Z powodu Rosji kilkakrotnie podrywano myśliwce NATO
W ostatnich czterech dniach myśliwce NATO były kilkakrotnie podrywane, bo rosyjskie samoloty pojawiły się w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. W akcji wzięły udział maszyny kilku krajów, w tym Polski – poinformowała kwatera główna. Ta zbiorowa operacja pokazuje gotowość NATO, czujność i zdolność do reagowania – napisano w komunikacie. Od 26 kwietnia Połączone Centra Operacji Powietrznych kilkakrotnie podrywały myśliwce z Polski, Danii, Francji i Hiszpanii, by pilnowały nieba nad Morzem Bałtyckim, natomiast piloci z Rumunii i Wielkiej Brytanii przeprowadzali operacje nad Morzem Czarnym. Radary NATO wykryły wiele niezidentyfikowanych samolotów w pobliżu przestrzeni powietrznej Sojuszu. Tym razem nie doszło do jej naruszenia. Kwatera główna podkreśliła, że rosyjskie samoloty stanowią zagrożenie, ponieważ bardzo często mają wyłączone transpondery pokładowe, nie informują o planach lotów i nie utrzymują łączności z kontrolerami. “Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę i są gotowe do startu w przypadku podejrzanych lotów, by zapewnić bezpieczeństwo sojusznikom” – podkreślono w oświadczeniu.
Read moreStany Zjednoczone zostawiły w Afganistanie sprzęt o wartości ponad 7 mld dolarów
Stany Zjednoczone zostawiły w Afganistanie sprzęt o wartości ponad 7 miliardów dolarów, po 16 letnim pobycie wojsk Amerykańskich w tym kraju – podaje CNN. Uzbrojenie znajduje się teraz w rękach Talibów, a więc przeciwników USA. Od 2005 do sierpnia 2021 roku rząd amerykański przeznaczył dla Afgańskiego Departamentu Sił Obrony Narodowej (ANDSF) sprzęt o wartości 18,6 miliarda dolarów. Kiedy 30 sierpnia ubiegłego roku Stany Zjednoczone opuściły ten kraj, na miejscu pozostało uzbrojenie o wartości 7,12 miliarda dolarów. W jego skład wchodzą m.in. samoloty, pojazdy opancerzone, broń palna, czy sprzęt komunikacyjny. Stany Zjednoczone część sprzętu przeznaczyły Ukrainie, jeszcze przed rozpoczęciem ataku Rosjan na ten kraj, jednak znaczna większość pozostała na terenie Afganistanu. USA nie mają w planach powrotu do tego kraju w celu odzyskania lub zniszczenia pozostawionego tam sprzętu wojskowego.
Read moreRosja: brytyjska sieć znanych hoteli wyprowadza się z Rosji
Brytyjska sieć hoteli InterContinental Hotel Group wycofuje się z Rosji. Z rosyjskiego rynku znikną marki: Holiday Inn, InterContinental i Crowne Plaza. Brytyjska sieć już w marcu zamknęła swoje biura w Moskwie i wstrzymała budowę i otwarcie nowych hoteli. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z Rosji wycofało się ponad 300 zachodnich firm. Rosyjski rynek opuściła część zachodnich sieci restauracyjnych, odzieżowych, domy mody, domy aukcyjne, koncerny paliwowe, samochodowe, lotnicze i dostawcy produktów spożywczych. Największe kłopoty rosyjski rynek ma z importem półproduktów i komponentów do urządzeń elektronicznych. W ocenie rosyjskich analityków, przeciętni Rosjanie odczują deficyt towarów, gdy zakończą się zapasy zgromadzone w magazynach. Analitycy przypominają, że 4 maja minie 30 dniowy termin, jaki Rosja ma na wykupienie obligacji w dolarach, co formalnie oznacza niewypłacalność kraju na międzynarodowym rynku.
Read moreRosyjski Związek Piłkarski rozważa trzy scenariusze funkcjonowania futbolu
Rosyjski Związek Piłkarski rozważa trzy scenariusze funkcjonowania w warunkach sankcji – napisał portal Meduza. Rosyjscy futboliści zostali wykluczeni z międzynarodowych rozgrywek, w tym z Mistrzostw Świata w Katarze, a Związek odcięty od pieniędzy FIFA. Rosyjskie kluby nie mogą grać na Zachodzie. Piłkarska reprezentacja Rosji została wykluczona z mundialu, a dodatkowo FIFA zawiesiła wypłatę 100 milionów dolarów, które miały być wynagrodzeniem za zorganizowanie Mistrzostw Świata w 2018 roku. W Rosyjskim Związku Piłkarskim przygotowano trzy scenariusze funkcjonowania w takich warunkach. Jeden zakłada przestrzeganie wszystkich praw i zasad UEFA oraz FIFA i czekanie na zniesienie sankcji. Drugi proponuje wyjście z Unii Europejskich Związków Piłkarskich i przejście do Azjatyckiej Konfederacji Futbolu. Natomiast trzeci przewiduje stworzenie własnych mistrzostw wewnątrz Rosji i ewentualne rozgrywki towarzyskie z krajami uznawanymi za „przyjazne”.
Read moreBild – felietonista NYT: “Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu”
“Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu” – twierdzi amerykański felietonista The New York Timesa Bret Stephens. Na łamach niemieckiego Bilda ocenia skutki wieloletniej zażyłości rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z kanclerzami Niemiec – Gerhardem Schroederem i Angelą Merkel. Dziennikarz uznaje uzależnienie energetyczne Niemiec od Rosji za „jeden z największych błędów strategicznych we współczesnej historii Europy”. Bret Stephens przypomina, że przez ostatnią dekadę Berlin ignorował rady swoich sąsiadów i USA, uzależniając się prawie całkowicie od rosyjskich dostaw. Przyznaje jednak, że w ostatnich tygodniach Berlin podjął kroki, które jeszcze pół roku temu wydawały się nie do pomyślenia. Dziennikarz napisał także, że wielokrotnie krytykowany przez niego były prezydent USA Donald Trump, nawoływał Niemcy by nie zwiększały swojej zależności energetycznej od Rosji. „Tak, często ostro krytykowałem Trumpa, ale w tym punkcie miał rację. W Niemczech należy zrobić wszystko, aby dokładnie zbadać, jak mogło dojść do tak wielkiego uzależnienia energetycznego tego kraju od Rosji” – podkreśla Bret Stephens.
Read moreDochody Rosji z eksportu paliw rosną – mimo sankcji
Dochody Rosji z eksportu paliw wzrosły od czasu inwazji na Ukrainę – podaje niezależny think tank z siedzibą w Helsinkach, Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (Centre for Research on Energy and Clean Air). Według jego raportu, od wybuchu wojny 24 lutego Rosja zarobiła na eksporcie paliw kopalnych 63 miliardy euro. W ubiegłym roku Rosja miała miesięcznie średnio 12 miliardów euro przychodów z tych paliw. Ich największym importerem są Niemcy. Innymi ważnymi klientami dla Rosji są Włochy, Chiny, Holandia, Turcja i Francja. Największą część rosyjskiego eksportu paliw kopalnych stanowi gaz. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele krajów wprowadziło środki mające na celu ograniczenie importu kopalin z Rosji. Jednym z efektów tych działań są wyższe ceny energii. Rosyjski eksport co prawda zmalał o 10 procent, ale ceny wzrosły o 15 procent. Dzięki temu zarobek Rosji wzrósł.
Read moreKreml planuje utworzyć na terytorium Ukrainy “Południową Ruś”
Kreml rozważa scenariusz utworzenia na ukraińskich terenach okupowanych przez rosyjskie siły pseudorepubliki o nazwie “Południowa Ruś” . W dokumencie zatytułowanym “Manifest Południoworuskiej Rady Ludowej” napisano, że po obaleniu “prezydenta wybranego zgodnie z prawem” w 2014 roku ukraińskie państwo “utraciło legitymację w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej”. Autorzy dokumentu zaznaczyli, że tak zwana “Południowa Ruś” jest spadkobierczynią Rusi Kijowsko-Nowogrodzkiej, tak zwanej “Nowej Rosji Katarzyny Wielkiej”, ZSRR i “Siczy Zaporoskiej Tarasa Bulby”, który w rzeczywistości jest fikcyjną postacią stworzoną przez Mikołaja Gogola. Prawosławie nazywa się w manifeście podstawą kultury i tożsamości, a język ukraiński – dialektem. Dokument został stworzony prawdopodobnie 16 kwietnia Przez Romana Romanowa – wiceprezesa Centralnego Komitetu Wykonawczego Partii “Jedyna Rosja”. Manifest nie określa, na jakim ukraińskim terytorium planowane jest utworzenie tzw. “Południowej Rusi”.
Read moreUSA: Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy o przywróceniu programu Lend Lease
Izba Reprezentantów zatwierdziła, wcześniej przyjęty przez Senat, projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Pozwala ona na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy. Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw do Ukrainy będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później. Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.
Read moreAfganistan: ofiary zamachu w meczecie w Kabulu
Ministerstwo spraw wewnętrznych Afganistanu poinformowało, że co najmniej 10 osób zginęło w wybuchu bomby w sunnickim meczecie w stolicy kraju, Kabulu. Około 30 osób zostało rannych. W chwili eksplozji w meczecie przebywało około 400 osób, w tym wiele rodzin z dziećmi. Według afgańskich służb ładunek wybuchowy zdetonowano wewnątrz budynku. Koordynator ONZ ds. Pomocy Humanitarnej dla Afganistanu Ramiz Alakbarow potępił zamach i zaapelował o wsparcie dla władz w walce z terroryzmem.”Dzisiejszy wybuch to kolejny bolesny cios zadany ludności Afganistanu, która nadal zmaga się z brakiem bezpieczeństwa i z przemocą” – napisał Ramiz Alakbarow w oświadczeniu. Jest to już kolejny zamach przeprowadzony w Kabulu w ciągu ostatniego miesiąca. Do kilku z nich przyznały się bojówki Państwa Islamskiego działające na terenie Afganistanu.
Read moreNASA: kapsuła Crew Dragon z 4 astronautami przycumowała do stacji kosmicznej
Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że kapsuła Crew Dragon prywatnej firmy SpaceX z czterema astronautami na pokładzie przycumowała w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 16 godzinach od startu. Podczas startu obecny był Harrison Schmitt, członek ostatniej misji księżycowej programu Apollo. „Freedom” wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie z załogą po raz pierwszy złożoną po równo z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Trzech członków załogi to astronauci NASA – Kjell Lindgren, Bob Hines i Jessica Watkins. Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) reprezentuje włoska astronautka Samantha Cristoforetti. Watkins będzie pierwszą Afroamerykanką, która spędzi w przestrzeni kosmicznej długi okres czasu. Zarówno sam lot i cumowanie do stacji odbyło się w reżimie całkowicie automatycznym, bez konieczności udziału załogi. Kapsuły Dragon należącej do miliardera Elona Muska firmy SpaceX dostarczyły już na pokład ISS pięć załóg NASA. Odbyły też dwa loty całkowicie prywatne z milionerami na pokładzie.
Read more









