Polska: A.Bodnar przekazał do PE wnioski w sprawie M.Kamińskiego i M.Wąsika
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. “Sprawa dotyczy niezastosowania się przez polityków do orzeczonego przez sąd zakazu pełnienia funkcji publicznych” – mówi rzeczniczka Prokuratury Generalnej Anna Adamiak. “Pan Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński pomimo orzeczonego wobec nich przez sąd zakazu, wykonywali mandat posła i brali udział w dwóch głosowaniach i posiedzeniu jednej z sejmowych komisji” – mówi prokurator Anna Adamiak. Jak wyjaśniała, uchylenie immunitetu przez Parlament Europejski jest konieczny, żeby śledczy mogli doprowadzić sprawę do końca. “Osiemnastego kwietnia zostały im przedstawione zarzuty popełnienia czynu z artykułu 244 kodeksu karnego, natomiast z uwagi na to, że uzyskali mandat do europarlamentu, aby dalej prowadzić czynności w tym postępowaniu, musimy uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego” – wyjaśnia. Prokuratura wyjaśnia, że Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi chce postawić dodatkowe zarzuty, a potem skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko nim. Taką możliwość blokuje jednak immunitet Parlamentu Europejskiego. Według śledczych, politycy nie mogli wykonywać obowiązków poselskich, bo ich mandaty wygasły po wyroku w sprawie afery gruntowej.
Read moreSą nowi kandydaci do mandatu Kamińskiego
Państwowa Komisja Wyborcza nie przesądza wygaszenia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. W stanowisku przesłanym marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał, że w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu byłego szefa MSWiA – czego Komisja nie przesądza – do zajęcia jego miejsca w Sejmie uprawnieni są kolejno startujący w październikowych wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości Monika Pawłowska, Beata Strzałka i Ryszard Madziar. “Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie podkreśla, że powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów po pośle Mariuszu Kamińskim” – głosi pismo szefa PKW. Jak dodano, nie jest to stanowisko PKW w sporze politycznym i prawnym, dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia. Szef PKW przywołał pismo marszałka Hołowni z końca stycznia, w którym podtrzymał on wniosek o podanie nazwisk osób mających pierwszeństwo do objęcia mandatu. Zwrócił też uwagę, że postanowienie marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego, opublikowane w Monitorze Polskim. Jednocześnie sędzia Marciniak przypomniał sprzeczne wyroki dwóch izb Sądu Najwyższego w sprawie odwołania polityka PiS od postanowienia marszałka Hołowni w sprawie wygaśnięcia mandatu. Najpierw 4 stycznia decyzję Szymona Hołowni uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, zaś 10 stycznia Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego. Na sprzeczność tych orzeczeń zwrócił uwagę szef PKW. “Przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego Pana Marszałka” – napisał do Szymona Hołowni Sylwester Marciniak. Jak zauważył, ma to znaczenie w kontekście podstaw faktycznych i prawnych do zawiadamiania marszałka o pierwszeństwie kolejnych osób z listy do objęcia mandatu posła. Równolegle PKW przypominała, że marszałek Szymon Hołownia nie podtrzymał wniosku o podanie przez PKW osób, które otrzymały największą liczbę głosów po Macieju Wąsiku. W związku z tym wniosek marszałka Sejmu z 21 grudnia 2023 roku PKW traktuje jako bezprzedmiotowy. Szef Komisji ocenił również, że pisma marszałka Hołowni z tego dnia, dotyczące Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, były wówczas przedwczesne. “W tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień…
Read morePolska: prezydent A. Duda ponownie ułaskawił M. Kamińskiego i M. Wąsika, posłowie wyszli z więzienia
Prezydent Andrzej Duda poinformował, dziś że ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jest to efekt postępowania ułaskawieniowego, które wszcząłem 11 stycznia – podkreślił Andrzej Duda w oświadczeniu. Z najnowszych informacji wynika, że Maciej Wąsik został już zwolniony z zakładu karnego w Przytułach Starych koło Ostrołęki, a z więzienia w Radomiu, wyszedł Mariusz Kamiński. “Procedura została dopełniona. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni, potwierdzam to z całą mocą” – powiedział. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że w postanowieniu o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prezydent darował im wszystkie kary i środki karne, które zostały wobec nich zasądzone. Adam Bodnar stwierdził w TVP Info, że nie oznacza to jednak, iż są znowu posłami. Minister przekazał, że w postanowieniu prawo łaski polega na darowaniu kary dwóch lat pozbawienia wolności oraz środków karnych w postaci zakazu zajmowania stanowisk publicznych. “Wcześniejsze mandaty zostały jednak bezpowrotnie utracone, co zostało stwierdzone przez marszałka Sejmu. Natomiast zgodnie z tym postanowieniem, moim zdaniem, jeśli by chcieli kandydować w wyborach samorządowych, czy do Parlamentu Europejskiego, to nie ma ku temu żadnych przeszkód” – mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Politycy Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali w grudniu skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia za działania operacyjne w związku z tak zwaną aferą gruntową. Obaj kwestionowali orzeczenie, powołując się na wydane w 2015 roku prezydenckie ułaskawienie. Zostali zatrzymani we wtorek 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim i po krótkim pobycie w areszcie trafili do zakładów karnych. Od 10 stycznia prowadzą głodówkę.
Read morePrezydent A.Duda: Ułaskawienie M.Kamińskiego i M.Wąsika w mocy
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z 2015 roku jest w mocy.Podczas oświadczenia dla mediów prezydent podkreślił, że jego stanowisko w tej sprawie jest niezmienne: “Cały czas, przez ostatnie miesiące i tygodnie, stałem i stoję na stanowisku, że Mariusz Kamiński i jego współpracownicy zostali ułaskawieni zgodnie z Konstytucją i to ułaskawienie jest w mocy. Broniłem mandatów poselskich, instytucji prezydenckiego ułaskawienia opartej na Konstytucji. Wczoraj sytuacja w tym zakresie zmieniła się diametralnie – panowie zostali zatrzymani i są w areszcie”- mówił prezydent. “Jestem głęboko wstrząśnięty, że zamknięto w więzieniu ludzi, którzy są krystalicznie uczciwi, którzy zawsze walczyli o wolną Polskę. Są oni w więzieniu, tymczasem wielu ludzi z zarzutami korupcyjnymi chodzą na wolności. Nie spocznę w walce o uczciwe i sprawiedliwe państwo polskie. Nie spocznę póki Mariusz Kamiński i jego współpracownicy nie będą na wolności. Nie przestraszę się. Będę działał w sposób legalny, zgodny z Konstytucją i prawem – jak do tej pory”- podkreślał. prezydent Andrzej Duda. Zaapelował także o spokój. “Jako ten, który został wybrany przez 10,5 mln Polaków, apeluję o spokój. Wolno się w Polsce gromadzić i uczestniczyć w manifestacjach, ale proszę, by były to manifestacje godne i spokojne”- mówił. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycia przy badaniu tak zwanej afery gruntowej. Wczoraj politycy trafili do Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów.
Read morePolska – marszałek Sejmu S. Hołownia o sprawie M.Wąsika i M.Kamińskiego
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oświadczył, że decyzja o wygaszeniu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego jest obowiązująca. Nie powinien on pełnić żadnych obowiązków poselskich, a jego legitymacja sejmowa nie będzie działała. Marszałek dodał, że wciąż czeka na wyjaśnienia Sądu Najwyższego w sprawie Macieja Wąsika, gdyż status tego posła Prawa i Sprawiedliwości jest wciąż niejasny. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu posła Macieja Wąsika. “Dla mnie to jest sytuacja, która nie mieści się w żadnych kanonach” – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej. Marszałek zaznaczył, że sprawa związana z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem jest dowodem na to, jak bardzo w Polsce potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że zamęt w tej sprawie jest efektem zmian w wymiarze sprawiedliwości, przeprowadzanych przez poprzedni rząd. “Do tego doprowadziło to ich majstrowanie przy systemie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. My go naprawimy i my sobie z tą sytuacją poradzimy zgodnie z prawem” – powiedział Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu potwierdził, że otrzymał z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego decyzję o uchyleniu postanowienia o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika. Do tej Izby zażalenie wysłał sam poseł z pominięciem Kancelarii Sejmu. Szymon Hołownia podkreślił, że odpowiedzi w tej sprawie oczekuje od Izby Pracy Sądu Najwyższego, do której on sam – w imieniu Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego – skierował zażalenie na decyzję o wygaśnięciu mandatów poselskich. “To ta izba – w sytuacji istnienia wątpliwości dotyczących umocowania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – gwarantuje panom Wąsikowi i Kamińskiemu niewątpliwe i niewzruszalne zastosowanie ich praw. Robię to w trosce o nich, żeby ich sprawa została rozpoznana przez sąd, który nie budzi żadnych wątpliwości” – wyjaśniał marszałek Sejmu. Odwołanie dotyczące Mariusza Kamińskiego, przekazane przez marszałka Sejmu, obecnie pozostaje w Izbie Pracy SN. Sprawa dotyczy byłych szefów CBA, a później ministra i wiceministra spraw wewnętrznych, wobec których w grudniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia za działania operacyjne podczas tak zwanej “afery gruntowej”. Po orzeczeniu sądu Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów poselskich…
Read more




