USA: powódź w Nowym Jorku

Burza, w którą przekształcił się huragan Ida, i intensywne opady deszczu sparaliżowały Nowy Jork. Co najmniej 9 osób zginęło. Miejscowe władze wprowadziły stan nadzwyczajny.   Tylko w ciągu godziny w Nowym Jorku spadło wczoraj ponad 8 centymetrów deszczu – tyle, co zwykle przez miesiąc. Woda zalewała drogi i tunele. Na stacjach metra lała się na perony i wagony. Osiem osób poniosło śmierć w Nowym Jorku. W mieście Passaic w sąsiednim stanie New Jersey siedemdziesięcioletni mężczyzna utonął w samochodzie, który został zalany, gdy woda z pobliskiej rzeki nagle zaczęła się podnosić. Wśród ofiar są osoby w wieku od 2 do 86 lat.  Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blassio ogłosił stan nadzwyczajny i wezwał mieszkańców, by pozostali w domach. Podobną decyzję wydał gubernator New Jersey Phil Murphy. W stanach Pensylwania, Nowy Jork i New Jersey setki tysięcy osób pozostają bez prądu. Tymczasem na południu USA trwa akcja pomocy poszkodowanym wskutek uderzenia Idy, która w niedzielę dotarła do wybrzeża Luizjany jako huragan 4 kategorii z wiatrem o prędkości 240 kilometrów na godzinę. W wielu miejscowościach brakuje wody i benzyny. W 600 tysiącach domów nie ma prądu.

Read more

USA: tropikalna burza wygasa na wschodnim wybrzeżu wygasa

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych odwołano ostrzeżenia przed tropikalną burzą Henri. Prędkość wiatru spadła do 48 kilometrów na godzinę. Burza pozrywała jednak linie energetyczne, przez co ponad sto tysięcy mieszkańców stanów Rhode Island i Connecticut nie ma prądu. Burzy towarzyszył ulewny deszcz. W Newark koło Nowego Jorku strażacy ewakuowali 86 osób z zalanych samochodów. Na tamtejszym lotnisku odwołano przeszło 200 lotów, podobnie jak na lotniskach imienia Kennedy’ego i La Guardia w Nowym Jorku.

Read more

Meksyk: 7 osób zmarło w wyniku przejścia huraganu Grace, ostrzeżenie ws. huraganu Henri w USA

7 osób zmarło w wyniku przejścia huraganu Grace w Meksyku. Wśród ofiar są dzieci. Huragan z wiatrem o prędkości nawet 125 mil na godzinę doprowadził do podtopień w miejscowości Xalapa. Doszło do powalenia drzew, bez prądu jest ponad pół miliona gospodarstw. W związku z silnym wiatrem odwołano też loty z międzynarodowego lotniska w stolicy kraju, Mexico City.   Tymczasem amerykańskie służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych przed huraganem Henri. Krajowe Centrum Huraganów ostrzega ludność obszarów rozciągających się od Long Island w stanie Nowy Jork do Cape Cod w stanie Massachusetts przed „zagrażającym życiu dużymi i niebezpiecznymi falami” wzdłuż wybrzeża. 

Read more

USA: 38-letnia Amerykanka złożyła pozew przeciwko księciu Andrzejowi

38-letnia Amerykanka Virginia Giuffre złożyła pozew cywilny przeciwko brytyjskiemu księciu Andrzejowi. Sprawa będzie rozpatrywana przez sąd federalny w Nowym Jorku. Virginia Giuffre była stroną skarżącą w procesie multimilionera Jeffreya Epsteina oskarżonego o przestępstwa seksualne. Teraz Giuffre – wówczas znana jako Virginia Roberts – zarzuca księciu Andrzejowi, że wykorzystywał ją seksualnie, kiedy miała 17 lat. Do napastowań miało dochodzić w domach w Londynie, Nowym Jorku na Manhattanie i na wyspie Epsteina na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Virginia Giuffre twierdzi, że książę angażował się w akty seksualne bez jej zgody, wiedząc, ile ma lat i „że była ofiarą handlu seksem”. Kobieta domaga się odszkodowania. 61-letni książę Andrzej nie skomentował jeszcze obecnego pozwu. Wcześniej  stanowczo zaprzeczał jakoby kiedykolwiek uprawiał seks z Giuffre.

Read more

Nowy Jork: gubernator Andrew Cuomo rezygnuje z zajmowanego stanowiska

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił, że odchodzi z zajmowanego stanowiska. Zastąpi go dotychczasowa zastępczyni Cuomo, 62-letnia Kathy Hochul, która będzie pierwszą kobietą-gubernatorem w historii tego stanu.  Andrew Cuomo nazwał śledztwo w sprawie jego impeachmentu „zmotywowanym politycznie”. Opublikowane w zeszłym tygodniu wyniki śledztwa przeprowadzego przez prokuraturę stanu Nowy Jork,  wykazały, że Cuomo dopuścił się molestowanie seksualnego wielu kobiet. Cuomo wielokrotnie zaprzeczał zarzutom, ale dzisiaj przeprosił te kobiety, które obraził.

Read more

USA: w Nowym Jorku brakuje pracowników

W Nowym Jorku brakuje rąk do pracy. Jak podają tamtejsze media, w lipcu przybyło ponad 40 tysięcy miejsc pracy, natomiast podania o zasiłek dla bezrobotnych złożyło ponad 30 tysięcy nowojorczyków. Właściciele firm apelują do waszyngtońskiej administracji o ograniczenie funduszy dla bezrobotnych. Mimo, iż prawie połowa nowojorskich restauracji i kafejek zbankrutowała z powodu pandemii koronawirusa, ci którym się udało przetrwać, są w trudnej sytuacji z powodu braku personelu. Kucharze i kelnerzy są na wagę złota. W podobnej sytuacji jest większość małych firm. Zamkniętych jest również wiele restauracji “fast food”, hoteli, punktów usługowych, bowiem nie machętnych do pracy. Powodem są fundusze stymulacyjne, przyznane przez rząd prezydenta Joe Bidena, i podwyższony zasiłek dla bezrobotnych. Ludzie nie mają więc motywacji do szukania pracy, bowiem dostają więcej, niż oferują pracodawcy. Na dodatek w najbliższych dniach mają wejść w życie nowe ograniczenia. O pracę w punktach usługowych będą mogli ubiegać się tylko ci, którzy pokażą dowód, że są zaszczepieni. Władze stanowe chcą również wprowadzić obowiązek okazywania dokumentu szczepienia dla gości w hotelach i restauracji. Stowarzyszenie Przedstawicieli Małych i Średnich Biznesów apeluje do władz stanowych mówiąc: “Nie poddaliśmy się pandemii, a teraz zniszczą nas urzędnicy”.

Read more

USA: w Nowym Jorku do restauracji i siłowni wkrótce tylko zaszczepieni

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział, że wkrótce tylko osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi będą mogły korzystać z pomieszczeń zamkniętych w restauracjach, siłowniach czy lokalach rozrywkowych. Przepis będzie też dotyczył osób pracujących tych miejscach. Szczepionkowa przepustka, nazwana “Key to NYC”, czyli “Klucz do Nowego Jorku”, ma zostać wprowadzona 16 sierpnia i po okresie przejściowym zacząć obowiązywać od połowy września. Władze miasta chcą w ten sposób skłonić jak największa liczbę mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Tego rodzaju przepustki obowiązują już między innymi we Francji. Nowy Jork spodziewa się trzeciej fali epidemii, rośnie bowiem liczba zakażeń wariantem koronawirusa Delta.  Na początku zeszłego tygodnia burmistrz de Blasio ogłosił, że obowiązkowo mają się zaszczepić pracownicy miejskich instytucji, w tym szkół i policji. To w sumie 340 tysięcy osób. Wczoraj zaczęły się zaś obowiązkowe szczepienia pracowników publicznej służby zdrowia.Do dzisiaj zaszczepiło się około 66 procent dorosłych nowojorczyków.

Read more

USA – prokuratura: gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo miał molestować wiele kobiet

Gubernator stanu Nowy Jorku Andrew Cuomo molestował seksualnie wiele kobiet, w tym zatrudnionych w stanowych instytucjach – tak wynika ze śledztwa wszczętego po pojawieniu się zarzutów pod adresem tego wpływowego członka Partii Demokratycznej. Rezultaty śledztwa ogłosiła prokurator generalna stanu Nowy Jork, Letitia James. Sam gubernator zaprzecza zarzutom. “Niezależne śledztwo wykazało, że gubernator Andrew Cuomo molestował seksualnie wiele kobiet, a tym samym naruszył prawo federalne i stanowe” – powiedział Letitia James na konferencji prasowej. Dochodzenie wykazało, że Cuomo “napastował obecne i byłe pracownice stanu Nowy Jork, dotykając je wbrew ich woli i wygłaszając liczne komentarze o charakterze seksualnym”.Dochodzenie wykazało również, że Andrew Cuomo i jego współpracownicy podjęli działania odwetowe wobec co najmniej jednej byłej pracownicy, która ujawniła swoją historię. Prokurator generalna Letitia James zapowiedziała, że dowody ze śledztwa zostaną upublicznione wraz z oficjalnym raportem. W sprawie zeznawało co najmniej osiem kobiet. Przesłuchano łącznie 179 osób. Andrew Cuomo zaprzecza, by kogokolwiek molestował seksualnie i odrzuca wezwania do rezygnacji, które pochodzą także od innych polityków Partii Demokratycznej. W marcu prezydent Joe Biden powiedział, że jeśli oskarżenia przeciwko Cuomo okażą się prawdziwe, to powinien on zrezygnować z funkcji gubernatora.

Read more

USA: najdroższe frytki świata do kupienia w Nowym Jorku

13 lipca, przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa potwierdzili, że najdroższe frytki świata można kupić w nowojorskiej restauracji na Manhattanie „Serendipity 3”. W tym miesiącu z okazji Narodowego Dnia Frytek szefowie kuchni przygotowali specjalną ich wersję – Crème de la Crème Pommes Frites. Frytki zaczynają się od ziemniaków Chipperbec. Są one blanszowane lub parzone w occie (French Champagne Ardenne Vinegar) i szampanie (Dom Perignon). Następnie smażą się w czystym gęsim tłuszczu, nie oleju i nie raz, a dwa razy, dzięki czemu są chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku. Posypane jadalnym złotem, doprawione solą truflową (Guerande) i oliwą truflową, podawane są na kryształowym talerzu z orchideą, truflami pokrojonymi w cienkie plasterki i dipem serowym Mornay. Sos jest również wzbogacony truflami i rzadkim sezonowym grzybem. Cena – jedyne 200 dolarów. W restauracji „Serendipity 3” można także kupić najdroższego burgera (295 dolarów) i deser lodowy (1,000 dolarów).

Read more

Nowy Jork: porozumienie z dystrybutorami opioidów i odszkodowanie dla mieszkańców na kwotę miliarda dolarów

Według biura nowojorskiej prokurator generalnej Letitii James, trzech dystrybutorów opioidów doszło do porozumienia z władzami Nowego Jorku na wypłatę odszkodowań mieszkańcom stanu na łączną kwotę 1,1 miliarda dolarów.  W wydanym oświadczeniu prokurator Letitia James napisała, że w ciągu ostatnich dwóch dekad James McKesson Corporation, Cardinal Health Inc. i Amerisource Bergen Drug Corporation „rozprowadzały opioidy bez względu na panujący kryzys i spustoszenie jakie te siały w niezliczonych społecznościach w całym Nowym Jorku i w pozostałej części kraju, zabijając setki tysięcy naszych przyjaciół i członków rodzin i uzależniając kolejne miliony osób”.  Pieniądze zostaną wypłacone w ciągu następnych 17 lat, przy czym pierwsza wypłata nastąpi we wrześniu.  Na mocy porozumienia sądowego, trzy firmy zgodziły się na monitorowanie wysyłek opioidów w przyszłości przez niezależny organ nadzorujący dystrybucję lekarstw do aptek. McKesson, Cardinal i Amerisource Bergen zostały pozwane przez stan Nowy Jork w 2019 roku w ramach rozległego pozwu przeciwko producentom i dystrybutorom farmaceutycznym. W czerwcu na wypłatę odszkodowania w wysokości 230 milionów dolarów zgodziła się firma Johnson & Johnson. Kilku innych pozwanych firm, w tym Purdue Pharma i Rochester Drug Cooperative, ogłosiły bankructwo, a sprawy przeciwko nim toczą się w sądach upadłościowych.

Read more