Austria proponuje syryjskim uchodźcom pieniądze za powrót do kraju
Rząd Austrii oferuje syryjskim uchodźcom „premię” w wysokości tysiąca euro za powrót do ojczyzny po upadku Baszara al-Asada. Konserwatywny kanclerz Karl Nehammer szybko zareagował na obalenie dyktatora w minioną niedzielę. Jeszcze tego samego dnia stwierdził, że należy ponownie ocenić sytuację bezpieczeństwa w Syrii, aby umożliwić deportację syryjskich uchodźców. Deportacja ludzi wbrew ich woli nie jest możliwa, dopóki nie stanie się jasne, w jakim kierunku zmierza Syria. Na razie rząd Austrii zapowiedział, że skupi się na dobrowolnych deportacjach. “Austria wesprze Syryjczyków, którzy chcą wrócić do swojego kraju, oferując im premię za powrót w wysokości tysiąca euro. Kraj ten teraz potrzebuje swoich obywateli do odbudowy” – napisał kanclerz Nehammer w poście w języku angielskim, zamieszczonym w serwisie X. Jak zauważa Reuters, przytaczająca wpis, podobnie jak wielu konserwatystów w Europie, Karl Nehammer znajduje się pod presją skrajnej prawicy w kwestii twardej polityki imigracyjnej. Syryjczycy stanowią największą grupę ubiegających się o azyl w Austrii. Po upadku reżimu Asada, Austria zawiesiła rozpatrywanie wniosków o azyl od Syryjczyków, podobnie postąpiło kilkanaście krajów europejskich, w tym Polska.
Read moreChicago: 38-latek zastrzelony w barze w dzielnicy Hermosa
Mężczyzna został zastrzelony w nocy w barze w północno-zachodniej części miasta. Do strzelaniny doszło około godziny 8 pm w czwartek w barze The Levee, znajdującym się przy 4000 West Fullerton Avenue w dzielnicy Hermosa. Według policji, 38-letni mężczyzna znajdował się wewnątrz baru, kiedy został postrzelony przez innego mężczyznę, który następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Ofiara doznała wielu ran postrzałowych na ciele i została przetransportowana do szpitala Mount Sinai, gdzie stwierdzono zgon. Nikt nie został zatrzymany. Detektywi z obszaru piątego prowadzą dochodzenie.
Read moreZełenski: “pokojowy” plan Putina to zniszczenie wszystkiego
Zniszczyć wszystko – to “pokojowy” plan Putina. Mówi o tym prezydent Ukrainy po nocnych atakach rakietowych na terytorium kraju. Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę dziewięćdziesięcioma trzema rakietami, w tym co najmniej jedną północnokoreańską. Ukraińcy zestrzelili 81 rakiet, w tym 11 przy pomocy samolotów F-16. W ataku Rosjanie wykorzystali także prawie dwieście dronów. “To jeden z największych ciosów w nasz system energetyczny” – dodał Zełenski. Ocenił, że Putin terroryzuje miliony ludzi. “I nie ogranicza go ani zasięg, ani możliwość zakupu niezbędnych komponentów do produkcji rakiet” – stwierdził ukraiński przywódca. Podkreślił, że nafta “daje dyktatorowi wystarczająco dużo pieniędzy, aby uwierzył w bezkarność”. Zełenski zaapelował o silną międzynarodową reakcje na zmasowany atak na Ukrainę. “Jeśli przywódcy boją się zareagować lub przyzwyczajają się do terroru, Putin traktuje to jako pozwolenie na jego kontynuację. Patrioty są potrzebne, aby zestrzeliwać rakiety i udowodnić, że terror nie osiągnie celu. Aby mieć realny wpływ na rosyjską produkcję rakiet, konieczne jest wzmocnienie sankcji wobec Rosji za wojnę” – podsumował prezydent Ukrainy.
Read moreChicago: czwartek był najmroźniejszym dniem od prawie roku
Minęło trochę czasu, odkąd w okolicy było tak zimno. Oficjalna najniższa temperatura w czwartek, wynosząca 4 stopnie F (-16 C), była najzimniejszym odczytem od stycznia, prawie 11 miesięcy temu. Najwyższa temperatura w ciągu dnia osiągnęła zaledwie 15 stopni F, czyli 22 stopnie poniżej normy i była niższa niż jakakolwiek niska temperatura obserwowana przez cały grudzień ubiegłego roku. Chicago nie było osamotnione w chłodzie. Znaczna część górnego Midwest drżała z powodu temperatur znacznie poniżej normy. Ocieplenie rozpocznie się w piątek po południu, ale nadchodzący weekend będzie charakteryzował się temperaturami do około 40 stopni.
Read moreUSA: 500 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy
Administracja Joe Bidena kontynuuje znaczące dostawy uzbrojenia dla Ukrainy przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa. Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Kijowa o wartości pół miliarda dolarów. To 72. transza amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Obejmuje ona amunicję do systemów rakietowych wysokiej mobilności HIMARS, pociski 155 mm i 105 mm, wielozadaniowe pojazdy kołowe oraz lekkie pojazdy taktyczne. Amerykanie przekażą też Ukrainie drony, amunicję do dronów, pociski rakietowe do systemów TOW, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4. W pakiecie są także pojazdy odporne na miny i zasadzki, sprzęt ochrony chemicznej, biologicznej i radiologicznej oraz amunicja do broni strzeleckiej. Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich Joe Biden polecił Pentagonowi przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Kijowa przed końcem jego kadencji. Donald Trump zapowiada ograniczenie pomocy militarnej dla Ukrainy, a sojusznicy prezydenta elekta w Kongresie sprzeciwiają się uchwaleniu kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy.
Read moreChicago: burmistrz odwołał głosowanie nad budżetem, nie miał wystarczającego poparcia
Burmistrz Brandon Johnson odwołał piątkowe głosowanie Rady Miasta Chicago nad budżetem na 2025 rok. Głosowanie nad pakietem o wartości 17,3 miliarda dolarów miało rozpocząć się w piątek o 10 rano. Według Chicago Sun-Times, Johnson po prostu nie miał głosów i był skazany na porażkę. Burmistrzowi brakowało 26 radnych potrzebnych do uchwalenia budżetu. Nawet członkowie jego postępowego klubu odmówili przyjęcia proponowanego budżetu, który obejmuje podwyżkę podatku od nieruchomości o 68,5 miliona dolarów, a także podwyżkę opłat i usług o łączną sumę 165,5 miliona dolarów. Radny 15. okręgu Raymond Lopez powiedział telewizji WGN News, że o ile mu wiadomo, piątkowe posiedzenie Rady Miasta jest nadal w toku – ale czy dojdzie do głosowania nad budżetem, będziemy musieli poczekać i zobaczyć. Źródła bliskie radnym poinformowały NBC Chicago, że głosowanie prawdopodobnie zostanie przeniesione na następną środę. Rada ma czas do końca roku na zatwierdzenie budżetu na 2025 rok.
Read moreFrançois Bayrou nowym premierem Francji
Pałac Elizejski ogłosił nazwisko nowego premiera Francji. Został nim centrysta François Bayrou – wieloletni sojusznik prezydenta Macrona. Poprzedni rząd Francji upadł w ubiegłym tygodniu, po niespełna trzech miesiącach istnienia, co jest rekordem w najnowszej historii Republiki. Nominacja nowego premiera odbyła się w napiętej atmosferze. Media informują, że rano Bayrou spędził niemal dwie godziny w Pałacu Elizejskim i usłyszał, że nie zostanie szefem rządu. Doszło do burzliwej dyskusji, podczas której centrysta zagroził odejściem z prezydenckiej koalicji. To miało skłonić Emmanuela Macrona do zmiany zdania. Nowy premier obejmie urząd w ciągu najbliższych godzin. Odchodzący ze stanowiska Michel Barnier przekaże władzę swojemu następcy podczas uroczystości w Hotel de Matignon – siedzibie szefa rządu. To szczyt kariery siedemdziesięciotrzyletniego Françoisa Bayrou, rozpoczętej w latach 80. w szeregach francuskiej chadecji. Szef centrowej partii MoDem był w przeszłości europosłem, samorządowcem, ministrem edukacji i ministrem sprawiedliwości, a obecnie jest merem miasta Pau w Pirenejach. Po trzech przegranych kampaniach prezydenckich poparł w 2017 roku kandydaturę Emmanuela Macrona. Od tego czasu ogrywa kluczową rolę w sojuszu wspierającym prezydenta. Bayrou opowiada się za decentralizacją władzy, umocnieniem parlamentaryzmu i zmianą ordynacji wyborczej – z systemu większościowego na system proporcjonalny. Przejmuje tekę premiera w kontekście największego kryzysu politycznego we Francji od ponad 60 lat. Będzie czwartym premierem, którego Francja miała w tym roku.
Read moreAustralia: rząd zachęci gigantów do płacenia za treści medialne
Rząd Australii planuje wprowadzenie nowych przepisów, które mają zachęcić duże firmy technologiczne do płacenia australijskim mediom za publikowanie ich treści. Wiceminister skarbu i minister ds. usług finansowych Stephen Jones wyjaśnia, że nowelizacja przepisów zwiększy presję na globalnych gigantów technologicznych, takich jak Meta czy Google. W przypadku odmowy firmy muszą się liczyć z wielomilionowymi opłatami za prawo do operowania na rynku australijskim. Nowe przepisy przewidują, że opłata taka będzie zredukowana po podpisaniu odpowiedniej umowy z wydawcami oferującymi treści medialne. Australijski rząd szacuje, że platformy, których dotyczą opłaty, generują w Australii przychody przekraczające 250 milionów dolarów australijskich. Już w roku 2021 Australia uchwaliła przepisy zobowiązujące amerykańskich gigantów technologicznych do wnoszenia opłat na rzecz firm medialnych za treści, które przyciągają czytelników i przynoszą przychody z reklam. Wtedy Meta – właściciel między innymi Facebooka – zawarła umowy z kilkoma australijskimi firmami medialnymi, w tym News Corp i publicznym nadawcą Australian Broadcasting Corp, ale nie zamierza przedłużać tych porozumień po roku 2024. Obecna inicjatywa rządowa ma skłonić właścicieli mediów społecznościowych i wyszukiwarek do podpisania odpowiednich umów i faktycznego wnoszenia opłat.
Read more









