USA – sondaż: 75 proc. wyborców demokratycznych chce innego kandydata niż J.Biden w 2024 roku

Z nowego sondażu CNN wynika, że 75 procent wyborców demokratycznych i osób skłaniających się w stronę tej partii chce, aby ich kandydatem na prezydenta w wyborach w 2024 roku był ktoś inny niż Joe Biden. To gwałtowny wzrost w porównaniu z początkiem tego roku. 24 procent wyborców demokratycznych chce kogoś innego,  ponieważ nie sądzą, aby Biden mógł wygrać w 2024 roku z rywalem z partii republikańskiej, a 32 procent nie chce w ogóle, aby Joe Biden został ponownie wybrany na fotel prezydenta USA. To wzrost odpowiednio o 6 i 16 procent w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w styczniu i lutym.  Za kandydaturą Joe Bidena opowiedziało się 25 procent demokratów. To spadek o 20 procent w porównaniu z ostatnią ankietą. Nowy sondaż pokazuje także, że 31 procent wyborców demokratycznych w wieku 45 lat i starszych wolałoby, aby Joe Biden został nominowany w 2024 roku. Wśród Demokratów poniżej 45 roku życia procent ten wynosi już tylko 18. Sondaż pokazał również, że większość zarejestrowanych wyborców republikańskich i skłaniających się w stronę tej partii, nie chce, aby były prezydent Donald Trump był kandydatem tego ugrupowania w wyborach prezydenckich w 2024 roku. 55 procent twierdzi, że chce, aby nominowany był ktoś inny niż Trump, co oznacza wzrost o 2 procent w porównaniu z sondażem ze stycznia i lutego.

Read more

Chicago: burmistrz Lori Lightfoot oficjalnie ogłosiła swoją kandydaturę w wyborach

We wtorek Burmistrz Chicago Lori Lightfoot poprzez nagranie wideo ogłosiła swoją kandydaturę na drugą kadencję w wyborach na burmistrza Chicago w lutym 2023 roku. Burmistrz ma obecnie pięciu kontrkandydatów, z których wszyscy podnoszą kwestię wysokiej przestępczości i krytykują jej przywództwo za niepotrzebne podziały. Jak dotąd jej przeciwnikami są: radny z South Side Roderick Sawyer, były dyrektor chicagowskiej szkoły publicznej Paul Vallas, reprezentant stanu Illinois Kam Buckner, radny z Southwest Side Raymond Lopez oraz biznesmen Willie Wilson. W ciągu ponad trzech lat sprawowania urzędu Lightfoot musiała stawić czoła wzrostowi przestępczości, nie prowadziła tak przejrzystej administracji, jak obiecywała, i angażowała się w ciągłe spory ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli i policję – a wszystko to z trudem nawiązując dobre relacje z politykami i liderami społeczności biznesowej miasta. W ostatnich miesiącach jej sondaże są słabsze, szczególnie wśród białych i latynoskich wyborców, jednak Burmistrz podkreśliła w swoim ogłoszeniu, że udowodni swoją siłę w walce o mieszkańców Chicago, ubiegając się o drugą kadencję. 

Read more

Polska: “Żeby nie było śladów” kandydatem do Oscara

Film “Żeby nie było śladów” o zabójstwie Grzegorza Przemyka będzie polskim kandydatem do Oscara- ogłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Jana P. Matuszyńskiego wygrał z pozostałymi trzema nominowanymi obrazami: “Najmro” Mateusza Rakowicza, “Prime Time” Jakuba Piątka i “Hiacyntem” Piotra Domalewskiego.  W skład komisji, która podjęła decyzję o tym, że to właśnie ta produkcja będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary, weszli: producentka filmowa Ewa Puszczyńska, dyrektor PISF Radosław Śmigulski, prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji Sean Bobbit, kompozytor muzyki filmowej Jan A. P. Kaczmarek, kierowniczka działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF Małgorzata Szczepkowska-Kalemba oraz operator Łukasz Żal. Światową premierę film “Żeby nie było śladów” będzie miał 9 września podczas festiwalu w Wenecji.W polskich kinach pojawi się 24 września.  94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 roku.

Read more