Polska – Marszałek Sejmu: mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że mamy do czynienia z “kryzysem konstytucyjnym”. W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie wyraził nadzieję, że uda się go zażegnać, by zająć się innymi sprawami. Sprawa ma związek ze skazanymi politykami Prawa i Sprawiedliwości Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. W tej sprawie marszałek spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Dziennikarze pytali marszałka, czy rozważa przesunięcie godziny rozpoczęcia środowego posiedzenia Sejmu. Zgodnie ze wstępnym porządkiem obrady mają się rozpocząć o 10. O tej samej godzinie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego będzie decydować w sprawie wygaszenia mandatów Mariusz Kamińskiego i Macieja Wąsika. Szymon Hołownia powiedział, że “wszystko jest możliwe”. Dodał, że jego celem jest to, żeby w Polsce – w tej i innych sprawach – zapanował spokój społeczny oparty o prawo, które jest jednakowe dla wszystkich. “Chciałbym, żebyśmy wszyscy mieli poczucie, że politycy niezależnie od tego, z której są partii, jeżeli zapadnie jakichś wyrok albo dzieje się coś prawnego w ich życiu, są dokładnie przez państwo, tak samo traktowani, jak byłby traktowany każdy Kowalski. Prawo jest równe dla wszystkich. Jak ułożymy pracę Sejmu, to zobaczymy, na razie wszystko pozostaje bez zmian” – powiedział.  W grudniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocne kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Maciej Wąsika za działania operacyjne podczas tak zwanej “afery gruntowej”. Po tym orzeczeniu marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów. Od tej decyzji odwołali się oni do Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła te postanowienie. W tym tygodniu w tej sprawie orzekać będzie jeszcze Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do której odwołania posłów skierował marszałek Sejmu. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utrzymują, że są posłami, ponieważ w 2015 roku zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, który w piśmie do marszałka Sejmu przekazał, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec posłów Kamińskiego i Wąsika nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów. Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wróciła na wokandę, ponieważ Sąd Najwyższy orzekł, że nie mogli…

Read more

Polska: Marszałek Sejmu podpisał postanowienie o wygaszeniu mandatów posłom PiS Kamińskiemu i Wąsikowi

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów posłów Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jak poinformowała Kancelaria Sejmu na portalu X, odpowiednia korespondencja została również przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wczoraj Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności wobec obu polityków. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił dziennikarzom w Sejmie, że Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński otrzymają pisma stwierdzające wygaśnięcie ich mandatów. Dodał, że jednocześnie zwróci się do polityków z pisemną prośbą, by powstrzymali się od wykonywania obowiązków wynikających z mandatu do czasu zakończenia procedury odwoławczej przez Sąd Najwyższy. Jeśli w ciągu trzech dni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zaskarżą postanowienie o wygaszeniu mandatów, Sąd Najwyższy będzie miał siedem dni na rozpatrzenie ich zażalenia. Szef komisji ustawodawczej Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że akt łaski prezydenta Andrzeja Dudy wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nadal posiada swoją moc, nie stracili oni mandatów poselskich. “Jest akt łaski, on jest aktualny bez względu na to, na jakim etapie znajduje się to postępowanie sądowe” – powiedział. W 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcę w CBA Macieja Wąsika na trzy lata więzienia. Usłyszeli wyroki między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w 2007 roku, w sprawie tak zwanej afery gruntowej. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA sąd skazał na dwa i pół roku pozbawienia wolności. Przed rozpatrzeniem apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił nieprawomocnie skazanych. Wobec aktu łaski Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i umorzył sprawę. W 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, z której wynika, że zastosowanie prawa łaski przed uprawomocnieniem wyroku nie wywołuje skutków procesowych. Stanowisko dotyczące prawa łaski zajął także Trybunał Konstytucyjny. W czerwcu bieżącego roku orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, która wywołuje ostateczne skutki prawne, natomiast Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski. Kilka dni później Sąd Najwyższy uznał, że orzeczenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego…

Read more

Polska: Marszałek Sejmu o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego i expose

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim po tym, jak prezydent zaprzysięgnie go na szefa rządu. Andrzej Duda musi powołać Radę Ministrów najpóźniej 27 listopada. Od daty powołania rządu premier ma dwa tygodnie na przedstawienie exposé i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Szymon Hołownia powiedział podczas konferencji prasowej, że podczas spotkania z premierem Morawieckim będzie chciał ustalić termin exposé. Dodał, że będzie namawiał szefa rządu, by z przedstawieniem planu pracy Rady Ministrów nie czekał do końca dwóch tygodni. Jeśli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości, a głosowanie przeciw zapowiadają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica oraz Konfederacja, to wówczas nowego premiera wybierze Sejm. Kandydatem sejmowej większości na szefa rządu jest Donald Tusk. Konfederacja zapowiedziała, że nie poprze także lidera PO.  Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dziś i jutro do KPRM wszystkich przedstawicieli dotychczasowej opozycji, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej. PSL, Trzecia Droga, Lewica i Razem poinformowały, że nie skorzystają z zaproszenia. Klub Konfederacji jako jedyny z zaproszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego weźmie udział spotkaniu – dojdzie do niego jutro o 12.30.

Read more