Nowelizacja Funduszu Medycznego
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym i niektórych innych ustaw. Ma on usprawnić działania związane z profilaktyką chorób zakaźnych. Chodzi m.in. o zakup szczepionek w ramach Programu Szczepień Ochronnych. “Pozwoli to na kierunkowe docelowe działania ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa” – napisano w informacji dotyczącej projektu. Projekt wprowadza też nową kategorię świadczeń dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia finansowanych z Funduszu Medycznego – świadczeń gwarantowanych związanych z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy Andrzeja Dudy. Wspiera on m.in. osoby chore na choroby rzadkie i nowotwory, w tym przede wszystkim dzieci i młodzież.
Read moreBadanie: osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych z mniejszym ryzykiem chorób serca
Osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych wykazują mniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które unikają ich spożywania. Tak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. W pierwszej fazie studiów zbadano spożycie tłuszczu mlecznego przez ponad 4 tysiące 60-latków w Szwecji – kraju o jednym z najwyższych na świecie poziomów produkcji i konsumpcji produktów mlecznych. W tym celu sprawdzono stężenie we krwi określonego kwasu tłuszczowego, który najczęściej występuje w produktach mlecznych. Następnie eksperci obserwowali wybraną grupę przez średnio 16 lat, aby stwierdzić ile osób miało zawały serca, udary i inne poważne zaburzenia krążenia oraz ile z nich zmarło. Po statystycznej korekcie pod kątem innych znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wieku, dochodów, stylu życia, nawyków żywieniowych i chorób współistniejących, naukowcy odkryli, że osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych, wykazywały najmniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, a także brak zwiększonego ryzyka zgonu. Zespół następnie potwierdził te odkrycia w innych populacjach po połączeniu szwedzkich wyników z 17 innymi badaniami obejmującymi łącznie prawie 43 tysiące osób z USA, Danii i Wielkiej Brytanii. W konkluzji badań podano także, że grupa z najwyższym biomarkerem spożycia nabiału miała również, między innymi, znacznie niższy wskaźnik masy ciała (BMI), była bardziej aktywna fizycznie, miała niższy wskaźnik palenia, niższy odsetek cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, a wyższy poziom edukacji, spożywała więcej warzyw, owoców i ryb oraz jadła mniej przetworzonego mięsa. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.
Read more

