania umowy na administrowanie polem golfowym przysługuje jej ponad 30 milionów dolarów odszkodowania. Rewident Nowego Jorku Scott Stringer twierdzi, wbrew zapewnieniom burmistrza de Blasio, że nowojorskich podatników nie stać na takie wydatki. 

Read more

USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przejdzie Parada Pułaskiego

Nowojorska Polonia obchodzi dzisiaj swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przejdzie Parada Pułaskiego. Rozpoczyna ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych.  Miesiąc Dziedzictwa Polskiego zainaugurował 1981 roku Michael Blichasz, prezes Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii w stanie Pensylwania. To właśnie w Filadelfii rozpoczynali walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko.  Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się 84 lata temu w Nowym Jorku. Za Nowym Jorkiem poszły inne miasta, w których mieszkali Polacy. Każdego roku, w październiku, polskie parady odbywają się w ponad 50 miejscach w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu odbędzie się między innymi uroczystość w Jamestown, małym miasteczku w stanie Wirginia. Polacy przyjechali tam już w 1608 roku. Pracowali przy produkcji szkła, a przeszli do historii jako organizatorzy pierwszego w Ameryce Północnej strajku robotników.

Read more

Nowy Jork: 70-letni specjalista ds. bezpłodności oskarżony w procesie dot. in vitro

70-letni Morris Wortman, wybitny nowojorski specjalista ds. bezpłodności kobiet został oskarżony o oszustwa w procesie sztucznego zapłodniania in vitro. Ginekolog przez lata zamiast używać nasienia anonimowych dawców, korzystał ze swojego. Sprawa wyszła na jaw po przeprowadzeniu badań DNA przez 35-letnią Morgan Hellquist, która chciała odnaleźć swojego biologicznego ojca. Jej matka leczyła się w klinice Wortmana w latach 1983-85. Lekarz zapewniał ją, że dawcą nasienia był student University of Rochester Medical Center. Testy DNA wykazały jednak, że ojcem Morgan Hellquist jest Wortman. Podejrzewa się, że ginekolog użył swojego nasienia w jeszcze co najmniej 6 innych przypadkach zapłodnienia in vitro.  

Read more

Izba Reprezentantów USA: rezolucja upamiętniająca rocznicę inwazji na Polskę we wrześniu ’39

Jeszcze we wrześniu w Izbie Reprezentantów USA zostanie przedstawiona przez demokratycznego kongresmena z Nowego Jorku Thomasa Suozzi rezolucja upamiętniająca rocznice inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku nazistowskich Niemiec i komunistycznej Rosji. Propozycja uchwały zwraca uwagę na cierpienia i straty, jakich doznał naród polski w czasie II wojny światowej oraz podkreśla i apeluje o kontynuowanie silnego sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W rezolucji czytamy m.in. o tym, że: „po zakończeniu inwazji Rzeczpospolita Polska została podzielona na podstawie niemiecko-sowieckiego Traktatu o Granicy i Przyjaźni i straciła wyższy procent swojej populacji niż jakikolwiek inny naród w czasie II wojny światowej z powodu ludobójstwa dokonanego przez siły okupacyjne”.  Thomasa Suozzi wzywa Izbę Reprezentantów USA do uhonorowania milionów Polaków, którzy stracili życie podczas najazdu i okupacji Polski, zachęca do zwiększenia edukacji na temat okrucieństw popełnianych przez siły niemieckie i sowieckie na Polakach, uznaje kluczową rolę, jaką Rzeczpospolita Polska odgrywa w utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa w Europie oraz wzywa do wzmocnienia i rozszerzenia więzi dyplomatycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską.

Read more

Nowy Jork – prezydent Andrzej Duda wystąpi w ONZ

W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W siedzibie Narodów Zjednoczonych na Manhattanie przywódcy z całego świata będą mówić o najważniejszych wyzwaniach ludzkości, w tym o pandemii koronawirusa i o globalnym ociepleniu. W pierwszym dniu spotkania wystąpi także polski prezydent. Andrzej Duda będzie w ONZ apelował, aby walka ze zmianami klimatycznymi nie była toczona kosztem gospodarek poszczególnych krajów i by nie doprowadziła do zubożenia części mieszkańców ziemi. “Polska tutaj zawsze przyjeżdża z przesłaniem solidarności międzynarodowej. Polityka klimatyczno-energetyczna musi uwzględniać potrzeby społeczne. Nie można odnieść sukcesu w polityce klimatycznej, jeśli się na ubóstwo skaże całe grupy ludzi. To musi być wspólny sukces” – tak mówił w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia polski przedstawiciel przy ONZ Krzysztof Szczerski. Polski prezydent ma także mówić o sytuacji na Białorusi i na Ukrainie. Andrzej Duda ma też odnieść się do sytuacji w Afganistanie po przejęciu tam władzy przez talibów, także w kontekście spodziewanej nowej fali migracji z tego kraju do Europy. Wystąpienie polskiego prezydenta zaplanowane jest po północy z wtorku na środę. Sesję ONZ otworzy sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres, a jako jedni z pierwszych przemawiać będą prezydenci Brazylii i USA: Jair Bolsonaro oraz Joe Biden. Po raz pierwszy na forum ONZ ma też wystąpić nowy prezydent Iranu, skrajnie konserwatywny Ebrahim Raisi. W ubiegłym roku pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy przywódcy nagrali swoje wystąpienia na sesję ONZ. W tym roku, jedna trzecia polityków także przysłała nagrane wcześniej przemówienia. Pozostali pojawią się na Manhattanie osobiście.

Read more

Nowy Jork – narada szefów dyplomacji UE dot. umowy USA – Australia – Wielka Brytania

W Nowym Jorku odbędzie się dziś narada unijnych ministrów spraw zagranicznych na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym tematem jest umowa podpisana w ubiegłym tygodniu przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię. Pakt przewiduje bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Konsekwencją umowy było zerwanie przez Australię kontraktu wartego 56 miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. To wywołało wzburzenie Francji, która na konsultacje wezwała swoich ambasadorów z Australii i USA.   O unijnej naradzie ministerialnej w tej sprawie poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano. „To będzie pierwsza okazja, by przeanalizować wpływ tej umowy na relacje Unii z partnerami i na kraje członkowskie” – dodał rzecznik. Podpisanie trójstronnej umowy przez Waszyngton, Londyn i Canberrę sprowokowało pytania o przyszłość negocjacji Unii z Australią w sprawie umowy o wolnym handlu. Najbliższa runda rokowań zaplanowana jest w przyszłym miesiącu, ale Francja chce natychmiastowego wstrzymania rozmów. Komisja Europejska, która w imieniu państw członkowskich prowadzi negocjacje wypowiada się ostrożnie. Mówi, że zanim podejmie jakąkolwiek decyzję, musi najpierw przeanalizować uważnie tę umowę i ocenić jej wpływ na rozmowy handlowe Unii z Australią. 

Read more

USA, NY: prawnik księcia Andrzeja kwestionuje pozew dot. wykorzystywania seksualnego

We wniosku złożonym w sądzie okręgowym na Manhattanie prawnik brytyjskiego księcia Andrzeja kwestionuje jurysdykcję amerykańskiego sądu do rozstrzygania pozwu cywilnego złożonego przez Virginię Giuffre, kobietę oskarżającą go o napaść na tle seksualnym. Kancelaria prawna Blackfords, która reprezentuje księcia, zakwestionowała także, czy dokumenty sądowe zostały właściwie doręczone do jego rąk. Prawnik księcia Andrzeja, powiedział, że pozew prawdopodobnie będzie nieważny zgodnie z warunkami wcześniejszej poufnej ugody, którą skarżąca zawarła w 2009 roku z nieżyjącym już, głównym oskarżonym w skandalu Jeffrey’em Epsteinem. 38-letnia Virginia Giuffre twierdzi, że 61-letni książę Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety, wykorzystywał ją seksualnie, gdy miała mniej niż 18 lat w rezydencji Epsteina w Nowym Jorku i na jego prywatnej wyspie Little St. James, na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Książę Andrzej zaprzecza zarzutom.

Read more

USA: władze Nowego Jorku rozpoczęły egzekwowanie restrykcyjnych przepisów

Mieszkańcy Nowego Jorku, którzy chcą pójść do restauracji czy do kina, muszą okazać dowód, że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Władze miasta rozpoczęły egzekwowanie restrykcyjnych przepisów, które mają ułatwić walkę z pandemią koronawirusa. Obowiązek przyjęcia co najmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dotyczy pracowników i klientów restauracji, barów, kawiarni, kin i teatrów, muzeów, sal koncertowych, obiektów sportowych, siłowni i centrów handlowych. Regulacje nie dotyczą osób poniżej 12. roku życia oraz tych, które przebywają w restauracji czy innym punkcie usługowym poniżej 10 minut, na przykład by skorzystać z toalety albo odebrać zamówienie na wynos. Wyjątkiem objęte są też kościoły, biura i kluby osiedlowe. Przepisy dotyczące obowiązku zaszczepienia dla osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych weszły w życie połowie sierpnia. Do tej pory nie były jednak egzekwowane. Od dziś służby miejskie Nowego Jorku będą sprawdzać, czy właściciele przedsiębiorstw i instytucji objętych obowiązkiem szczepień wymagają ich od swoich pracowników i klientów – albo w formie papierowej karty szczepienia, albo w aplikacji telefonicznej. Jeśli tego nie robią, otrzymają karę finansową – od 1000 dolarów za pierwsze przewinienie do kilku tysięcy za kolejne. Do tej pory kontrolerzy wystawili kilkadziesiąt mandatów. Obowiązek szczepień budzi w USA kontrowersje. W sondażu Gallupa 53 proc. Amerykanów poparło wymaganie dowodu szczepienia w barach czy restauracjach, 47 proc. było przeciw.

Read more

NY, USA: szpital położniczy w Lowville wstrzyma odbieranie porodów w związku z rezygnacją personelu

Od 24 września oddział położniczy szpitala Lewis County General Hospital w Lowville, około 60 mil na północny wschód od Syracuse, w powiecie Lewis w stanie Nowy Jork, wstrzyma odbieranie porodów w związku z rezygnacją z pracy części personelu medycznego tego departamentu. 6 osób wolało stracić zatrudnienie niż poddać się obowiązkowemu szczepieniu przeciw COVID-19. W całym szpitalu jest niezaszczepionych 165 osób personelu medycznego, czyli około 27 procent całej kadry. Osoby, które same zrezygnowały w pracy nie będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Read more