Polska: 2 kwietnia wyruszy Narodowy Marsz Papieski

0
Fot. marszpapieski.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, a zarazem niedzielę palmową, wyruszy Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina. Inicjatywa jest wyrazem hołdu i wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II oraz świadectwem jedności w obronie najważniejszych wartości.

“Apolityczny Marsz Warszawski, na który zaproszeni są wszyscy, wyruszy z ronda Dmowskiego o 11:00” – zapowiedziała na konferencji prasowej przed Narodowym Marszem Papieskim jego współorganizatorka Barbara Konarska. “Przejdziemy ulicami: Marszałkowską, Królewską, Placem Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do Katedry Archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8. Tam o godz. 12.30 odbędzie się Msza Święta, dostępna również dla wszystkich uczestników zebranych przy Placu Zamkowym. Będą tam telebimy, wyjdą szafarze. To będzie wielkie wydarzenie katolickie, ale i wspólnotowe” – podkreślała Barbara Konarska.

Ideą marszu jest przypomnienie głosu papieża Polaka w przestrzeni i świadomości publicznej. Jego współorganizatorka Małgorzata Żaryn zaznaczyła, że inicjatywa nawiązuje do Białego Marszu Papieskiego po śmierci papieża Jana Pawła II, który odbył się w Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach. “Tenże Biały Marsz stanowił dla nas inspirację. U źródeł tego wszystkiego leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia wspólnocie tych korzeni i tego wszystkiego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w 1979 roku i mówiąc: Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi… tej ziemi! I my w tej chwili chcemy to powtórzyć!” – podkreślała Małgorzata Żaryn. 

Narodowy Marsz Papieski to inicjatywa społeczna, która narodziła się spontanicznie w odpowiedzi na medialne oskarżenia wobec Jana Pawła II, a jednocześnie polskiej wspólnoty – zaznaczają organizatorzy wydarzenia. Prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba podkreślił, że Marsz jest ważny z wielu powodów, między innymi ma wymiar społeczny. “Najważniejszym elementem jest afirmacja, podkreślenie znaczenia i roli świętego Jana Pawła II dla naszej historii, dla naszego życia społecznego. Chcemy przypominać, że jest On swego rodzaju Ojcem polskiej niepodległości, odzyskanej po 1989 roku. Podkreślamy jego znaczenie dla naszego dzisiejszego życia społecznego, dla naszej sytuacji społeczno- politycznej. Bez Ojca świętego z pewnością nie byłoby wielu milionów wiernych i jednocześnie, nie byłoby polskiej wolności” – wyjaśnił Paweł Ozdoba.

“Chcemy podkreślić Narodowym Marszem Papieskim także niezwykle ważny element w nauczaniu świętego Jana Pawła II, czyli moralną naukę Kościoła” – dodał prezes Centrum Życia i Rodziny. “Chcemy przypominać i to jest doskonała okazja do tego, żeby powiedzieć, że każdy ma prawo do życia. Każda rodzina powinna być chroniona, małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, rodzina jest niezwykle cennym elementem życia społecznego – jest fundamentem. W obliczu różnego rodzaju sugestii, prób redefinicji tych pojęć, chcemy podkreślać, że Papież Jan Paweł II był fundamentem naszego nauczania i fundamentem postrzegania naszej rzeczywistości. W marszach papieskich chcemy o tym mówić i przypominać” – zaznaczał prezes Centrum Życia i Rodziny.

Marsz krakowski planuje odtworzyć trasę Białego Marszu, który po zamachu na papieża w 1981 roku zgromadził na krakowskich Błoniach kilkaset tysięcy ludzi. Marsz szczeciński rozpocznie się mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Organizatorzy apelują o jednoczenie się wokół Marszu Warszawskiego, Krakowskiego i Szczecińskiego. Marsz można wesprzeć dobrowolnym datkiem na stronie: zrzutka.pl. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na aktualizowanej stronie marszpapieski.pl.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!