Bukareszt: zakończył się Szczyt Trójmorza
Grecja została oficjalnie zaproszona do Inicjatywy Trójmorza. Oznacza to, że grupa, która chce rozwijać połączenia w nowych krajach Unii Europejskiej, będzie wkrótce liczyć 13 członków. W Bukareszcie zakończył się ósmy szczyt Trójmorza. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Gospodarz spotkania w Bukareszcie Klaus Iohannis poinformował o oficjalnym zaproszeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Powiedział też, że zwiększy się liczba państw współpracujących z grupą, które nie należą do Unii Europejskiej. „Zdecydowaliśmy, żeby rozszerzyć liczbę krajów stowarzyszonych o Ukrainę i Mołdawię. To pokazuje, że oba te kraje idą w kierunku Unii Europejskiej. Pozwala to także włączyć oba te kraje w nasze projekty infrastrukturalne“ – mówił Klaus Iohannis. Przywódcy 12 krajów ustalili także w Bukareszcie, że Trójmorze będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym. Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. W jej ramach budowane są połączenia drogowe, kolejowe, energetyczne i cyfrowe między północą a południem Europy. Chodzi o to, by zmniejszyć zapóźnienia, jakie w stosunku do Zachodu mają tzw. nowi członkowie Unii Europejskiej. Polski prezydent Andrzej Duda poinformował w Bukareszcie, że grupa rozważa także nowe pomysły, które miałyby przybliżyć Ukrainę do krajów Unii Europejskiej. „Takim pomysłem, o którym w tej chwili bardzo dużo się mówi, jest budowa szybkiej kolei pomiędzy Kijowem, Warszawą, a pozostałymi stolicami państw Trójmorza po to, aby w kierunku wschodnim, przyszłego członka Unii Europejskiej, jakim jest Ukraina, takie zadanie realizować“ – dodał Andrzej Duda. Polski prezydent poinformował w Bukareszcie, że w latach 2018-2021 kraje grupy wydały 80 miliardów euro na inwestycje związane z Trójmorzem, a dodatkowo przeznaczono niemal 40 miliardów euro na związane z tym badania naukowe. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Trójmorza jest wspólne wykorzystywanie nowych źródeł dostaw gazu, takich jak gaz LNG, który Polska kupuje od Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku uruchomiono gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę, Norwegię i Danię, a także gazociąg Polska-Litwa. Do użytku oddano też interkonektor ze Słowacją. Trwa równocześnie rozbudowa gazoportu LNG w Świnoujściu. W trakcie budowy jest obecnie Rail Baltica czyli sieć połączeń kolejowych Polski z krajami bałtyckimi oraz Via…
Read moreRumunia: Muzeum Piłki Nożnej w Bukareszcie
W stolicy Rumunii, Bukareszcie zainaugurowano działalność Muzeum Piłki Nożnej. Pokazuje ono historię futbolu, rumuńskich sukcesów, ma też kilka cennych piłkarskich gadżetów. Największą gwiazdą otwarcia muzeum był jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Rumunii. Georghe Gică Popescu grał w wielu zachodnich klubach – w Holandii, Anglii, Turcji, Włoszech i w Niemczech. W słynnej Barcelonie dostał nawet opaskę kapitana. Do kolekcji muzeum, w którego powstanie był zaangażowany, przekazał kilkanaście najcenniejszych koszulek piłkarskich ze swojej bogatej kolekcji. Wezwał też innych znanych rumuńskich piłkarzy, by zrobili podobnie. Nowe miejsce na turystycznej mapie Bukaresztu to przede wszystkim gratka dla fanów futbolu. Na 1500 metrach kwadratowych, poza piłkarskimi pamiątkami jest też interaktywna ekspozycja pokazującą historię tego najpopularniejszego na świecie sportu. Muzeum, które ma siedzibę w centrum rumuńskiej stolicy, zostanie otwarte dla publiczności 1 listopada. Każdego roku Bukareszt odwiedza ponad dwa miliony turystów. Szefowie muzeum liczą, że znajdzie się wśród nich sporo fanów piłki nożnej.
Read morePrezydent A.Duda wzywa w Bukareszcie do zatrzymania imperializmu Putina
Prezydent Andrzej Duda wezwał w Bukareszcie do opracowania strategii, która doprowadzi do zatrzymania imperializmu Putina. W stolicy Rumunii trwa szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, formatu zrzeszającego kraje wschodniej flanki NATO. W wystąpieniu otwierającym obrady polski prezydent przypomniał swoje niedawne wystąpienie w ukraińskim parlamencie. Jak zaznaczył, było to jedno z najbardziej wzruszających doświadczeń w jego życiu. Andrzej Duda podkreślał, że działania Rosji mogą przekreślić 30 lat prób budowania porządku opartego na współpracy. “Rosja nie przestała myśleć o rozwoju imperialistycznych projektów – pod względem ekspansji terytorialnej, równowagi sił, stref wpływów czy fantazji o ruskim mirze, rosyjskim imperium” – powiedział. Prezydent dodał, że na przyszłość potrzeba poważnej refleksji nad tym, jak doszło do obecnej sytuacji. Teraz jednak – mówił Andrzej Duda – potrzeba klarownych działań. “Najważniejsze dziś to wspierać Ukrainę, wzmocnić odstraszanie i obronę w ramach NATO i rozwinąć spójną strategię by zatrzymać imperializm Putina. Ta strategia powinna być oparta na synergii NATO i Unii Europejskiej oraz na wykorzystaniu potencjału takich regionalnych inicjatyw jak Bukaresztańska Dziewiątka” – zadeklarował polski prezydent. Celem spotkania w Bukareszcie jest wypracowanie wspólnego stanowiska krajów wschodniej flanki NATO przed zaplanowanym na koniec miesiąca w Madrycie szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że będzie to wytyczenie drogi NATO na co najmniej kolejną dekadę. “Na szczycie w Madrycie przyjmiemy decyzje o wielkim znaczeniu dla naszego obecnego i przyszłego bezpieczeństwa. Ukształtujemy wspólną, długoterminową wizję poprzez nową koncepcję strategiczną, stawiając w centrum naszych działań kolektywną obronę i Artykuł 5. A także wdrożymy znaczącą transformację naszego potencjału odstraszania i obrony szczególnie na wschodniej flance” – oświadczył prezydent Rumunii.
Read more


