Meksyk: syn “El Chapo” schwytany przez meksykańskie siły bezpieczeństwa
Syn „El Chapo” Guzmana – Ovidio, został schwytany przez meksykańskie siły bezpieczeństwa. Po tym aresztowaniu w stanie Sinaloa, na zachodzie kraju, wybuchły zamieszki, w których zginęło trzech policjantów, a kilkanaście osób zostało rannych. Ovidio Guzman, uznawany jest za jednego z przywódców kartelu z Sinaloa i jednego z największych handlarzy fentanylem. USA wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za pomoc w jego ujęciu. Kilka godzin po porannym zatrzymaniu syna słynnego przemytnika w mieście Culiacan, stolicy Sinaloa, w kilku miejscach tego stanu doszło do zamieszek, blokad dróg oraz przypadków strzelania do funkcjonariuszy policji, a także do samolotów w rejonie lotniska. Z powodu wzrostu przemocy w Sinaloa władze stanowe wezwały miejscową ludność do pozostania w domach. Lokalne media wskazują, że do starć gangów narkotykowych z siłami bezpieczeństwa dochodzi na kilka dni przed pierwszą wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Meksyku.
Read moreMeksyk: co najmniej 19 osób zginęło w ataku zbrojnym na więzienie, 25 osadzonych uciekło
Co najmniej 19 osób zginęło w niedzielę, w tym dziesięciu strażników, w ataku zbrojnym na więzienie w Ciudad Juarez w Meksyku, na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. 25 więźniów uciekło. Do zdarzenia doszło o świcie. Uzbrojeni mężczyźni przybyli w pojazdach opancerzonych pod więzienie i otworzyli ogień do strażników. W tym samym czasie rodziny więźniów oczekiwały na wejście do więzienia, aby odwiedzić krewnych z okazji nowego roku. Jak dotychczas policja z pomocą wojska dokonała czterech aresztowań, nie precyzując, czy byli to zbiegli więźniowie, czy napastnicy.
Read moreMeksykańska policja uwalnia dzieci i aresztuje lidera ekstremistycznej sekty żydowskiej
W Meksyku, w wyniku akcji przeprowadzonej przez policję, udało się uwolnić dzieci, które były przetrzymywane w dżungli przez członków skrajnie ortodoksyjnej żydowskiej sekty Lew Tahor (hebr. czyste serce), zwanej „żydowskimi talibami”. Obóz znajdował się około 10 mil na północ od miasta Tapachula w stanie Chiapas, w południowej części Meksyku. Po zakończeniu akcji, dzieci natychmiast zostały oddzielone od reszty grupy z obawy, że ich życiu mogą zagrozić członkowie sekty próbujący zapobiec ich odebraniu. Aresztowano między innymi lidera grupy – Menachem Endel Atler, który jest obywatelem Izraela. Dwie osoby zostały aresztowane pod zarzutem handlu ludźmi i molestowania seksualnego. W obozie przebywało 26 członków sekty, wśród nich Izraelczycy z obywatelstwami Kanady, USA i Gwatemali. Pięciu zostało zatrzymanych za złamanie przepisów imigracyjnych. Operacja została zaplanowana i przeprowadzona przez meksykańską policję z udziałem ochotników z Izraela, wśród których byli agenci izraelskiego wywiadu Mosad. Sekta Lew Tahor została założona w Izraelu w 1988 roku przez rabina Szlomo Helbransa, który później przeniósł się do USA. Jest znana z ekstremistycznych praktyk, w tym promowanie małżeństw dzieci. Licząca około 350 członków sekta jest rozsiana po całym świecie, a swoje siedziby ma między innymi w Izraelu, USA, Macedonii Północnej, Maroku, Meksyku i Gwatemali. (fot.matzav.com)
Read moreUSA-Meksyk: przesyłka chusteczek dla dzieci próbą przemytu kokainy o wartości blisko 12 mln dolarów
Przesyłka chusteczek dla dzieci na granicy USA z Meksykiem okazała się próbą przemytu kokainy o wartości 11,8 mln dolarów. W poniedziałek Funkcjonariusze US Customs and Border Protection wydali komunikat, że przejęli narkotyki w piątek na moście Colombia-Solidarity na północ od miejscowości Laredo w stanie Teksas. Most łączy Teksas i meksykański stan Nuevo Laredo, który oddziela rzeka Rio Grande. Funkcjonariusze straży granicznej wysłali ciężarówkę z przyczepą, która twierdziła, że przewozi tylko chusteczki dla dzieci, do drugiej kontroli. Następnie inspekcja z użyciem psów doprowadziła do odkrycia 1,935 paczek o wadze 1,533 funtów domniemanej kokainy. “Ta konfiskata jest doskonałym przykładem zarządzania bezpieczeństwem na granicy i tego, jak pomaga zapobiegać dotarciu niebezpiecznych substancji do naszych społeczności” – powiedział w komunikacie Alberto Flores, dyrektor w Laredo Port of Entry. Zgodnie z komunikatem, funkcjonariusze przejęli narkotyki, a amerykańskie służby imigracyjne i celne (US Immigration and Customs Enforcement-Homeland Security Investigations) rozpoczęły śledztwo w tej sprawie.
Read moreMeksyk: kolejna ofiara gangów, dziennikarz F.Roman to już 15. ofiara z branży medialnej
Kolejna ofiara gangów w Meksyku. Prokuratorzy w południowym stanie Guerrero poinformowali, że dziennikarz Fredid Roman został zastrzelony w stolicy stanu Chilpancingo. Roman redagował internetowy portal „Rzeczywistość Guerrero”. To stan w którym regularnie dochodzi do walk gangów narkotykowych. Dziennikarz został zastrzelony w swoim aucie. Do zabójstwa doszło zaledwie tydzień po tym, jak w San Luis Rio Colorado, położonym na granicy USA z Meksykiem, znaleziony został martwy niezależny dziennikarz Juan Arjon Lopez. Fredid Roman jest 15. zabitym w tym roku pracownikiem mediów w Meksyku. Dziennikarze są zazwyczaj ofiarami gangów ale także urzędników i polityków lokalnych, którzy zlecają ich zabójstwa z motywów politycznych lub kryminalnych.
Read moreMeksyk: zginął kolejny pracownik mediów, niezależny dziennikarz Juan Arjon Lopez zginął od ciosu w głowę
Nie żyje niezależny meksykański dziennikarz Juan Arjon Lopez. Mężczyzna zginął od ciosu w głowę. Prokuratura w stanie Sonora, leżącym przy granicy z USA, przekazała, że ciało Lopeza, którego zaginięcie zgłoszono 9 sierpnia, zostało znalezione w mieście San Luis Rio Colorado. Dziennikarz został zidentyfikowany po tatuażach. Śmierć Juana Arjona Lopeza była 14 zabójstwem pracownika mediów w Meksyku w tym roku. Od 2000 roku w Meksyku zamordowano ponad 150 dziennikarzy. Kraj jest uważany za najbardziej niebezpieczne miejsce dla pracowników mediów poza strefami wojny.
Read moreMeksyk: wojsko i policja zaatakowało konwój kartelu narkotykowego, zatrzymano 164 członków
164 członków meksykańskiego kartelu narkotykowego „Pueblos Unidos” zostało zatrzymanych przez wojsko i policję w stanie Michoacán. Zarekwirowano m.in. w 142 karabiny szturmowe i 42 pistolety. Do ataku meksykańskiego wojska i policji na konwój 28 samochodów ciężarowych i osobowych doszło w sobotę. Siły rządowe zaskoczyły kolumnę kartelu, blokując jej drogę samochodami pancernymi . Zbrojny kartel „Pueblos Unidos” powstał w kwietniu 2021 roku. Oprócz handlu narkotykami, specjalizował się także m.in. ściąganiem haraczy od miejscowych rolników, żyjących z uprawy awokado. Sobotnia operacja meksykańskich sił policyjnych i wojska przeciwko kartelowi była odpowiedzią na serię aktów terroru z jej strony. „Pueblos Unidos” w ciągu kilkunastu godzin w piątek i sobotę przypuścił ataki na instytucje rządowe i mieszkańców miasta Juárez w stanie Chihuahua, zabijając 11 osób i raniąc 12, a także podpalając samochody urzędników państwowych.
Read moreMeksyk: alert w związku z planowanym odwetem karteli narkotykowych
– W dziewięciu stanach Meksyku, w tym wszystkich graniczących z USA, ogłoszono w środę alert ze względu na spodziewany odwet karteli narkotykowych po aresztowaniu w ubiegłym tygodniu w stanie Sinaloa jednego z najbardziej poszukiwanych przez amerykańską Agencję Antynarkotykową DEA liderów świata przestępczego Rafaela Caro Quintero. “Król narkoprzemytników”, jest odpowiedzialny za liczne zbrodnie, w tym zabójstwo w 1985 roku agenta DEA, Enrique “Kiki” Camarena. W środę, rząd meksykański, który ustanowił za ujęcie Quintero nagrodę w wysokości 20 milionów dolarów, postawił w stan podwyższonej gotowości wojsko i Gwardię Narodową. Aresztowanie ściganego Caro Quintero nastąpiło w krótkim czasie po ujęciu innego z głównych szefów gangów narkotykowych, Francisco Torresa Carranzy, pseudonim “El Duranguillo”. Carranza jest współodpowiedzialny za setki zabójstw dokonywanych głównie w rejonie przy granicy z amerykańskim stanem Arizona.
Read morePrezydenci USA i Meksyku o polityce migracyjnej i współpracy gospodarczej
Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Meksyku zapewniają o wspólnej walce z nielegalną migracją, handlem ludźmi i przemytem narkotyków oraz zapowiadają zacieśnienie współpracy gospodarczej. Joe Biden przyjął wczoraj w Białym Domu Andresa Manuela Lopeza Obradora. We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu poinformowano, że w obliczu rosnącej inflacji przyspieszony zostanie handel dwustronny i obniżone zostaną jego koszty. Meksyk planuje zakup do 20 000 ton mleka w proszku ze Stanów Zjednoczonych, aby wesprzeć meksykańskie rodziny w społecznościach wiejskich i miejskich. Ponadto Meksyk kupi do miliona ton nawozu ze Stanów Zjednoczonych do dystrybucji wśród rolników produkujących na własne potrzeby i zapowiedział dalsze zakupy paszy dla zwierząt, aby pomóc małym producentom. Prezydenci zobowiązali się też do walki z nielegalną migracją i związanym z nią kryzysem humanitarnym. Podkreślili zaangażowanie w ukończenie trwającej modernizacji infrastruktury granicznej. Meksyk zobowiązał się zainwestować 1,5 miliarda dolarów w infrastrukturę graniczną w latach 2022-2024. Przypomniano, że Joe Biden przygotował ustawę na 3,4 miliarda dolarów na realizację 26 dużych projektów budowlanych i modernizacyjnych na granicy północnej i południowej. Prezydenci zapowiedzieli zacieśnienie relacji gospodarczych w obliczu wyzwań zarówno globalnych, jak i regionalnych. Podkreślono w nim, że koordynowana będzie polityka gospodarcza USA, Kanady i Meksyku, dzięki czemu zwiększona ma być odporność łańcuchów dostaw i rozszerzona produkcję w Ameryce Północnej. “Z niecierpliwością czekamy na pracę nad tą kwestią i innymi istotnymi tematami podczas 10. Szczytu Przywódców Ameryki Północnej, który odbędzie się w Meksyku pod koniec roku” – napisano. W oświadczeniu zapowiedziano też zacieśnienie relacji w sektorach energetycznych, a także w procesie tak zwanej transformacji energetycznej. Oba kraje mają też bardziej zdecydowanie walczyć z nielegalnym handlem ludźmi i przemytem narkotyków. W tej ostatniej sprawie powołana będzie amerykańsko-meksykańska grupa zadaniowa. Joe Biden napisał na Twitterze, że partnerstwo między oboma krajami jest “szerokie i głębokie”. Z kolei Andres Manuel Lopez Obrador przedstawił amerykańskiemu odpowiednikowi pięć punktów współpracy. “Wielkie wyzwania wymagają od nas śmiałego programu rozwoju, a także dalszego zacieśniania więzi przyjaźni i współpracy” – napisał na Twitterze.
Read moreUSA: największa w historii liczba migrantów na granicy z Meksykiem
Amerykańska straż graniczna poinformowała, że w maju na granicy z Meksykiem potwierdzono największą w historii liczbę migrantów – 239 416 osób. Statystyki są prowadzone od 2000 roku. Część migrantów została aresztowana. Urząd Celny i Ochrony Granic USA podaje, że liczba nielegalnie przekraczających granicę z maja jest od 2 procent wyższa od odnotowanej w kwietniu. Od lutego liczba takich osób, nie spada poniżej 200 tysięcy. Oprócz tego podano, że 25 procent wszystkich napotkanych wzdłuż granicy migrantów była już wcześniej deportowana ze Stanów Zjednoczonych. O 20 procent wzrosła również liczba nieletnich pozostawionych bez opieki, którzy chcieli dostać się do USA. Zmniejszyła się natomiast – w porównaniu z kwietniem – ilość narkotyków zarekwirowanych na granicy.
Read more









