Nowy Jork – prezydent Andrzej Duda wystąpi w ONZ

0
737
Andrzej Duda ONZ
Fot. UN Photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W siedzibie Narodów Zjednoczonych na Manhattanie przywódcy z całego świata będą mówić o najważniejszych wyzwaniach ludzkości, w tym o pandemii koronawirusa i o globalnym ociepleniu.

W pierwszym dniu spotkania wystąpi także polski prezydent. Andrzej Duda będzie w ONZ apelował, aby walka ze zmianami klimatycznymi nie była toczona kosztem gospodarek poszczególnych krajów i by nie doprowadziła do zubożenia części mieszkańców ziemi. “Polska tutaj zawsze przyjeżdża z przesłaniem solidarności międzynarodowej. Polityka klimatyczno-energetyczna musi uwzględniać potrzeby społeczne. Nie można odnieść sukcesu w polityce klimatycznej, jeśli się na ubóstwo skaże całe grupy ludzi. To musi być wspólny sukces” – tak mówił w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia polski przedstawiciel przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Polski prezydent ma także mówić o sytuacji na Białorusi i na Ukrainie. Andrzej Duda ma też odnieść się do sytuacji w Afganistanie po przejęciu tam władzy przez talibów, także w kontekście spodziewanej nowej fali migracji z tego kraju do Europy. Wystąpienie polskiego prezydenta zaplanowane jest po północy z wtorku na środę.

Sesję ONZ otworzy sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres, a jako jedni z pierwszych przemawiać będą prezydenci Brazylii i USA: Jair Bolsonaro oraz Joe Biden. Po raz pierwszy na forum ONZ ma też wystąpić nowy prezydent Iranu, skrajnie konserwatywny Ebrahim Raisi.

W ubiegłym roku pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy przywódcy nagrali swoje wystąpienia na sesję ONZ. W tym roku, jedna trzecia polityków także przysłała nagrane wcześniej przemówienia. Pozostali pojawią się na Manhattanie osobiście.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!