Znów rekord. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 281 mln złotych

Znów padł rekord! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w tym roku dokładnie 281 879 118,07 złotych. To o ponad 38 milionów złotych więcej niż w ubiegłym, rekordowym roku. Zebrane pieniądze trafią między innymi na kupno sprzętu medycznego dla 49 oddziałów dla dorosłych i 15 dla dzieci, w tym na leczenie, profilaktykę i rehabilitację po chorobach płuc – w ramach hasła „Płuca po pandemii”. Finał WOŚP podsumował dziś na Stadionie Narodowym szef Orkiestry. Podkreślał, że pobicie rekordu nie jest dla niego najważniejsze. „Każda suma zebranych pieniędzy przez nas jest super wydana, więc czy będzie więcej, czy będzie mniej – przyjmijcie fakt, że zrobiliśmy to, że po raz drugi wszyscy byliśmy razem, pokazaliśmy także nam wszystkim Polakom, że bez względu na to, co się dzieje obok nas, co się dzieje także w nas, jesteśmy z wielką orkiestrą Świątecznej Pomocy” – powiedział szef Orkiestry. Jurek Owsiak podziękował wszystkim, którzy „przekazali chociażby jeden grosz”, oraz ponad 120 tysiącom wolontariuszy, bez których orkiestra nie mogłaby zagrać. Podziękowania skierował również to przedstawicieli władz oraz do służb mundurowych, które w tym roku wróciły do udziału w Orkiestrze. W ocenie Jurka Owsiaka istotną rolę odegrały też media, w tym Polskiemu Radio – publiczny nadawca w tym roku również wrócił do grania z WOŚP po ośmioletniej przerwie. Szef orkiestry przypomniał, że w tym roku czerwone serce Wielkiej Orkiestry ponownie można było zobaczyć na całym świecie. Jak dodał, „graliśmy na obu biegunach: polska stacja polarna, Norwegia, Polska Stacja Antarktyczna, a także Cypr, Hiszpania, Czechy, Holandia, Szwecja, Belgia, Francja, Austria, Szwajcaria, Luksemburg, Chorwacja, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, Irlandia, Australia, Japonia, Singapur i Tunezja, Tajlandia, Egipt, Kanada, Stany Zjednoczone. Wszędzie tam był duch Polski, było polskie serce”. W ciągu wcześniejszych 31. Finałów orkiestra zebrała blisko dwa miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Jurek Owsiak zapowiedział, że w przyszłym roku wielki finał orkiestry ponownie odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Read more

USA: szczęśliwy bilet w loterii Mega Millions zakupiony w New Jersey

Mieszkaniec New Jersey jest dziś prawdopodobnie jednym z najszczęśliwszych ludzi w USA dlatego, że to jego los na loterii Mega Millions okazał się tym szczęśliwym. Jackpot w wysokości 1,13 miliarda dolarów jest największą wygraną w historii stanu. Inny szczęśliwy gracz lotto z przedmieść Chicago wzbogacił się o 1 milion dolarów. Kupon na loterię o wartości 1 miliona dolarów został zakupiony w Bartlett, w RT 59 Gasoline, zlokalizowanym przy 1100 W. Sterns Rd. Podczas gdy zwycięzca głównego jackpota jeszcze nie zgłosił się po wygraną, New Jersey Lottery ogłosiła w środę, że lokacja ShopRite Liquor w Neptune Township sprzedała wygrany bilet. Kumulacja w wysokości 1,13 miliarda dolarów jest “największą kiedykolwiek wygraną w New Jersey”, powiedział James A. Carey Jr, dyrektor wykonawczy New Jersey Lottery, podczas konferencji prasowej w ShopRite’s Route 66, przed wręczeniem czeku z premią w wysokości 30 000 dolarów. Dodał, że jest to 28. raz, kiedy New Jersey wygrało kumulację Mega Millions, piątą co do wielkości kumulację w historii Mega Millions i ósmą co do wielkości kumulację w historii loterii w Stanach Zjednoczonych. Zwycięskie liczby we wtorkowym losowaniu to 7, 11, 22, 29, 38 i Mega Ball 4. “To nie był Quick Pick. To były wybrane liczby i był to kupon z jedną planszą. Jeden wybór” – powiedział Adam Perlow z Northstar New Jersey Lottery Group, prywatnego operatora loterii New Jersey. To, że kupon został sprzedany w New Jersey nie oznacza, że zwycięzca tam mieszka. Opinia publiczna może nigdy nie poznać tożsamości tej osoby. Zwycięzcy loterii New Jersey mogą pozostać anonimowi, zgodnie z regulaminem gry. Ich nazwiska nie są dozwolone do wglądu zgodnie z ustawą o otwartych rejestrach publicznych, dodał Carey. Loteria jest rozgrywana w 45 stanach, a także w Waszyngtonie i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

Read more

Jest zgoda ambasadorów krajów UE na zmianę w umowie z Ukrainą

Jest zgoda unijnych krajów na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Porozumienie osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich w Brukseli. Teraz te ustalenia zostaną przekazane Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia. Uzgodniono kompromisowe rozwiązanie, a chodzi o wydłużenie okresu, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych. Do dwóch ostatnich lat, kiedy już odnotowano nadmierny napływ produktów z Ukrainy, dopisano także drugą połowę 2021 roku, kiedy do takiej sytuacji nie dochodziło. O wydłużenie okresu zabiegała Polska i Francja a także Parlament Europejski, który dwa tygodnie temu przyjął poprawki polskiego deputowanego Andrzeja Halickiego. Celem było wprowadzenie większych ograniczeń w handlu z Ukrainą. Wprawdzie zabiegi te dotyczyły uwzględnienia całego 2021 roku, ale część krajów była niechętna i stąd kompromis dotyczący drugiej połowy 2021. To i tak zmniejszy import z Ukrainy wybranej grupy produktów, a chodzi o jaja, cukier, drób oraz dopisane do tej listy na wniosek Parlamentu Europejskiego kukurydzę, owies, kaszę i miód.  Polska i Francja próbowały jeszcze dopisać pszenicę, ale rezygnacja z tego postulatu była ceną za wydłużenie okresu referencyjnego i większe ograniczenia dla siedmiu produktów.  Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą w tym kształcie będzie obowiązywać od 6 czerwca przez kolejny rok. Są w niej także, wpisane pod wpływem presji między innymi Polski, tak zwane hamulce bezpieczeństwa. Wystarczy destabilizacja na rynku rolnym tylko w jednym kraju, a Komisja będzie w ciągu dwóch tygodni wprowadzała embargo na import danego produktu. Dotychczas trzeba było wykazać zakłócenia na rynku całej Unii, by Bruksela mogła interweniować.  Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą jest przedłużana po raz ostatni. Takie gwarancje dała premierowi Donaldowi Tuskowi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na szczycie w ubiegłym tygodniu o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała jako pierwsza. Beata Płomecka poznała przebieg debaty za zamkniętymi drzwiami. To oznacza, że od czerwca przyszłego roku relacje handlowe Unii z Ukrainą będą regulowane zgodnie z zasadami stowarzyszeniowymi, a te narzucają wyśrubowane, europejskie standardy i normy do spełnienia. 

Read more

Polska: Marszałek Sejmu o wniosku ws. TS dla prezesa NBP

Najpierw analizy formalno-prawne, potem komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Taka droga czeka teraz wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wczoraj wnieśli go do Sejmu posłowie KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Dziś Marszałek Izby Szymon Hołownia przekazał, jak będzie wyglądać dalsza procedura. Zapewnił, że po zakończeniu czynności formalno-prawnych, które mogą potrwać nawet do dwóch tygodni, wniosek zostanie niezwłocznie przekazany do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Marszałek dodał, że postępowanie przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej może potrwać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Odnosząc się do tego, kiedy wniosek będzie głosowany w Sejmie stwierdził, że “nie wydaje mi się, żeby było możliwe, że stanie się to przed wakacjami”. Wnioskodawcy zarzucają Glapińskiemu naruszenie konstytucji i ustaw w związku z zajmowanym stanowiskiem. Przedstawiają osiem zarzutów. Wśród nich między innymi “pośrednie sfinansowanie przez NBP deficytu budżetowego w łącznej kwocie 144 miliardów złotych, bez upoważnienia Rady Polityki Pieniężnej”. Decyzję o postawieniu prezesa NBP Sejm podejmuje większością bezwzględną. W styczniu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ten jest niezgody z Konstytucją. W jego ocenie większość potrzebna do postawienia prezesa NBP powinna wynosić co najmniej trzy piąte. Dlatego klub PiS domaga się, aby przed rozpatrzeniem wniosku, Sejm dostosował prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Konsekwencją przyjęcia wniosku będzie zawieszenie wykonywania obowiązków prezesa NBP przez Adama Glapińskiego.

Read more

Polska: Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty 5 osobom ws. Funduszu Sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty pięciu osobom zatrzymanym wczoraj w sprawie wypłacenia ponad 66 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości dla Fundacji Profeto. Jak powiedział rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, podmiot nie spełniał w rzeczywistości wymogów dofinansowania, więc w dokumentacji poświadczano nieprawdę. Cztery oskarżone osoby to dawni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym była dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości. Piątą osobą jest przedstawiciel fundacji. Wobec dwóch urzędników oraz beneficjenta zawnioskowano o areszt tymczasowy. “Działali wspólnie i w porozumieniu z Michałem O., który reprezentował ten podmiot” – powiedział Przemysław Nowak. Motywacja dla przyznania pieniędzy, miała zdaniem śledczych charakter polityczny. Wnioski o areszt wynikają z obawy matactwa. Dziś w sprawie nieprawidłowości w Fundusz Sprawiedliwości przeszukano pokój poselski Michała Wosia oraz drugi dom byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wczoraj przeszukano również 25 innych miejsc. Pod koniec stycznia minister prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania nieprawidłowości zarządzania i wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Zespół będzie badał również sprawę zakupu Pegasusa.

Read more

Chicago: poniedziałkowa strzelanina na autostradzie Stevenson, jedna osoba ranna

Jedna osoba została ranna w strzelaninie na Stevenson Expressway w południowo-zachodniej części Chicago w poniedziałek wieczorem, poinformowała policja stanowa Illinois. ISP informuje, że strzelanina miała miejsce na pasach wjazdowych autostrady międzystanowej 55 między alejami California i Western około godziny 6:45 pm. Ofiara została przewieziona do lokalnego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Szczegóły zdarzenia są wciąż badane.

Read more

Jest ostateczna zgoda krajów UE na wypłatę Polsce pieniędzy z KPO

Jest ostateczna zgoda unijnych krajów na wypłatę Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pierwszy wniosek opiewający na 6 miliardów 300 milionów euro. Unijny Komitet Finansowo-Ekonomiczny zatwierdził decyzję Komisji Europejskiej z końca lutego. Wówczas Bruksela uznała, że Polska spełniła wymogi gwarantujące między innymi niezależność sądownictwa i po kilku latach odblokowała pieniądze. Kluczowa była oczywiście decyzja z końca lutego, bo ona otwierała Polsce drogę do unijnych funduszy z KPO, ale sfinalizowanie procedur jest niezbędne, by pieniądze popłynęły. Oczekuje się, że nastąpi to za kilkanaście dni. Po stronie unijnych krajów dzisiejsza decyzja to ostatni akord, ale pieczątkę jeszcze musi postawić Komisja. Wstępnie zaplanowano, że unijni komisarze zatwierdzą polski wniosek w przyszłym tygodniu.  Na co zostaną przekazane pieniądze z pierwszego wniosku? Między innymi na inwestycje w czyste powietrze – termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tak zwanych „białych plam”. Pieniądze będą również na dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach, na modernizację przejazdów kolejowych, czy niebezpiecznych punktów na drogach. W tym roku rząd ma złożyć kolejne wnioski na wykorzystanie w sumie 24 miliardów euro. Cała pula KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro, które trzeba wykorzystać do 2026 roku, co będzie sporym wyzwaniem. Na Krajowy Plan Odbudowy składają się bezzwrotne dotacje w wysokości prawie 25 miliardów euro, oraz ponad 35 miliardów euro tanich pożyczek.

Read more

Niemcy wprowadzą kontrole graniczne na czas Euro 2024

Niemcy wprowadzą kontrole na wszystkich granicach na czas piłkarskich mistrzostw Europy, które odbędą się w tym kraju w czerwcu i lipcu. Taki plan ogłosiła niemiecka ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Bezpieczeństwo jest priorytetem – przekazała gazecie Rheinische Post szefowa resortu spraw wewnętrznych. Nancy Faeser uściśliła, że obecnie zagrożeniem są liczne ekstremizmy – od islamistycznego, widocznego kilka dni temu również w Rosji, po prawicowy. Lekceważyć nie można też chuliganów – do starć między nimi kilkukrotnie dochodziło w trwającym sezonie piłkarskim w Niemczech. Uwaga zostanie skupiona również na przygotowaniu do możliwych cyberataków. Policja ogłosiła ograniczenie urlopów do końca Euro, by jak największe siły były zaangażowane w przygotowania do mistrzostw i działania podczas nich. Te informacje są ważne nie tylko dla kibiców. Polskie szlaki urlopowe często prowadzą niemieckimi autostradami. Dlatego przypomnienie: pierwszy mecz piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech 14 czerwca, a finał 14 lipca.

Read more

A. Baerbock w Izraelu

Annalena Baerbock rozmawiała w Izraelu o sytuacji humanitarnej i militarnej w Strefie Gazy. Szefowa niemieckiej dyplomacji spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Izraela i prezydentem Autonomii Palestyńskiej. Chłodno przebiegło przywitanie Annaleny Baerbock z Izraelem Katzem. Były uśmiechy do kamer i aparatów, podanie ręki, ale zabrakło kontaktu wzrokowego. Na późniejszym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych za zamkniętymi drzwiami raczej nie było więcej serdeczności. Wiadomo, że szefowa msz Niemiec nakłaniała do rozmów pokojowych, a izraelski rząd odrzuca aktualne propozycje. Annalena Baerbock jest pierwszym politykiem zagranicznego rządu, który odwiedził przejście graniczne Kerem Szalom. Przed październikowym atakiem Hamasu przejeżdżało tędy dziennie 300 z 500 ciężarówek z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Po kilku tygodniach zamknięcia ruch przywrócono, ale jest on kilkukrotnie mniejszy. Ministra spraw zagranicznych na miejscu sprawdziła, jak wygląda kontrola skanerami zawartości samochodów. Szefowa niemieckiej dyplomacji apelowała też o uwolnienie przez Hamas zakładników, w czym zgodził się z nią prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Read more