Słowacja wprowadziła kaucje na opakowania po napojach

0
255
Fot. TASR
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Słowacja wprowadziła na początku roku system kaucji na plastikowe butelki i aluminiowe puszki po napojach. W słowackich marketach stanęły automaty do wykupu zwrotnych opakowań.W trakcie półrocznego okresu przejściowego na sklepowych półkach będą mogły znajdować się zarówno oznaczone opakowania objęte kaucją, jak i dotychczasowe puszki i butelki, do których kaucja nie będzie doliczana.

Wynosząca 15 eurocentów kaucja jest naliczana przy zakupie napoju w puszce lub plastikowej butelce o objętości od 100 mililitrów do 3 litrów. Obowiązek wykupu zwrotnych opakowań mają wszystkie sklepy powyżej 300 metrów kwadratowych. Mniejsi sprzedawcy mogą przyłączyć się do systemu dobrowolnie. W całym kraju jest obecnie około 2 tysięcy miejsc, w których można zwracać opakowania, otrzymując kaucję w formie gotówki lub rabatu na kolejne zakupy.

Jak mówi Marek Kosztrna, przedstawiciel jednej z sieci handlowych, zwracana butelka musi być w odpowiednim stanie. “Butelka nie może być zgnieciona ani w jakikolwiek sposób uszkodzona. Musi mieć etykietę. Automat powinien rozpoznać kształt butelki” – zaznacza Marek Kosztrna.

System kaucji ma zwiększyć odsetek odpadów trafiających do ponownego przetworzenia. Obecnie około 60 procent wykorzystywanych na Słowacji plastikowych opakowań jest poddawanych recyklingowi. Do 2025 roku ma to być 90 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!