Wielka Brytania: Anglia wprowadza obowiązek noszenia maseczek na lekcjach dla uczniów szkół średnich
Anglia wprowadza obowiązek noszenia maseczek na lekcjach. Będzie on dotyczył uczniów szkół średnich i obowiązywał do 26 stycznia. To krok mający ograniczyć rozprzestrzenianie się w Wielkiej Brytanii zakażeń wariantem omikron koronawirusa. Po przerwie świątecznej uczniowie w całej Wielkiej Brytanii wracają do nauki stacjonarnej. W szkole będą musieli przejść test na COVID. Anglia była jedynym z czterech krajów Wielkiej Brytanii, w których nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki podczas lekcji, choć niektóre placówki i władze lokalne wprowadziły taki wymóg. Zasłanianie ust i nosa obowiązywało w szkołach w Anglii między 8 marca a 17 maja ubiegłego roku. Zgodnie z nowymi wytycznymi, nauczyciele z angielskich szkół średnich będą mogli prowadzić lekcję bez maseczki. Rząd zapowiedział również, że w ramach walki z koronawirusem udostępni angielskim placówkom przedszkolnym, szkołom i uczelniom w sumie 7 000 urządzeń do oczyszczania powietrza. Mają one trafić do placówek, w których otwieranie drzwi i okien nie jest wystarczające dla skutecznej ochrony przed koronawirusem. W Anglii jest około 24 i pół tysiąca szkół.
Read moreHolandia: demonstracja przeciwko obostrzeniom covidowym
Kilka tysięcy osób protestowało na ulicach Amsterdamu przeciwko obostrzeniom wprowadzonym w związku z pandemią koronawirusa. Policjanci uzbrojeni w pałki bojowe i tarcze rozproszyli demonstrację. Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema wydała nadzwyczajne zarządzenie, upoważniające policję do usunięcia protestujących z centralnego placu miasta. Protestujący, którzy w większości nie nosili masek i ignorowali zasadę dystansu społecznego, trzymali żółte parasole na znak sprzeciwu wobec restrykcji i puszczali głośną muzykę. W Holandii, z powodu szerzącego się wariantu Omikron, od 19 grudnia co najmniej do 14 stycznia obowiązuje ścisły lockdown. Otwarte są jedynie supermarkety, drogerie, apteki oraz coffee shopy. Zabronione są publiczne zgromadzenia. Władze sanitarne rekomendują rządowi przedłużenie blokady do lutego. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Read moreUSA – A. Fauci: omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby, ale jest bardzo zaraźliwy
Główny doradca amerykańskiego rządu do spraw pandemii, Anthony Fauci powiedział, że doświadczenie Południowej Afryki daje pewną nadzieję, jeśli chodzi o wariant omikron koronawirusa. Wskazał, że fala zachorowań spowodowanych tym wariantem szybko osiągnęła tam szczyt, a następnie prawie równie szybko ustąpiła. W Republice Południowej Afryki pod koniec listopada po raz pierwszy zidentyfikowano mutację omikron koronawirusa. Anthony Fauci podkreślił, że “jest coraz więcej dowodów, że omikron jest łagodniejszy niż poprzednie warianty”. Dodał, że “wskaźniki zgonów i hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych były w ostatnich tygodniach znacznie niższe, niż podczas poprzednich fal pandemii COVID-19”. W piątek w USA zarejestrowano ponad 440 000 nowych przypadków koronawirusa, a więc niemal o dokładnie 200 000 więcej, niż podczas szczytu fali w lutym ubiegłego roku. Anthony Fauci mówił, że w Stanach Zjednoczonych krzywa pokazująca liczbę nowych przypadków zakażań jest “prawie pionowa”. Wyraził przekonanie, że szczyt zachorowań może nastąpić już za kilka tygodni. W związku z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej po przerwie świąteczno-noworocznej Anthony Fauci apelował do rodziców, aby dopilnowali, by ich dzieci zostały zaszczepione, nosiły maski i w razie potrzeby poddawały się badaniom.
Read moreSzef WHO: mam nadzieję, że w 2022 roku pokonamy koronawirusa
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesu wyraził nadzieję, że w 2022 roku świat upora sie z pandemią koronawirusa. W swoim wystąpieniu podkreślił, że mimo wciąż istniejącego dużego zagrożenia świat ma znacznie więcej narzędzi do walki z Covid-19 niż dwa lata temu, kiedy wybuchła pandemia. Jednocześnie przewodniczący WHO zaznaczył, że skuteczna walka z koronawirusem będzie możliwa dzięki bliskiej współpracy poszczególnych państw, a zwłaszcza dzięki równemu dostępowi do szczepionek. “Nadmierne gromadzenie szczepionek przez niektóre kraje doprowadziło do rozprzestrzenienia się odmiany zwanej Omikron. Im bardziej rosną nierówności w dostępie do szczepionek, tym większa szansa, że pandemia będzie się rozwijała” – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesu. Szef WHO zaznaczył, że zakładany przez organizację poziom wyszczepienia wynoszący 40 procent osób w każdym kraju na świecie nie został osiągnięty w większości państw afrykańskich. Przewodniczący wyznaczył cel na 2022 rok: zaszczepienie co najmniej 70 procent mieszkańców w każdym kraju do końca lipca.
Read moreUSA – Biały Dom: szczyt zachorowań planowany jest na koniec stycznia
Główny doradca Białego Domu w sprawach medycznych Dr Anthony Fauci poinformował, że szczyt zachorowań w Stanach Zjednoczonych spowodowany nowym wariantem koronawirusa omikron planowany jest na koniec stycznia. Powiedział także, że minie co najmniej kilka miesięcy, dopóki szczepionka przeciw koronawirusowi zostanie zatwierdzona dla dzieci poniżej piątego roku życia. Anthony Fauci przyznał, że wysoce zakaźna odmiana omikronu atakuje więcej dzieci, a niektóre są zbyt młode, aby się zaszczepić, co powoduje wzrost ich hospitalizacji. Jego zdaniem nie jest jeszcze jasne, czy czwarta dawka szczepionki dla dorosłych będzie konieczna. Władze mają nadzieję, że obecnie zalecana trzecia dawka zapewnia trwałą ochronę. Anthony Fauci odniósł się też do noworocznych planów Amerykanów, zalecając unikanie większych zgromadzeń.
Read moreIzrael: lekarze wyrazili zgodę na 4. dawkę dla osób z obniżoną odpornością
Jest zgoda izraelskich lekarzy na podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla osób z osłabionym układem odpornościowym. Jednocześnie do kraju dotarła pierwsza dostawa doustnego leku na Covid-19 – Paxlovid, opracowanego przez Pfizera. By osoby o osłabionym układzie odpornościowym otrzymały drugą dawkę przypominającą, potrzebna jest zgoda władz. Na razie takową wydali lekarze. Czwartą dawkę, póki co, przyjmują medycy. Po dwóch tygodniach mają być znane wyniki badań, dotyczące odporności u tej grupy po czwartym zastrzyku. Kolejną grupą, która otrzyma drugą dawkę przypominającą, będą seniorzy po 60. roku życia.Lek Pfizera na Covid-19 Paxlovid został wcześniej zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych. Mogą go przyjmować pacjenci z grup wyższego ryzyka w początkowym stadium choroby. W badaniach wykazano, że leczenie Paxlovidem zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów o 88 procent. W Izraelu ponad połowa dorosłych, około 4,2 miliona osób, otrzymało trzy dawki szczepionki przeciw Covid-19.
Read moreUSA – CDC: kwarantanna skrócona do 5 dni
Amerykańskie federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca skrócenie z 10 do 5 dni czas izolacji dla osób zakażonych koronawirusem z bezobjawowym przebiegiem. Po zwolnieniu z izolacji, przez kolejnych 5 dni, takie osoby w otoczeniu innych powinny nosić maseczkę. Agencja zmieniła także zalecany okres kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi. Niezaszczepieni lub osoby, które przyjęły szczepienie preparatem mRNA ponad pół roku temu, lub Johnson&Johnson więcej niż dwa miesiące wcześniej będą mogły przebywać w kwarantannie przez 5 dni, by przez kolejne 5 dni bezwzględnie nosić maseczkę. Jeśli kwarantanna jest niemożliwa, konieczne jest noszenie maseczek przez 10 dni. Osoby po dawce przypominającej po kontakcie z osobą zakażoną nie będą musiały przebywać w kwarantannie. Wymogiem będzie jednak noszenie maseczek przez 10 dni. W przypadku wszystkich osób narażonych zaleca się test na Covid-19 pięć dni po kontakcie z osobą zakażoną. W przypadku pojawienia się objawów, takie osoby powinny poddać się kwarantannie, a test powinien potwierdzić ewentualne zakażenie.CDC argumentuje zmianę na podstawie danych, z których wynika, że większość transmisji koronawirusa występuje na wczesnym etapie choroby, zwykle w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i 2-3 dni po. Zalecenia podyktowane są także potrzebą zachowania ciągłości w życiu społecznym i gospodarczym kraju, w którym szybko rozwija się nowy wariant koronawirusa – omikron.
Read moreChicago – CPS: 100 tysięcy nowych laptopów do zdalnego nauczania
W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń na nowy wariant koronawirusa – omikron, władze Chicagowskich Szkół Publicznych (CPS) zadecydowały o kupnie 100 tysięcy nowych laptopów. Wszystko to w ramach przygotowań do ewentualnego powrotu do zdalnego nauczania w nowym roku kalendarzowym. Trzeci co do wielkości okręg edukacyjny w USA, otrzymał zgodę Rady Edukacyjnej na wydanie większej ilości pieniędzy na urządzenia komputerowe, niż miało to miejsce w zeszłym roku szkolnym. W marcu 2020 roku, 100 tysięcy uczniów CPS, czyli około jedna trzecia w całym dystrykcie, nie miało dostępu do komputera lub wysokiej jakości internetu. W sierpniu 2020 roku, władze CPS podpisały trzyletni kontrakt o wartości 120 milionów dolarów na zakup laptopów i Chromebooków z systemem Windows od firmy CDW z Vernon Hills, Illinois i Virtucom, Georgia. Teraz umowę podwyższono do kwoty 296 milionów dolarów. W minionym tygodniu ponad 1,300 uczniów i 790 dorosłych pracowników CPS zgłosiło pozytywne wyniki testów na COVID-19. Całkowita liczba uczniów objętych kwarantanną wynosi obecnie około 10 tysięcy.
Read moreW Izraelu podają czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19
W Izraelu rozpoczęto próbne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dziś w centrum medycznym Sheba w pobliżu Tel Awiwu szczepienia przyjmie 150 pracowników służby zdrowia. W sumie próbne dawki ma otrzymać 6 000 Izraelczyków. Testy mają wykazać skuteczność czwartego zastrzyku oraz jego wpływ na poziom antyciał i liczbę zakażeń. Badania mają również wykazać, komu należy podać czwartą dawkę szczepionki” – mówi profesor Gili Regev-Yochay z centrum medycznego Sheba. W ubiegłym tygodniu rządowa grupa ekspertów wydała rekomendację dotyczącą podawania czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 osobom powyżej 60. roku życia oraz personelowi medycznemu. Rozpoczęte dziś badania, to pierwsze na świecie testy czwartego zastrzyku.
Read moreIllinois: nowy rekord zachorowań na COVID-19
Illinois ustanowiło jednodniowy rekord zachorowań na COVID-19. W środę odnotowano 16,581 przypadków. Poprzedni rekord, który wyniósł 15,415 przypadków, został ustanowiony 13 listopada 2020 roku. Liczba osób w Illinois hospitalizowanych z powodu wirusa wynosi 4,178 i jest najwyższą od początku roku. Na oddziałach intensywnej terapii w Illinois przebywa 867 osób. Liczba hospitalizacji i łóżek zajętych na OIOM-ach nie była tak wysoka od 29 grudnia 2020 roku. W środę poinformowano także o 66 ofiarach śmiertelnych.
Read more









