USA: McDonald’s odejdzie od samoobsługowych stacji z napojami
Firma McDonald’s z główną siedzibą w Chicago poinformowała, że stopniowo będzie odchodzić od samoobsługowych stacji z napojami w swoich lokalizacjach na terenie całego kraju. Zamiast tego stanowiska te będą obsługiwane przez pracowników, co oznacza, że klienci nie będą otrzymywać już kubków do samodzielnego ich napełnienia. Oczekuje się, że projekt zostanie wdrożony w życie w ciągu najbliższych 10 lat, w miarę budowy nowych restauracji lub przebudowy istniejących. Usunięcie samoobsługowych automatów z napojami to najnowsza spośród wielu zmian, jakie McDonald’s wprowadza w ostatnim czasie. Wiosną tego roku firma oznajmiła, że wprowadzi zmiany w sposobie przyrządzania bułek do burgerów, pasztetów i sera.
Read moreSłowacja wprowadziła kaucje na opakowania po napojach
Słowacja wprowadziła na początku roku system kaucji na plastikowe butelki i aluminiowe puszki po napojach. W słowackich marketach stanęły automaty do wykupu zwrotnych opakowań.W trakcie półrocznego okresu przejściowego na sklepowych półkach będą mogły znajdować się zarówno oznaczone opakowania objęte kaucją, jak i dotychczasowe puszki i butelki, do których kaucja nie będzie doliczana. Wynosząca 15 eurocentów kaucja jest naliczana przy zakupie napoju w puszce lub plastikowej butelce o objętości od 100 mililitrów do 3 litrów. Obowiązek wykupu zwrotnych opakowań mają wszystkie sklepy powyżej 300 metrów kwadratowych. Mniejsi sprzedawcy mogą przyłączyć się do systemu dobrowolnie. W całym kraju jest obecnie około 2 tysięcy miejsc, w których można zwracać opakowania, otrzymując kaucję w formie gotówki lub rabatu na kolejne zakupy. Jak mówi Marek Kosztrna, przedstawiciel jednej z sieci handlowych, zwracana butelka musi być w odpowiednim stanie. “Butelka nie może być zgnieciona ani w jakikolwiek sposób uszkodzona. Musi mieć etykietę. Automat powinien rozpoznać kształt butelki” – zaznacza Marek Kosztrna. System kaucji ma zwiększyć odsetek odpadów trafiających do ponownego przetworzenia. Obecnie około 60 procent wykorzystywanych na Słowacji plastikowych opakowań jest poddawanych recyklingowi. Do 2025 roku ma to być 90 procent.
Read more

