Japonia: rośnie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Japonii wzrosła do 94. 222 osoby wciąż uznaje się za zaginione, a 464 są ranne po poniedziałkowym wstrząsie w prefekturze Ishikawa nad Morzem Japońskim. Trzęsienie spowodowało rozległe zniszczenia i pożary kilkuset budynków. Jak informują władze, rozmiar strat nie jest obecnie możliwy do oszacowania. Około 30 tysięcy gospodarstw domowych w regionie Ishikawa nie ma dostępu do prądu, a prawie 90 tysięcy domów nie może korzystać z bieżącej wody. Setki mieszkańców przebywają w schroniskach.  Jednym z najbardziej dotkniętych katastrofą miast jest Wajima na wyspie Honsiu. Wybuchł tam ogromny pożar, który w Nocy Rok zniszczył setki budynków.  Japonia doświadcza setek trzęsień ziemi każdego roku. Większość z nich nie powoduje szkód dzięki rygorystycznym przepisom budowlanym obowiązującym od ponad czterdziestu lat. W ostatnich dziesięcioleciach do najtragiczniejszego w skutkach trzęsienia ziemi doszło w 2011 roku. Podwodne wstrząsy wywołały tsunami. Zginęło 18 i pół tysiąca osób, zalana została elektrownia atomowa Fukushima, co spowodowało jedną z największych katastrof nuklearnych w historii.

Read more

Antony Blinken wyrusza na Bliski Wschód

Sekretarz stanu USA Antony Blinken po raz kolejny udaje się na Bliski Wschód. Będzie to czwarta wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w regionie od czasu ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael.  Antony Blinken dziś wieczorem odleci z Waszyngtonu. Departament Stanu poinformował, że podczas swojej podróży odwiedzi Turcję, Grecję, Jordanię, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Egipt. rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller przyznał, że rozmowy szefa amerykańskiej dyplomacji będą trudne. “Sekretarz stanu uważa jednak, że obowiązkiem Stanów Zjednoczonych jest przewodzenie wysiłkom dyplomatycznym, aby stawić czoła wyzwaniom w regionie” – oświadczył Miller.  Wizyta Antony’ego Blinkena na Bliskim Wschodzie odbywa się dwa i pół miesiąca po ataku Hamasu na Izrael, w okresie, w którym zwiększa się ryzyko rozszerzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. W ostatnim czasie jemeńscy rebelianci Huti i proirańskie oddziały nasilają ataki na amerykańskie, izraelskie i międzynarodowe cele na Morzu Czerwonym, w Iraku i Syrii.

Read more

Iran: ponad 100 zabitych w wyniku dwóch eksplozji

W wyniku dwóch eksplozji w Iranie zginęło ponad sto osób – poinformowała irańska telewizja państwowa. Wcześniej agencja IRNA, powołując się na miejscowe służby ratownicze, informowała o 73 zabitych i 170 rannych. Według władz w Teheranie wydarzenia były atakami terrorystycznymi. Doszło do nich w trakcie uroczystości czwartej rocznicy śmierci generała Ghasema Solejmaniego w rodzinnym mieście wojskowego – Kermanie na południu Iranu. Według państwowych irańskich mediów pierwsza eksplozja miała miejsce około 700 metrów od grobu Solejmaniego, a druga – około kilometra dalej. Agencja informacyjna Tasnim – powołując się na anonimowe źródła – twierdzi, że eksplozje zostały spowodowane przez dwie walizki wypełnione zdalnie zdetonowanymi bombami. Ghasem Solejmani był przedstawicielem irańskiej Gwardii Rewolucyjnej – odpowiadał m.in. za większość operacji zagranicznych. Dowodził też walkami z Państwem Islamskim. Zginął w amerykańskim ataku na lotnisku w Bagdadzie w 2020 roku, wraz z ośmioma osobami.

Read more

Sekretarz generalny ONZ: 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że mijający rok jest najcieplejszym w historii pomiarów. Potwierdza to między innymi ostatni raport sporządzony w ramach unijnego programu Copernicus Climate Change Service. Naukowcy zwracają w nim uwagę, że wraz z dalszym wzrostem emisji gazów cieplarnianych będzie rosła temperatura, a skutki fal upałów i susz będą bardziej dokuczliwe. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim noworocznym przesłaniu zwrócił uwagę, że zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją teraz społeczeństwa na świecie. “2023 był rokiem ogromnego cierpienia, przemocy i chaosu klimatycznego. Ludzkość cierpi. Nasza planeta jest w niebezpieczeństwie. Ten rok jest najcieplejszym w historii pomiarów. Ludzi miażdży rosnące ubóstwo i głód. Liczba wojen, a także ich zaciekłość rośnie” – oświadczył. O rekordowym – pod względem temperatur – roku mówili też przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej. Na początku grudnia zastępczyni sekretarza generalnego organizacji Jelena Manajenkowa podkreślała, że tendencja wzrostu temperatury nie słabnie. “To była najcieplejsza dekada w historii, zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Zwiększyła się liczba krajów, które odnotowały rekordowo wysokie temperatury w stosunku do poprzedniej dekady” – przekazała. Dodała, że “każda dekada od 1990 roku była cieplejsza niż poprzednia i nie widać oznak spowolnienia tego trendu”. W raporcie Copernicus Climate Change Service opublikowanym na początku grudnia podkreślono, że w ciągu ostatniego roku większość planety doświadczyła temperatur wyższych niż średnia. Od stycznia do listopada średnia globalna temperatura jest najwyższa w historii, o niemal półtora stopnia (1.46) Celsjusza wyższa niż średnia przed epoką przemysłową. W ciągu 11 miesięcy odnotowano sześć rekordowych – pod względem średniej temperatury – miesięcy i dwie rekordowe pory roku.

Read more

Japonia: wypadek na lotnisku w Tokio, zapalił się samolot

W wypadku na lotnisku Haneda w Tokio zginęło pięciu członków załogi samolotu Straży Przybrzeżnej. Zderzył się on z lądującym samolotem japońskich linii lotniczych Japan Airlines, lecącym z z lotniska Shin-Chitose na Hokkaido.  Samolot pasażerski stanął w płomieniach. Jak informuje telewizja NHK wszyscy pasażerowie i cała załoga – w sumie 379 osób, tym ośmioro dzieci – opuścili maszynę. Także kapitan samolotu Straży Przybrzeżnej zdążył go opuścić, jednak pozostałych pięć osób zginęło. Służby nadal próbują opanować ogień, a nad lotniskiem unosi się gęsty, czarny dym. Port lotniczy Haneda został całkowicie zamknięty, a wszystkie loty przekierowywane są na lotnisko Narita położone w pobliżu Tokio. Japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki zapowiedziało szczegółowe śledztwo w sprawie wypadku.

Read more

Japonia: wtórne wstrząsy po wczorajszym trzęsieniu ziemi

Do co najmniej 50 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego trzęsienia ziemi w środkowej Japonii, ponad 300 kilometrów na północny zachód od Tokio. Miało ono magnitudę 7.5. Wciąż są odczuwane wstrząsy wtórne. Kataklizm dotknął 5 prefektur, czyli obszar zamieszkany przez około 5 milionów ludzi. Ratownicy walczą ze skutkami trzęsienia ziemi. Priorytetem jest odnalezienie osób, które znalazły się pod gruzami budynków. W nadmorskim mieście Suzu zawaliła się większość budynków, a bez prądu w regionie pozostaje około 33 tysięcy odbiorców. W wielu miastach nie ma bieżącej wody. Jest ona dowożona cysternami, przed którymi ustawiają się długie kolejki ludzi. Brak wody dotknął niektóre szpitale. W wielu miejscach wybuchły pożary budynków, łodzie rybackie zostały porwane przez morze lub wyrzucone na brzeg, drogi zostały zniszczone lub zniesione przez wodę.  Duże zniszczenia odnotowano w gęsto zabudowanym mieście Wajima, gdzie po trzęsieniu ziemi wybuchł pożar, który w ciągu nocy strawił około 200 budynków i domów. Spłonęła część miasta o tradycyjnej, drewnianej zabudowie, zamieszkana głównie przez osoby starsze. W regionie Hokuriku wciąż powtarzają się silne wstrząsy. Służby meteorologiczne zapewniają, że nie spowodują one wysokich fal tsunami. Ostrzegają jednak, że mieszkańcy muszą być przygotowani na kolejne wstrząsy w ciągu najbliższych dni. Trwa ewakuacja ludności do szkół i budynków użyteczności publicznej. Sytuację może pogorszyć zapowiadany deszcz, który grozi osuwaniem się ziemi. Może to spowodować dalsze uszkodzenia domów i pogorszenie stanu zniszczonych kataklizmem dróg.

Read more

Szczęśliwego Nowego Roku 2024! Happy New Year!

Szczęśliwego Nowego Roku od całej załogi Radia 1030

Read more

Rosyjska rakieta naruszyła przestrzeń powietrzną Polski, NATO monitoruje sytuację

Naruszenie przez niezidentyfikowany obiekt polskiej przestrzeni powietrznej było tematem pilnych konsultacji władz i wojska oraz spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.  Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnia, że Sojusz monitoruje sytuację i pozostaje solidarny z Polską. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że po pojawieniu się w polskiej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanego obiektu, zareagowano odpowiednio. Po pilnym spotkaniu w tej sprawie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, szef MON mówił, że systemy zadziałały właściwie. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał o dobrej koordynacji i współpracy wszystkich podmiotów. Dodał, że wszystkie działania, które podjęto, są zgodnie ze schematem postępowania w takich sytuacjach. Deklarował, że wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem kraju, działaniem wojska, cywilną kontrolą nad armią i wymianą informacją, zadziałały jak najlepiej. Minister zaznaczył, że utrzymywany jest stały kontakt z sojusznikami. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o “bardzo dobrej współpracy” rządu z prezydentem w tej kwestii i wzajemnym informowaniu się. “Jesteśmy w stałej koordynacji i w stałej komunikacji” – zapewnił szef MON. Szef Sztabu Generalnego generał Wiesław Kukuła poinformował, że według ustaleń, polską przestrzeń powietrzną naruszyła rakieta rosyjska. “Wszystko wskazuje na to, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną. Była przez nas śledzona radarowo, opuściła tę przestrzeń. Mamy na to potwierdzenia radarowe narodowe i sojusznicze” – mówił po naradzie generał Wiesław Kukuła. Zastrzegł przy tym, że informacje te wymagają jeszcze weryfikacji, dlatego w okolice miejsca, gdzie miała przelatywać rakieta, wysłane zostały grupy poszukiwawcze. Szef Sztabu Generalnego dodał, że to była trudna noc dla Ukrainy ze względu na zmasowany ostrzał ze strony Rosjan. Generał Wiesław Kukuła mówił, że tor lotu większości rakiet był śledzony także przez Polskę. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz mówił po naradzie, że ze względu na zmasowany ostrzał Ukrainy była to też pracowita noc dla Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak wskazywał, w związku z doświadczeniami z przeszłości w pobliże miejsca przelotu rakiety wysłane zostały grupy poszukiwawcze, by potwierdzić dane pochodzące z radarów. Podkreślił, że najbardziej prawdopodobnym wariantem jest to, że rakieta ostatecznie opuściła polską przestrzeń powietrzną. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że podczas pilnej narady zwołanej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent…

Read more

Kreml wydał na nocny atak na Ukrainę ponad miliard dolarów

Moskiewski reżim wydał na nocny atak na Ukrainę prawie miliard trzysta milionów dolarów – napisała „Ukraińska Prawda”. W nocy i nad ranem agresor dokonał jednego z najintensywniejszych uderzeń na ukraińskie obiekty cywilne.  Rosyjska armia wystrzeliła 110 rakiet, w tym pociski typu „Kindżał” oraz drony Shahed. Dziennik „Ukraińska Prawda” ustalił, że start jednej rakiety kosztuje rosyjskiego podatnika od 1 miliona do 13 milionów dolarów. Natomiast wysłanie jednego drona to koszt około 20 tysięcy dolarów.  W ocenie części niezależnych ekonomistów moskiewski reżim wydaje na armię więcej pieniądze, niż założył w ustawie budżetowej. Ekonomiści są zdania, że Moskwa chcąc utrzymać produkcję zbrojeniową i zużycie amunicji na dotychczasowym poziomie będzie musiała uszczuplić wydatki socjalne.

Read more

Minister spraw zagranicznych R.Sikorski rozmawiał z szefami MSZ Finlandii, Turcji i Danii

Współpraca w obszarze bezpieczeństwa, działania w organizacjach międzynarodowych, a także wsparcie dla Ukrainy – to tematy, o których minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Finlandii, Turcji oraz Danii.  Podczas rozmowy telefonicznej z fińską minister Eliną Valtonen dominował temat rozwoju zdolności NATO i odpowiedzialności Unii Europejskiej na współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ważnym tematem była też ochrona granic. Ministrowie doszli do wspólnego wniosku, że Polska i Finlandia dostrzegają potencjał współpracy Ukrainy.  Rozmowa ministra Sikorskiego z szefem tureckiego MSZ-u Hakanem Fidanem podkreślono bardzo dobre relacje polsko-tureckie. Zwrócono uwagę na znaczenie tej współpracy w obszarach bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej i globalnych wyzwań. Wspólnie wyrażono przekonanie, że Warszawę i Ankarę łączy wspólna troska o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego. Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen potwierdzili wzajemną otwartość na bliską współpracę, szczególną wagę przywiązując do współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Podkreślono, że wobec rosyjskiej inwazji w Ukrainie, polsko-duńska współpraca zyskała charakter strategiczny. Największym wyzwaniem wciąż pozostaje wielowymiarowe wsparcie dla Ukrainy. Ministrowie Sikorski i Rasmussen potwierdzili wolę przeprowadzenia w najbliższym czasie rozmów dwustronnych oraz wyrazili przekonanie, że planowana wizyta duńskiej Pary Książęcej w Polsce jeszcze bardziej zacieśni stosunki między naszymi krajami. Szef MSZ Radosław Sikorski odbył rozmowy telefoniczne ze swoimi odpowiednikami z Finlandii, Danii i Turcji w ramach cyklu konsultacji z ministrami innych państw europejskich. 

Read more