Niemcy: koncern Volkswagen pogrążony w kryzysie
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen zmaga się z kryzysem. “Nie jesteśmy już konkurencyjni” – mówi bez ogródek dyrektor marki Thomas Schäfer. Przyznał, że Volkswagen nie dotrzymuje kroku konkurencji spoza Europy. Dziennikarze branżowi wskazują, że Volkswagen od kilku lat zmaga się na rodzimym rynku z rosnącą siłą amerykańskiego producenta aut elektrycznych Tesla. W przypływie szczerości szef marki VW Thomas Schäfer przyznał, że wysoki poziom kosztów produkcji i niska produktywność dały się jego firmie we znaki. Dodał, że czeka ją “żmudna i głęboka przebudowa”, zapowiadając program oszczędnościowy o wartości 10 miliardów euro. Nie wykluczył także cięć etatów i zwolnień pracowników. Jeszcze niedawno władze Volkswagena zapewniły, że nie będą likwidować miejsc pracy do 2029 roku. Media przypominają, że gigant z Wolfsburga właściwie co chwilę zapowiada kolejną “przebudowę” lub “rewolucję”. Dwa lata temu wyznaczył sobie ambitne cele, mające położyć fundamenty, na których zasadzałaby się przyszłość niemieckiej e-mobilności. Do 2025 roku Volkswagen chciał sprzedać półtora miliona elektrycznych pojazdów, rzucając rękawicę konkurentom z Teksasu i Doliny Krzemowej. “Volkswagen nie miał sobie równych w zakresie mechaniki, czyli budowy silników i konstrukcji zawieszeń i skrzyń biegów. Od niedawna musi się jednak też skupiać na opracowywaniu oprogramowań, co niekiedy średnio mu wychodzi” – ocenił miesięcznik “Auto, Motor und Sport”.
Read moreFrancuski koncern zbrojeniowy Nexter podwoi produkcję amunicji do 2025 roku
Francuski koncern zbrojeniowy Nexter podwoi produkcję amunicji do 2025 roku – informują media we Francji. To reakcja na rosnące zapotrzebowanie związane z wojną na Ukrainie. Nexter produkuje między innymi pociski do sprzętu wysłanego przez Paryż na ukraiński front. „Le Figaro” i „Le Monde” piszą, że już w przyszłym roku Nexter ma zwiększyć swoje zdolności produkcyjne o 50 procent. Obecnie firma produkuje 60 tysięcy pocisków dużego kalibru rocznie. Koncern zainwestował już około 30 milionów euro na powiększenie linii produkcyjnej. Nexter odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o wsparcie Francji dla Ukrainy. W zakładach firmy produkowane są pociski do trzydziestu armatohaubic Caesar oraz do kilkudziesięciu czołgów AMX-10 przekazanych Kijowowi. Koncern nie nadąża jednak z realizacją zamówień składanych zarówno przez władze Francji i Unii Europejskiej dla Ukrainy. Szacuje się, że ukraińska armia wystrzeliwuje około 5 tysięcy pocisków dziennie. Media podkreślają, że francuska branża zbrojeniowa może mieć problem ze zwiększeniem produkcji amunicji z powodu niedoboru siły roboczej i surowców. Francja od lat nie szkoli już inżynierów pirotechnicznych i nie produkuje prochu strzelniczego. Podjęto już decyzje o wznowieniu szkoleń i repatriacji produkcji, ale efekty mają być widoczne dopiero za dwa lata.
Read moreNiemcy: koncern Axel Springer znów pod medialnym pręgierzem
Niemiecki koncern medialny Axel Springer znalazł się ponownie na pierwszych stronach gazet. Do sieci wyciekły maile i SMS-y szefa grupy wydawniczej Matthiasa Döpfnera, stawiające go w mało korzystnym świetle. Niektóre inne media uważają go zaś za “szermierza demokracji”. Treść prywatnych maili Matthiasa Döpfnera ujawnił hamburski tygodnik “Die Zeit”. Równie wielkie oburzenie popłynęło ze strony nadawców publicznych, którzy natychmiast ruszyli do ataku na grupę medialną Axel Springer. “Ten człowiek o folwarcznej mentalności kieruje wartym miliardy koncernem” – napisał portal ZDF. Zdaniem “Die Zeit” Matthias Döpfner “nie jest zdolny postrzegać mieszkańców wschodnich Niemiec inaczej niż w sposób pogardliwy”. W jednym mailu miał wyrazić przekonanie, że jego rodacy z byłej NRD do dziś nie “ulegli ucywilizowaniu”. Byłą kanclerz Angelę Merkel nazwał z kolei “gwoździem do trumny demokracji”. Ostatni raz głośno o szefie Axela Springera było dwa lata temu. Wówczas redaktor naczelny dziennika “Bild” Julian Reichelt został zwolniony pod zarzutem nadużywania władzy. Döpfner wystąpił w jego obronie. Kilka miesięcy później bronił się sam. Prezes zarządu miał się dopuścić plagiatu w swojej rozprawie doktorskiej. Inni dziennikarze utrzymują, że Matthias Döpfner znalazł się pod pręgierzem, gdyż nadal dzierży sporą władzę medialną. “Od lat punktuje wypaczenia mediów i rządzących. Wymierzona weń kampania pokazuje, że pominięcie racjonalnej argumentacji na rzecz oceny moralnej pozostaje głównym trzonem mediów publicznych” – napisał miesięcznik “Tichys Einblick”.
Read moreWęgry: ogromne zyski koncernu paliwowego MOL
Mimo wielu negatywnych czynników węgierski koncern paliwowy MOL osiągnął w pierwszym półroczu ogromne zyski.Ponad miliard trzysta milionów dolarów czystego zysku miał w pierwszym półroczu tego roku węgierski moloch paliwowy. Wagę tej liczby zwiększa także fakt, że jest to o ponad 60 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zysk ten został wypracowany przede wszystkim w sektorze wydobycia ropy i gazu. To efekt drastycznie rosnących cen tych surowców na światowych rynkach. Cena baryłki ropy wzrosła o 40 dolarów, a cena gazu jest wyższa aż pięć razy. To spowodowało zysk większy o 100 procent w tej gałęzi biznesu węgierskiego koncernu. Co ciekawe usługi konsumenckie – czyli między innymi sprzedaż paliw na stacjach, dała MOLowi ponad 40 procent zysku mniej niż przed rokiem. To efekt cen regulowanych paliw na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, Słowenii i Bośni i Hercegowinie. Węgierski koncern MOL jest spółką akcyjną, w której największy udział i decydujący głos ma skarb państwa. Kilka miesięcy temu poinformowano, że koncern firma odkupi od polskiego Orlenu 417 stacji benzynowych po finalizacji jego fuzji z Lotosem.
Read more



