Chicago: miasto usunie obozowisko bezdomnych w Humboldt Park
Osoby wspierające i walczące o prawa dla ludzi bezdomnych zebrali się w środę żeby zaprotestować przeciwko planom usunięcia obozowiska namiotów. Obozowisko znajduje się w Humboldt Park. Miasto planuje usunąć je w piątek rano. Po jego usunięciu chicagowska policja i Park District będą egzekwować przepisy miejskie, które zabraniają nocowania i stawiania namiotów w parku. Przeciwnicy tego rozwiązania chcą, aby miasto ponownie rozważyło tę decyzję. Radna Jessie Fuentes, która reprezentuje 24. okręg wyborczy, powiedziała, że osobom wysiedlonym zaoferowany zostanie dostęp do usług wsparcia, a także możliwość przeniesienia się do mieszkań lub schronisk z mniej rygorystycznymi zasadami przyjęcia. Johnson ogłosił plan zamknięcia schronisk dla imigrantów do końca roku. Miasto przejdzie na „Inicjatywę Jednego Systemu” w celu rozwiązania problemu bezdomności od 1 stycznia 2025 roku.
Read moreKalifornia: w ciągu 4 lat wydano ponad 17 mld dolarów na walkę z bezdomnością
Kalifornia wydała, w ciągu zaledwie czterech lat, oszałamiającą kwotę 17,5 miliarda dolarów na walkę z bezdomnością. Pomimo tego, w tym samym przedziale czasowym, od 2018 do 2022 roku, populacja bezdomnych w stanie wzrosła. Jak twierdzą ekonomiści, 17,5 miliarda dolarów, mogłoby teoretycznie wystarczyć na opłatę czynszów przez te 4 lata każdej osobie szukającej własnego kąta. Dane federalne pokazują, że połowa wszystkich Amerykanów bez dachu nad głową, mieszka w Kalifornii. Obecnie jest to ponad 170 tysięcy bezdomnych. Oblicza się, że aby pokryć problemy mieszkaniowe bezdomnych w Kalifornii, potrzebnych jest 2,5 miliona miejsc. Z wydanych 17,5 miliarda dolarów, 3,7 miliarda trafiło do programu o nazwie Project Homekey, który finansuje zakup nieruchomości, takich jak motele i budynki komercyjne, aby przekształcić je w trwałe, niedrogie mieszkania. Kolejne 2 miliardy dolarów przeznaczono na ulgi podatkowe dla deweloperów na budowę przystępnych cenowo mieszkań. Blisko 2 miliardy dolarów wydano także na doraźną pomoc w wynajmie lokali. Wyniki ankiety przeprowadzonej ostatnia wśród 3,2 tysiąca bezdomnych w Kalifornii wskazują, że mitami są twierdzenia, że wiele osób mieszkających na ulicy nie chce domu, że zdecydowana większość bezdomnych nie pochodzi z Kalifornii (9 na 10 pytanych osób straciło w tym stanie swoje stałe miejsce zamieszkania) i że to tylko choroba psychiczna jest siłą napędową bezdomności (66 procent respondentów zgłosiło „obecnie objawy chorób psychicznych”). Raport z badań stwierdza, że głównym problemem bezdomności jest ekonomia. „Ludzie po prostu nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu”, czytamy w podsumowaniu ankiety.
Read moreChicago odbierze $60 milionów federalnych funduszy do walki z bezdomnością
Chicago odbierze $60 milionów federalnych funduszy do walki z bezdomnością. Przyznanie grantu zostało ogłoszone w czwartek. Suma jest częścią federalnych funduszy w wysokości $315 milionów dolarów, przeznaczonych dla 46 lokalizacji na terenie całych Stanów Zjednoczonych do walki z bezdomnością. Sekretarz Departamentu Zakwaterowania i Rozwoju Miejskiego Marcia Fudge poinformowała o przyznaniu grantu na terenie apartamentów Brainerd Park na South Side. Obecna była burmistrz Lori Lightfoot. Nad funduszami czuwać będzie kolektyw 100 organizacji. Apartamenty Brainerd Park, gdzie ogłoszono decyzję znajduje się w Washington Heights. Otwarto je w 2018. 25 procent lokali zarezerwowanych jest dla rodzin wychodzących z bezdomności. Apartamentami zajmuje się organizacja działająca non profit. Zgodnie z raportem jednej ze stu organizacji należącej do kolektywu, który dostał grant, w 2020 roku populacja bezdomnych wynosiła w Chicago 60,000. Jest to liczba dużo większa niż ta oszacowana przez Departament. Według Departamentu Zakwaterowania liczba bezdomnych w Chicago w tym czasie to 5,300. Różnica w oszacowaniach wynika z faktu, że oficjalne dane Departamentu Stanów Zjednoczonych nie uwzględniają osób, które tymczasowo mieszkają u innych.
Read moreNowy Jork: kryzys migracyjny w związku z transportem migrantów z granicy z Meksykiem
Nowojorskie schroniska dla bezdomnych zarówno w mieście, jak i w całym stanie pękają w szwach. Przebywają tam migranci, którzy nielegalnie przekraczają granice z Meksykiem. Przywożeni są oni z Florydy, Teksasu i Arizony, ponieważ gubernatorzy tych stanów nie mogą poradzić sobie z napływem nielegalnej ludności. Do tej pory otwartą granicę przekroczyło prawie 2 miliony imigrantów z całego świata. Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams ostrzega władze federalne przed pogłębiającym się w mieście kryzysem. Wyjaśnia, że nie ma miejsca w nowojorskich szkołach i ośrodkach dla dzieci, które przywożone są do Nowego Jorku. Na dodatek większość z nich jest bez rodziców i dokumentów. Natomiast starsza młodzież przejmowana jest często przez gangi. Wiele osób koczuje na ulicach. Przestępczość w mieście i handel narkotykami wymykają się spod kontroli. Podobna sytuacja jest w Waszyngtonie, gdzie burmistrz miasta Muriel Browser, aby opanować napływ nielegalnych migrantów, zwróciła się o pomoc do Gwardii Narodowej, podkreślając, że stolicy grozi kryzys humanitarny. Gubernatorzy stanów graniczących z Meksykiem żądają natychmiastowego zamknięcia granicy i oskarżają administrację prezydenta Joe Bidena o spowodowanie największego w historii kraju kryzysu imigracyjnego.
Read more



