Narodowy Bank Polski na beatyfikację kardynała Wyszyńskiego

0
842
monety kolekcjonerskie Wyszyński
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 100 i 10 złotych. 

Rewers monety złotej przedstawia popiersie kardynała Wyszyńskiego z profilu oraz napis: “Serce narodu jest w sercu Boga’. Rewers monety srebrnej wydanej w nakładzie półtora tysiąca przedstawia popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz odręczny napis “Per Mariam Soli Deo”.

Jak mówi Polskiemu Radiu Barbara Jaroszek – dyrektor departamentu Emisyjno Skarbcowego NBP, obie monety to rarytasy kolekcjonerskie. Wyjaśnia symbolikę złotej monety. Wyjaśnia, że to artystyczne połączenie godła Rzeczpospolitej Polskiej z wizerunkiem herbu Prymasa Tysiąclecia, który jest widoczny tylko pod pewnym kątem i stanowi tło godła.

Konsultantem merytorycznym monet jest Marta Wójcik. Monety złote zostały wydane w nakładzie 12 tysięcy, a srebrne w liczbie półtora tysiąca sztuk.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspólnie z matką Różą Czacką odbędzie w najbliższą niedzielę się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!