Polska – D.Tusk: telewizje TVN i Polsat na liście podmiotów podlegających ochronie

Premier Donald Tusk poinformował, że lista podmiotów podlegających ochronie jako instytucje ważne strategicznie dla państwa będzie uzupełniona o TVN i Polsat. Zapowiedział, że rząd w przyszłym tygodniu przyjmie rozporządzenie w tej sprawie.  “TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem”- wyjaśniał premier. “Chcę potwierdzić plotki czy pogłoski o tym, że na wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce”- podkreślał.  Jak mówił, bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć firm, które podlegają ochronie. Dodał, że “nie jest to precedens w Europie”. “Będziemy podejmowali decyzje w sposób transparentny. Nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny w nasze codzienne życie, gospodarkę i procesy wyborcze”- podkreślał.  Szef rządu po spotkaniu z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział, że Bałtycka Linia Obrony i polska Tarcza Wschód będą uzupełnione o aktywne działania obu państw, jeśli chodzi o obronę w cyberprzestrzeni. Mówił też, że pierwszymi państwami na liście do zaatakowania przez zorganizowane grupy i narzędzia w ramach operacji “Portal Kombat” była Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do tego kolejnych 14 państw europejskich. W ostatnich tygodniach media informowały o możliwości sprzedaży TVN, niektore doniesienia mówiły o tym, że transakcja już została dogadana. Według “Newsweeka”, jedną z opcji jest zakup przez czeską miliarderkę Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Druga opcja, to zakup przez węgierską telewizję TV2 powiązaną z premierem Viktorem Orbanem.  TVN jest częścią Warner Bros. Discovery. Amerykański koncern rozważa sprzedaż stacji po to, by uzdrowić swoje finanse. 

Read more

Chicago: 23-latek śmiertelnie postrzelony w North Lawndale

23-letni mężczyzna zmarł po wielokrotnym postrzeleniu w dzielnicy North Lawndale. Policja odpowiedziała na wezwanie o strzałach około przed godziną 1 am w środę przy 1100 South Francisco Avenue i odkryła mężczyznę na ulicy z wieloma ranami postrzałowymi. Został on przewieziony w stanie krytycznym do szpitala Mount Sinai, gdzie później uznano go za zmarłego. Nikt nie został zatrzymany, a detektywi z Area Four prowadzą dochodzenie.

Read more

Chicago: “wydajemy pieniądze jak pijany marynarz”, czyli kolejne głosowanie nad budżetem i podwyżki

Rada Miasta jest o krok bliżej od zatwierdzenia budżetu na 2025 rok, ale czeka nas kolejne głosowanie. Dwie komisje Rady Miasta zatwierdziły we wtorek pakiet budżetowy o wartości 17,3 miliarda dolarów, który obejmuje szereg podwyżek opłat i wzrost podatku od nieruchomości o 68,5 miliona dolarów. Proponowane rozporządzenie najpierw przeszło przez komisję finansową Rady Miasta, ale niewielką liczbą głosów 14-12 po procesie, który pozostawił niektórych radnych sfrustrowanych. Później komisja budżetowa rady przyjęła część proponowanego rozporządzenia w głosowaniu 17-16. „Musimy to zrobić, aby nie zamknąć miasta, a jeśli zamkniemy miasto, stracimy pieniądze” – powiedział radny Walter Burnett (27. okręg wyborczy). Kilku radnych było wściekłych, że burmistrz uwzględnił podwyżkę podatku od nieruchomości po tym, jak rada jednogłośnie odrzuciła jego wcześniejszą prośbę o 300 milionów dolarów. „Nie możemy zrównoważyć tego budżetu prosząc pracujące rodziny i podatników, aby płacili więcej, podczas gdy my w mieście nie robimy nic, aby rząd miejski był bardziej wydajny” – powiedział Ald. Bill Conway (34. okręg), wiceprzewodniczący komisji finansowej. Miasto ma lukę budżetową przekraczającą 360 milionów dolarów, którą należy wypełnić, a burmistrz był nieugięty, że chce, aby budżet na przyszły rok został uchwalony bez konieczności redukcji zatrudnienia lub zwalniania pracowników miejskich. Oprócz podwyżki podatku od nieruchomości, proponowany pakiet budżetowy obejmuje podwyżkę podatku o 128 milionów dolarów od tak zwanego „leasingu majątku osobistego”, który dotyczy głównie oprogramowania komputerowego i usług przetwarzania w chmurze. Wzywa również do podniesienia opłat za plastikowe torby w sklepach, usługi strimingu w sieci, wspólne przejazdy usługami jak Uber i opłaty za garaże parkingowe. Ponadto budżet dodaje nowe fotoradary do niektórych okręgów, aby zebrać 11 milionów dolarów potrzebnych na opłacenie miejsc pracy w Departamencie Policji Chicago. Z budżetu zniknęły jednak wcześniejsze propozycje burmistrza dotyczące podniesienia opłaty za wywóz śmieci i zwiększenia podatku od sprzedaży alkoholu. Radni sprzeciwiający się propozycji budżetu argumentowali, że przedstawili biuru burmistrza propozycje, które mogły obejmować około 1 miliarda dolarów cięć. „Rząd jest rozdęty. Wydajemy pieniądze jak pijany marynarz” – powiedział Beale. „Kiedy spojrzysz na wszystkie te grzywny i opłaty, które są zwiększane w tym budżecie bez żadnych rzeczywistych cięć lub wydajności – ludzie…

Read more

Zełenski krytykuje Orbana za rozmowę z Władimirem Putinem

Wołodymyr Zełenski krytykuje Viktora Orbana za rozmowę z Władimirem Putinem. Premier Węgier miał omówić z rosyjskim dyktatorem sytuację na Ukrainie oraz dwustronną współpracę, między innymi w kwestii projektów energetycznych. “Mamy nadzieję, że Viktor Orban przynajmniej nie zadzwoni do Asada w Moskwie, aby wysłuchać jego wielogodzinnych wykładów” – skomentował ukraiński prezydent, odnosząc się do faktu, że przywódca syryjskiego reżimu po jego upadku wyjechał do Rosji. Wołodymyr Zełenski dodał, że nikt nie powinien poprawiać swojego wizerunku kosztem europejskiej jedności i wszyscy powinni skupić się na wspólnym sukcesie. “Jedność w Europie zawsze była kluczem do jego osiągnięcia. Nie może być dyskusji o wojnie, którą Rosja prowadzi z Ukrainą, bez Ukrainy” – napisał jej prezydent w mediach społecznościowych. Wołodymyr Zełenski podziękował także prezydentowi elektowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi i wielu europejskim przywódcom za “współpracę w celu znalezienia właściwego i silnego rozwiązania dla prawdziwego pokoju”. Według Kremla Władimir Putin powiedział Viktorowi Orbanowi, że “polityka Kijowa nadal wyklucza możliwość pokojowego rozwiązania konfliktu”.

Read more

A. Blinken udaje się do Ankary

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotka się w piątek w Ankarze z ministrem spraw zagranicznych Turcji. Szefowie dyplomacji będą rozmawiać o sytuacji w Syrii po obalneiu Baszara al-Asada.  Wczoraj oddziały ugrupowania Hajat Tahrir asz Szam przejęły kontrolę nad syryjskim miastem Dajr az-Zaur. Przejęcie władzy odbyło się bez walk. Wcześniej miasto pozostawało w rękach wspieranych przez Stany Zjednoczone Syryjskich Sił Demokratycznych. Opublikowane przez telewizję Al Jazeera nagrania pokazują oddziały HTS przed siedzibą lokalnych władz. Rebelia, której przewodzi Abu Muhammad al-Dżaulani, lider organizacji Hajat Tahrir asz-Szam, rozpoczęła się blisko dwa tygodnie temu. Osiągnęła ona zakładany cel – przejęcie kontroli nad Damaszkiem i obalenie reżimu prezydenta Baszara al-Asada., który poprosił o azyl polityczny w Rosji i tam zbiegł.

Read more

Nominacje do Złotych Globów

W Stanach Zjednoczonych ogłoszono kandydatów do Złotych Globów. Najwięcej, dziesięć nominacji zdobył musical Jacquesa Audiarda “Emilia Pérez”. Nakręcony w Polsce film “Prawdziwy ból” z czterema nominacjami. Opowiadający o meksykańskim baronie narkotykowym który przechodzi operację zmiany płci musical Jacquesa Audiarda “Emilia Pérez”, został nominowany we wszystkich głównych kategoriach, w tym za najlepszy musical-komedie, najlepszy film zagraniczny, za reżyserię i za scenariusz. Siedem nominacji zdobył obraz “Brutalista” a sześć “Konklawe”. W kategoriach aktorskich na liście nominowanych znaleźli się między innymi Pamela Anderson, Angelina Jolie, Nicole Kidman, Demo Moore, Zendaya oraz Adrien Brody, Hugh Grant i Daniel Craig.  Nakręcony w Polsce film “Prawdziwy ból” został nominowany w kategoriach: najlepszy musical lub komedia, najlepszy scenariusz (Jesse Eisenberg), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Jesse Eisenberg), najlepszy aktor drugoplanowy (Kieran Culkin).  Nagrody Złote Globy przyznawane są przez Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przy Hollywood. Tegoroczna gala obędzie się 5 stycznia w Beverly Hills.

Read more

IL: posiadłość “strasznego sąsiada” z filmu Kevin sam w domu wystawiona na sprzedaż

Dom starszego sąsiada odśnieżającego swój podjazd łopatą, którego początkowo bał się Kevin w kultowym świątecznym klasyku został właśnie wystawiony na sprzedaż. W rzeczywistości dom znajduje się przy 681 Lincoln Avenue w północno-wschodniej Winnetce. Według serwisu Zillow jest on wystawiony na sprzedaż w cenie 3,8 miliona dolarów. Dom został ponownie wystawiony na sprzedaż w tej cenie na początku września, po tym jak pod koniec lipca jego cena wynosiła 4,2 miliona dolarów. Znajduje się tuż obok najbardziej znanego domu z „Home Alone”, czyli 671 Lincoln Ave. w Winnetka, który był często pokazywany w filmie jako dom McAllistersów. Dom ten został wystawiony na sprzedaż w maju za 5,25 miliona dolarów i, zgodnie z listą Zillow, oczekuje na sprzedaż. Staruszek Marley był znany z odśnieżania i solenia chodników przed domem chodząc ze swoją groźną metalową łopatą, którą starszy brat Kevina McAllistera, Buzz, uważał za broń używaną w makabrycznych zbrodniach, które popełnił jako “South Bend Shovel Slayer”. Jak się okazuje, Old Man Marley – grany przez nieżyjącego już aktora Robertsa Blossoma – jest uprzejmym sąsiadem, który pomaga Kevinowi przezwyciężyć strach przed wejściem do piwnicy. Kevin z kolei pomaga staruszkowi Marleyowi ponownie połączyć się z jego synem. Według oferty Zillow, dom został zbudowany w 1898 roku i był dziełem Benjamina Marshalla, który miał duży wpływ na architekturę nowoczesnego Chicago. Dom znajduje się na dwóch trzecich akra w Winnetka i obejmuje sześć sypialni, sześć pełnych łazienek, jedną pół-łazienkę, balkon, bibliotekę, duży basen, pół boiska do koszykówki i wiele więcej. Nie wiadomo jednak, czy Old Man Marley zostawił swoją wierną łopatę dla nowego nabywcy.

Read more

Chicago: nowe schronisko dla bezdomnych otwarte w Rogers Park

Chicagowskie władze zorganizowały w poniedziałek ceremonię przecięcia wstęgi w nowym schronisku przeznaczonym dla samotnych mężczyzn doświadczających bezdomności w mieście. Projekt Rogers Park został zrealizowany dzięki grantowi miejskiemu w wysokości prawie 7 milionów dolarów. Burmistrz Chicago Brandon Johnson i inni najwyżsi urzędnicy miejscy mają nadzieję, że schronisko w Rogers Park będzie wzorem dla co najmniej czterech innych schronisk, które powinny zostać ponownie otwarte w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Były radny i emerytowany profesor Uniwersytetu Illinois Dick Simpson mówi, że organizacja non-profit Northside Housing and Supportive Services, która służy społeczności North Side w Chicago od 1983 roku, zapewnia swoim klientom stabilność, której potrzebują, aby poprawić swoje życie. „To nie jest jednorazowa pomoc kiedy zostajesz na noc, wyrzucamy cię i znowu jesteś bezdomny” – powiedział Simpson. Radna Maria Hadden (49. okręg wyborczy) nazwała nowy obiekt „prawdziwym schronieniem” dla potrzebujących. „To ich własna przestrzeń z zasobami i kompleksowymi usługami” – powiedziała Hadden. „Pomagamy im uzyskać ubezpieczenie społeczne. Pomagamy im uzyskać bezrobocie. Pomagamy im znaleźć pracę”. Zlokalizowane przy 7464 North Clark Street schronisko jest domową bazą dla ludzi, serwującą ponad 200 posiłków dziennie. Gdy odwiedzający uzyskają stabilność życiową, North Side Housing oferuje 154 mieszkania, aby pomóc osobom zmagającym się z trudnościami stanąć na nogi. Według North Side Housing and Supportive Services w Chicago prawie 70 proc. osób doświadczających bezdomności to mężczyźni.

Read more