Prezydent J. Biden o relacjach USA-Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ocenił, że relacje USA z Chinami są na “na właściwym torze”. Zapytany o to przez reporterów, amerykański prezydent przyznał, że w relacjach poczyniono postęp. Joe Biden zasugerował, że pozytywny wpływ na relacje pomiędzy krajami ma wizyta sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w Pekinie. Stwierdził, że podczas swojej wizyty wykonał on “kawał dobrej roboty”. Joe Biden zaznaczył jednak, że nie sądzi, by ta wizyta przyniosła znaczący przełom w relacjach między mocarstwami. Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że przeprowadzone przez niego w Chinach rozmowy były konstruktywne i dążyły do zwiększenia współpracy na najwyższych szczeblach administracji obu państw. Antony Blinken podczas dwudniowej wizyty w Pekinie spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Po spotkaniach amerykański sekretarz stanu i prezydent Chin Xi Jinping podkreślali, że stabilizacja w kontaktach dwustronnych jest konieczna. Antony Blinken jest najwyższym rangą oficjelem amerykańskim, który złożył wizytę w Chinach, odkąd prezydentem został Joe Biden.

Read more

Chicago: 20-latek zginął w poniedziałkowej strzelaninie, 3 inne osoby zostały ranne

20-latek zginął, a 3 inne osoby zostały ranne w wymianie ognia, do której doszło w poniedziałek po południu w okolicach 3200 West 79th Street na południu Chicago. Strzały do czterech mężczyzn jadących sedanem padły z przejeżdżającego obok auta. Ostrzelany samochód uderzył następnie w ciężarówkę. 20-latek został trafiony w głowę. Mężczyzna zginął na miejscu. Trzy inne osoby w wieku 16, 19 i 21 lat zostały ranne. Poszkodowanych przewieziono do miejscowych szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Na miejscu zdarzenia policjanci zabezpieczyli 4 sztuki broni. Nikt nie został jak dotychczas aresztowany.

Read more

USA: były prezydent D.Trump o tajnych dokumentach w wywiadzie dla Fox News

Nie oddałem władzom pudełek z tajnymi dokumentami, bo były w nich przemieszane m.in. moje ubrania — powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji Fox News Donald Trump. Były prezydent USA stwierdził też, że miał prawo wywieźć dokumenty z Białego Domu.  W swoim pierwszym wywiadzie od postawienia mu w zeszłym tygodniu zarzutów w związku z przetrzymywaniem tajnych dokumentów Trump próbował wyjaśnić m.in. dlaczego przez ponad rok po zakończeniu prezydentury nie zwrócił pudełek z tajnymi dokumentami.  — Jak każdy inny prezydent wywiozłem rzeczy. I w moim przypadku, wywiozłem je w pośpiechu, ludzie spakowali je i pojechaliśmy. I miałem tam ubrania. Miałem różnego rodzaju osobiste rzeczy (…). Jednocześnie stwierdził, że miał pełne prawo mieć niejawne dokumenty z tajemnicami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego, które zabrał, bo jako prezydent je odtajnił. Były prezydent zaprzeczył też, by pokazywał plan potencjalnego ataku na Iran nieuprawnionym osobom. W części rozmowy poświęconej polityce zagranicznej Trump po raz kolejny zapewnił, że gdyby był u władzy, Rosja nie odważyłaby się najechać na Ukrainę. Dodał, że łączyły go z rosyjskim prezydentem dobre relacje. Były prezydent powtórzył też, że wynegocjowałby zakończenie wojny na Ukrainie w 24 godziny.

Read more

Polska chce dołączyć do grona państw prowadzących badania Księżyca

Polska Agencja Kosmiczna w ramach misji Artemis chce wysłać na Księżyc instrument badawczy, a następnie samodzielnie skonstruować sondę, która będzie prowadzić badania z orbity ziemskiego satelity. W Gdańsku rozpoczęło się spotkanie sygnatariuszy deklaracji Artemis Accords, określającej zasady współpracy międzynarodowej w eksploracji kosmosu, w szczególności w ramach organizowanego przez NASA programu księżycowego Artemis. Gospodarzem i organizatorem trzydniowych obrad jest Polska Agencja Kosmiczna. Do Gdańska przyjechali przedstawiciele 15 z 25 państw biorących udział w inicjatywie oraz amerykańskiej NASA. Uczestnicy spotkania dyskutują o tym, jak kraje nie posiadające dużego doświadczenia w eksploracji kosmosu mogłyby się zaangażować w badania oraz misje kosmiczne. Polska również chce dołączyć do państw prowadzących badania Księżyca – mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna. “W ramach misji Artemis chcielibyśmy wysłać instrument badawczy, który astronauci zawiozą na Księżyc, bo taki konkurs niedawno ogłosiła NASA. Nie zdążymy już na misję Artemis III, która startuje w 2025 roku, ale chcemy coś przygotować na misję Artemis IV w 2027” – powiedział prezes POLSA. Ponadto samodzielnie Polska do 2030 roku planuje skonstruować i umieścić na orbicie Księżyca sondę badawczą. “Nasz sektor kosmiczny dojrzał już do tego, żeby zbudować samodzielną misję w kierunku Księżyca. Po konsultacjach z naukowcami i inżynierami doszliśmy do tego, że najlepszym pomysłem będzie zbudowanie sondy, która będzie okrążała Księżyc i skanowała go z orbity za pomocą wiązki promieniowania podczerwonego” – powiedział profesor Grzegorz Wrochna. Bezzałogowa misja Artemis zakończyła się sukcesem w grudniu ubiegłego roku. Pierwsza misja załogowa Artemis II, w której astronauci okrążą Księżyc, wystartuje w grudniu 2024. Rok później, w ramach misji Artemis III planowane jest lądowanie człowieka na Księżycu.Obrady państw-sygnatariuszy deklaracji Artemis Accords w Gdańsku potrwają do środy.

Read more

USA: były kierownik kostnicy w Havard Medical School oskarżony o kradzież, sprzedaż i wysyłkę ludzkich części ciała

Były kierownik kostnicy w Harvard Medical School został oskarżony przez władze federalne o rzekomą kradzież, sprzedaż i wysyłkę ludzkich części ciał. 55-letni Cedric Lodge, który pracował w kostnicy uczelni medycznej w Bostonie, kradł m.in.: głowy, mózgi, skórę i kości, a następnie zabierał je do domu w New Hampshire. Wszystko to bez zgody władz Harvardu. W procederze brała udział także jego żona, 63-letnia Denise. Jak czytamy w akcie oskarżenia, głównymi odbiorcami ludzkich części ciał byli 44-letnia Katrinie Maclean i 46-letni Joshua Taylor. Maclean jest właścicielką sklepu Kat’s Creepy Creations w Peabody w stanie Massachusetts, gdzie rzekomo sprzedawała skradzione części ciała innym osobom. Proceder trwał od 2018 do marca 2023 roku. Części ciał wysyłane były do odbiorców pocztą. Maclean jest również oskarżona o sprzedaż skradzionych ludzkich szczątków innym nabywcom w wielu stanach, w tym sprzedaż ludzkiej skóry mężczyźnie z Pensylwanii, który ją garbował. Ludzkie szczątki są dobrowolnie przekazywane do uczelni w celach edukacyjnych. Po zakończeniu eksperymentów, szczątki są zazwyczaj poddawane kremacji, zwracane rodzinie dawcy, albo grzebane na cmentarzu w Tewksbury w stanie Massachusetts. Cedric Lodge został wyrzucony z pracy w Harvard Medical School 6 maja. 

Read more

Na koniec 2022 roku w Polsce działało 7 638 bibliotek publicznych

Na koniec 2022 roku w Polsce działało 7 638 bibliotek publicznych i filii, które prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 805 punktów bibliotecznych – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najwięcej, bo blisko 65 procent działało na wsi.W sumie wszystkie tego typu placówki dysponowały księgozbiorem liczącym 124,4 milionów woluminów, który wypożyczyło 5,1 milionów czytelników.  Najwięcej bibliotek publicznych działało w województwie mazowieckim (946), a najmniej w podlaskim (225).  W badanym roku 359 bibliotek publicznych prowadziło 805 punktów bibliotecznych – najwięcej zlokalizowanych było w województwie lubelskim (129), a najmniej w świętokrzyskim (4). Na jedną bibliotekę publiczną przypadało przeciętnie 4 945 mieszkańców. Najczęściej z bibliotek publicznych korzystały osoby w wieku 25-44 lata.

Read more

Illinois: nowe kliniki aborcyjne, około 25 proc. pacjentek przyjeżdża spoza stanu

W rok po odwróceniu prawa Roe vs Wade, w Illinois uruchamiane są nowe kliniki aborcyjne dla pacjentek przybywających na zabiegi aborcyjne z innych stanów rejonu Midwest i całego kraju, gdzie obowiązują bardziej restrykcyjne prawa aborcyjne.  W Illinois, akt prawny z 2019 roku- Reproductive Health Act, uczynił możliwość dokonania zabiegu aborcji “fundamentalnym prawem”.  Właściciele klinik w Illinois przewidują, że w związku z odwróceniem prawa Roe vs Wade w czerwcu 2022, do Illinois będzie przyjeżdżać dodatkowo od 20,000 do 30,000 kobiet na zabieg usunięcia ciąży.   Zgodnie z raportem instytutu Guttmacher z października ponad 60 klinik tego typu w 15 stanach zamknęło się lub przestało oferować takie zabiegi od czerwca 2022.  Od tego czasu Planned Parenthood of Illinois, które prowadzi 17 klinik w Illinois, zanotowało 54 procentowy wzrost ilości pacjentek, prawie 25 procent kobiet przyjechało z innych stanów. Kiedy prawo Roe vs Wade obowiązywało było to średnio około 7 procent. Jedną z nowo otwartych klinik w Illinois jest Equity Clinic w Champaign, otwarte w lutym, przez lekarza z Ohio. Nowa klinika w Champaign ma podnieść dostęp do aborcji dla mieszkanek z Ohio, Midwest i południa. Obecnie 95 procent pacjentek już przyjeżdza spoza stanu, z sąsiadujących: Indiany, Ohio i Missouri a także z oddalonych: Teksasu i Florydy. W Rockford klinikę wcześniej w tym roku otworzył lekarz z Wisconsin, towarzyszyły temu protesty mieszkańców. W Danville placówkę otworzył lekarz z Indiany.   W Carbondale zostały utworzone dwie nowe kliniki: jedna działająca w Tennessee, o nazwie Choices: Center for Reproductive Health, utworzyła nowy oddział w Carbondale w październiku. Druga Alamo Clinic przeniosła się z Oklahomy do Carbondale w listopadzie- trzech lekarzy pracuje tam rotacyjnie, podróżują tam do pracy z Montany, Tennessee i Teksasu.  Kliniki aborcyjne przenoszą się również w innych częściach USA. Jedyna taka placówka w Północnej Dakocie, w Fargo, przeniosła się do Moorhead w Minnesocie, latem 2022.  Klinika z Bristol, w Tennessee przeniosła się o milę, do miasta o tej samej nazwie ale w stanie Wirginia, gdzie aborcja jest nadal legalna. Po zamknięciu kilku oddziałów klinik WholeWoman’s Health w Teksasie,  WholeWoman’s Health otworzyła nową placówkę w…

Read more

Polska: prezydent A. Duda podczas narady ambasadorów RP

“To nie jest czas na bierną i pasywną postawę służby zagranicznej” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas dorocznej narady ambasadorów Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Zaznaczył, że kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainie jest obecnie najważniejszym tematem dla polskiej polityki zewnętrznej. Wskazał, że rolą polskich dyplomatów jest wywieranie presji na arenie międzynarodowej w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wobec Ukrainy. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda powiedział, że w obliczu tych zbrodni staliśmy się świadkami bezprecedensowego umocnienia i konsolidacji Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez solidarność z ukraińskimi uchodźcami, otwartość na realną europejską perspektywę dla Ukrainy oraz wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny.  Nawiązując do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, prezydent mówił o konieczności umocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jednym z gwarantów wzrostu bezpieczeństwa jest wydatkowanie minimum 2 procent PKB na obronność przez państwa członkowskie. W swoim wystąpieniu prezydent apelował do dyplomatów, aby promowali w państwach akredytacji zwiększanie środków z budżetów na cele obronne. Ponadto prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki musi podejmować kolejne działania w celu odstraszenia Rosji. Jako pozytywny aspekt tych działań wymienił akcesję Finlandii do NATO i wyraził oczekiwanie szybkiego przyjęcia Szwecji. Prezydent wskazał, że polityka otwartych drzwi i zacieśnianie relacji wewnątrz sojuszu toruje drogę dla przyszłej akcesji Ukrainy. Mówiąc o relacjach dyplomatycznych w regionie, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na kwestię Białorusi. Stwierdził, że choć Białoruś jest współodpowiedzialna za inwazję na Ukrainę, Polska nie może zapominać o narodzie białoruskim, który cierpi z powodu represji reżimu Aleksandra Łukaszenki. Andrzej Duda wezwał przy tym do solidarności z Białorusinami, którzy są rządzeni w sposób autokratyczny i pozbawiony demokratycznego mandatu. Dodał, że Polska powinna wspierać i wzmacniać niezależną od reżimu białoruską diasporę poza naszym krajem. “Musimy ich wspierać, to jest nasz sąsiedzki, nasz obywatelski obowiązek, jako kraju “Solidarności”, jako kraju, którego społeczeństwo kiedyś zdołało pokonać komunizm bez jednego wystrzału, przyczyniając się do ostatecznego upadku w efekcie także i Związku Sowieckiego” – przypomniał Andrzej Duda. Andrzej Duda podkreślił też istotną rolę dyplomatów w realizacji międzynarodowej polityki gospodarczej Polski. “Silne przedsiębiorstwa i ich pozycja międzynarodowa wymagają stałego…

Read more

Chicago – ława przysięgłych: 44-letni biznesmen James Weiss winny wszystkim zarzutom

Federalna ława przysięgłych w Chicago uznała biznesmena, 44-letniego Jamesa Weissa za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów, w tym przekupstwa, oszustw finansowych i składania fałszywych zeznań agentom FBI. Weiss, który nie przyznał się do winy, został skazany za to, że przekupując stanowych legislatorów chciał, aby ustawa o rozszerzeniu hazardu w Illinois obejmowała legalizację automatów do loterii z korzyścią dla jego firmy. James Weiss jest zięciem Josepha Berriosa, byłego asesora powiatu Cook i przewodniczącego Partii Demokratycznej w tym regionie. Automaty do loterii to automaty do gier, które przyjmują gotówkę i w razie wygranej, „wydają” kupon, który można wymienić na towary w internecie. Ponieważ na automatach można grać także za darmo, nie są one uważane za maszyny hazardowe. W akcie oskarżenia złożonym w październiku 2020 roku wymieniono również byłego kongresmena Illinois Luis Arroyo, który przyznał się do przyjmowania łapówek od Weissa w zamian za poparcie ustawy o grach hazardowych. Luis Arroyo i James Weiss wspólnie płacili także 2,5 tysiąca dolarów miesięcznie senatorowi Illinois Terry’emu Linkowi, który wsparł proponowane przepisy dotyczące gier hazardowych.  W maju 2022 roku Luis Arroyo został skazany na 57 miesięcy więzienia za swój udział w aferze. Na wolność ma wyjść w czerwcu 2026 roku. Ogłoszenie wyroku w sprawie Jamesa Weissa ma mieć miejsce 11 października.

Read more

Polska – premier Morawiecki: zwrócimy się do Grecji o wydanie zabójcy Anastazji

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że zwróci się do Grecji o wydanie podejrzanego o zabójstwo 27-letniej Anastazji, aby stanął przed polskim sądem i otrzymał najwyższy możliwy wymiar kary. Szef rządu dodał, że jest “wstrząśnięty brutalnym morderstwem”, a “sprawca musi ponieść bardzo surowe konsekwencje”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że polski konsul w Atenach jest w stałym kontakcie z miejscową policją prowadzącą poszukiwania, oraz z rodziną zmarłej. Jak podano w komunikacie, ministerstwo nie udziela dodatkowych informacji na temat sprawy ze względu na ochronę danych osobowych. Równocześnie, Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zabójstwa 27-letniej Polki w Grecji, na wniosek ministra sprawiedliwości. Prokuratura wrocławska wystąpi do strony greckiej o przekazanie wszelkich dokumentów i informacji w tej sprawie. 12 czerwca na greckiej wyspie Kos zaginęła 27-letnia Polka. Kobieta pracowała tam w jednym z hoteli. Wczoraj greckie media podały, że odnaleziono ciało kobiety, którą według przypuszczeń policji może być zaginiona Polka. Wcześniej grecka policja aresztowała 32-letniego mężczyznę z Bangladeszu. Śledztwo wykazało, że był on ostatnią osobą, z którą Polka spotkała się, zanim zaginęła. Ciało, które znaleziono wczoraj, znajdowało się w pobliżu domu 32-latka.

Read more