Bukareszt: zakończył się Szczyt Trójmorza

0
Fot. mfa.bg
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Grecja została oficjalnie zaproszona do Inicjatywy Trójmorza. Oznacza to, że grupa, która chce rozwijać połączenia w nowych krajach Unii Europejskiej, będzie wkrótce liczyć 13 członków. W Bukareszcie zakończył się ósmy szczyt Trójmorza. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Gospodarz spotkania w Bukareszcie Klaus Iohannis poinformował o oficjalnym zaproszeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Powiedział też, że zwiększy się liczba państw współpracujących z grupą, które nie należą do Unii Europejskiej. „Zdecydowaliśmy, żeby rozszerzyć liczbę krajów stowarzyszonych o Ukrainę i Mołdawię. To pokazuje, że oba te kraje idą w kierunku Unii Europejskiej. Pozwala to także włączyć oba te kraje w nasze projekty infrastrukturalne“ – mówił Klaus Iohannis.

Przywódcy 12 krajów ustalili także w Bukareszcie, że Trójmorze będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. W jej ramach budowane są połączenia drogowe, kolejowe, energetyczne i cyfrowe między północą a południem Europy. Chodzi o to, by zmniejszyć zapóźnienia, jakie w stosunku do Zachodu mają tzw. nowi członkowie Unii Europejskiej.

Polski prezydent Andrzej Duda poinformował w Bukareszcie, że grupa rozważa także nowe pomysły, które miałyby przybliżyć Ukrainę do krajów Unii Europejskiej. „Takim pomysłem, o którym w tej chwili bardzo dużo się mówi, jest budowa szybkiej kolei pomiędzy Kijowem, Warszawą, a pozostałymi stolicami państw Trójmorza po to, aby w kierunku wschodnim, przyszłego członka Unii Europejskiej, jakim jest Ukraina, takie zadanie realizować“ – dodał Andrzej Duda.

Polski prezydent poinformował w Bukareszcie, że w latach 2018-2021 kraje grupy wydały 80 miliardów euro na inwestycje związane z Trójmorzem, a dodatkowo przeznaczono niemal 40 miliardów euro na związane z tym badania naukowe.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Trójmorza jest wspólne wykorzystywanie nowych źródeł dostaw gazu, takich jak gaz LNG, który Polska kupuje od Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku uruchomiono gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę, Norwegię i Danię, a także gazociąg Polska-Litwa. Do użytku oddano też interkonektor ze Słowacją. Trwa równocześnie rozbudowa gazoportu LNG w Świnoujściu.

W trakcie budowy jest obecnie Rail Baltica czyli sieć połączeń kolejowych Polski z krajami bałtyckimi oraz Via Carpathia czyli sieć dróg, łączących północ z południem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!