Narodowy Bank Polski na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego
Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 100 i 10 złotych. Rewers monety złotej przedstawia popiersie kardynała Wyszyńskiego z profilu oraz napis: “Serce narodu jest w sercu Boga’. Rewers monety srebrnej wydanej w nakładzie półtora tysiąca przedstawia popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz odręczny napis “Per Mariam Soli Deo”. Jak mówi Polskiemu Radiu Barbara Jaroszek – dyrektor departamentu Emisyjno Skarbcowego NBP, obie monety to rarytasy kolekcjonerskie. Wyjaśnia symbolikę złotej monety. Wyjaśnia, że to artystyczne połączenie godła Rzeczpospolitej Polskiej z wizerunkiem herbu Prymasa Tysiąclecia, który jest widoczny tylko pod pewnym kątem i stanowi tło godła. Konsultantem merytorycznym monet jest Marta Wójcik. Monety złote zostały wydane w nakładzie 12 tysięcy, a srebrne w liczbie półtora tysiąca sztuk. Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspólnie z matką Różą Czacką odbędzie w najbliższą niedzielę się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Read more
