Polska – marszałek Sejmu S. Hołownia o sprawie M.Wąsika i M.Kamińskiego

0
hołownia
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oświadczył, że decyzja o wygaszeniu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego jest obowiązująca. Nie powinien on pełnić żadnych obowiązków poselskich, a jego legitymacja sejmowa nie będzie działała.

Marszałek dodał, że wciąż czeka na wyjaśnienia Sądu Najwyższego w sprawie Macieja Wąsika, gdyż status tego posła Prawa i Sprawiedliwości jest wciąż niejasny.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu posła Macieja Wąsika. “Dla mnie to jest sytuacja, która nie mieści się w żadnych kanonach” – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej. Marszałek zaznaczył, że sprawa związana z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem jest dowodem na to, jak bardzo w Polsce potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że zamęt w tej sprawie jest efektem zmian w wymiarze sprawiedliwości, przeprowadzanych przez poprzedni rząd. “Do tego doprowadziło to ich majstrowanie przy systemie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. My go naprawimy i my sobie z tą sytuacją poradzimy zgodnie z prawem” – powiedział Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu potwierdził, że otrzymał z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego decyzję o uchyleniu postanowienia o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika. Do tej Izby zażalenie wysłał sam poseł z pominięciem Kancelarii Sejmu. Szymon Hołownia podkreślił, że odpowiedzi w tej sprawie oczekuje od Izby Pracy Sądu Najwyższego, do której on sam – w imieniu Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego – skierował zażalenie na decyzję o wygaśnięciu mandatów poselskich. “To ta izba – w sytuacji istnienia wątpliwości dotyczących umocowania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – gwarantuje panom Wąsikowi i Kamińskiemu niewątpliwe i niewzruszalne zastosowanie ich praw. Robię to w trosce o nich, żeby ich sprawa została rozpoznana przez sąd, który nie budzi żadnych wątpliwości” – wyjaśniał marszałek Sejmu. Odwołanie dotyczące Mariusza Kamińskiego, przekazane przez marszałka Sejmu, obecnie pozostaje w Izbie Pracy SN.

Sprawa dotyczy byłych szefów CBA, a później ministra i wiceministra spraw wewnętrznych, wobec których w grudniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia za działania operacyjne podczas tak zwanej “afery gruntowej”. Po orzeczeniu sądu Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda, który w roku 2015 ułaskawił obu ministrów, wskazał w piśmie do marszałka Sejmu, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!