Narodowy Marsz Papieski przeszedł ulicami Warszawy

Ulicami Warszawy tysiące ludzi przeszło dziś w Narodowym Marszu Papieskim. Pochód zorganizowano w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II. „Nasz papież przez całe życie ujawnił wrażliwość poety i odwagę giganta w obronie prawdy i sprawiedliwości” – mówił na zakończenie marszu arcybiskup Józef Michalik. Uczestnicy marszu wyruszyli o godzinie 11 z ronda Romana Dmowskiego. Przeszli ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego i archikatedry świętego Jana. Tam, na zakończenie pochodu, odprawiona została Msza Święta.W marszu wzięli udział ludzie w różnym wieku i z różnych stron Polski. Uczestnicy podkreślali, że są w stolicy, aby protestować przeciwko próbom niszczenia pamięci o Ojcu Świętym. „Taki marsz jest potrzebny młodym ludziom, bo my starsi znaliśmy Jana Pawła bardzo dobrze i wiemy, co to był za człowiek, natomiast młodzi ludzie, którzy nie pamiętają tamtych czasów, powinni tu przyjść i zobaczyć, jak ludzie kochali Jana Pawła II” – mówiła jedna z uczestniczek pochodu. Zgromadzeni w Warszawie ludzie podkreślali, jak ważna jest dla nich postać Jana Pawła II, mówili, jak ważne było nauczanie papieża Polaka dla formowania ich sumień i dla kształtu naszego państwa. Podkreślali, że Karol Wojtyła był wielkim człowiekiem i ważna postacią w historii świata. „Nie jestem tu w obronie świętego Jana Pawła II, bo jego nauczanie broni się samo, jestem tu, aby zamanifestować, że jestem z nim” – tłumaczyła jedna z uczestniczek pochodu. Wśród uczestników Narodowego Marszu Papieskiego były całe rodziny, przyszło też wielu księży i wiele sióstr zakonnych. Podczas wydarzenia przypominano też nauczanie Jana Pawła. Uczestnicy marszu opowiadali też o tym, kim jest Jan Paweł II w ich życiu. „Miałem 19 lat, kiedy kardynał Wojtyła został papieżem i przez cały czas Jan Paweł II był w moim życiu obecny. Z tego jestem dumny i chcę zamanifestować moją wdzięczność papieżowi” – mówił jeden z uczestników pochodu. Na zakończenie marszu w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona została Msza Święta. Przewodniczył jej arcybiskup Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej i były przewodniczący Episkopatu Polski. Duchowny w homilii podkreślał, że Jan Paweł II stał się dziś znakiem sprzeciwu. Jak mówił, papież nie pasował do źle rozumianej nowoczesności.…

Read more

Polska: 2 kwietnia wyruszy Narodowy Marsz Papieski

2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, a zarazem niedzielę palmową, wyruszy Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina. Inicjatywa jest wyrazem hołdu i wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II oraz świadectwem jedności w obronie najważniejszych wartości. “Apolityczny Marsz Warszawski, na który zaproszeni są wszyscy, wyruszy z ronda Dmowskiego o 11:00” – zapowiedziała na konferencji prasowej przed Narodowym Marszem Papieskim jego współorganizatorka Barbara Konarska. “Przejdziemy ulicami: Marszałkowską, Królewską, Placem Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do Katedry Archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8. Tam o godz. 12.30 odbędzie się Msza Święta, dostępna również dla wszystkich uczestników zebranych przy Placu Zamkowym. Będą tam telebimy, wyjdą szafarze. To będzie wielkie wydarzenie katolickie, ale i wspólnotowe” – podkreślała Barbara Konarska. Ideą marszu jest przypomnienie głosu papieża Polaka w przestrzeni i świadomości publicznej. Jego współorganizatorka Małgorzata Żaryn zaznaczyła, że inicjatywa nawiązuje do Białego Marszu Papieskiego po śmierci papieża Jana Pawła II, który odbył się w Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach. “Tenże Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tego wszystkiego leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w 1979 roku i mówiąc: Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi… tej ziemi! I my w tej chwili chcemy to powtórzyć!” – podkreślała Małgorzata Żaryn.  Narodowy Marsz Papieski to inicjatywa społeczna, która narodziła się spontanicznie w odpowiedzi na medialne oskarżenia wobec Jana Pawła II, a jednocześnie polskiej wspólnoty – zaznaczają organizatorzy wydarzenia. Prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba podkreślił, że Marsz jest ważny z wielu powodów, między innymi ma wymiar społeczny. “Najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli świętego Jana Pawła II dla naszej historii, dla naszego życia społecznego. Chcemy przypominać, że jest On swego rodzaju Ojcem polskiej niepodległości, odzyskanej po 1989 roku. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, dla naszej sytuacji społeczno- politycznej. Bez Ojca świętego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych i jednocześnie, nie byłoby polskiej wolności” – wyjaśnił Paweł Ozdoba. “Chcemy podkreślić Narodowym Marszem Papieskim także niezwykle ważny…

Read more