A.Blinken weźmie udział w spotkaniu Wspólnoty Karaibskiej ws. Haiti
Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się na Jamajkę, aby wziąć udział w spotkaniu Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM) w sprawie Haiti. W ostatnim czasie w coraz większym stopniu kontrolę nad tym krajem przejmują uzbrojone gangi. Premier Haiti Ariel Henry przebywa poza granicami kraju i próbuje wrócić. Uniemożliwiają mu to gangi, które nie tylko zamknęły główne międzynarodowe lotnisko, ale też uwolniły ponad 4 tysiące więźniów oraz zaatakowały posterunki policji. Stany Zjednoczone poinformowały, że zwiększyły bezpieczeństwo swojej ambasady w Port-au-Prince i przetransportowały drogą powietrzną część personelu dyplomatycznego. Placówka – jak wskazano – nadal jednak działa.
Read moreUSA: A. Duda proponuje podniesienie minimum wydatków w NATO do 3 % PKB
Prezydent Andrzej Duda wezwał kraje członkowskie NATO do zwiększenia wydatków obronnych do 3 procent Produktu Krajowego Brutto. W komentarzu na łamach dziennika “The Washington Post” polski prezydent zaapelował do Sojuszu o większe inwestycje w bezpieczeństwo i wspólną strategię wsparcia dla Ukrainy. Andrzej Duda napisał, że 25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków, jakim było przystąpienie do najpotężniejszego sojuszu wojskowego na świecie. Prezydent podkreślił, że w tym czasie Polska stała się jednym z filarów NATO, z wydatkami na obronność na poziomie prawie 4 procent PKB. Andrzej Duda ostrzegł jednak, że „imperialistyczne ambicje Rosji i agresywny rewizjonizm popychają Moskwę w kierunku bezpośredniej konfrontacji z NATO, z Zachodem, a ostatecznie z całym wolnym światem”. Zwrócił uwagę, że Federacja Rosyjska przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny i przeznacza blisko 30 procent swojego rocznego budżetu na zbrojenia. „Ta liczba i inne dane napływające z Rosji są alarmujące” – napisał prezydent. “Reżim Władimira Putina stanowi największe zagrożenie dla światowego pokoju od zakończenia zimnej wojny” – ostrzegł Andrzej Duda. Zapowiedział, że podczas wizyty w Waszyngtonie zaproponuje, by podnieść kwotę minimalnych wydatków na obronność krajów NATO z 2 do 3 procent PKB. Duda wyraził zadowolenie, że Stany Zjednoczone i Polska znacznie przekroczyły to minimum i „mogą być przykładem oraz inspiracją dla innych”. “Jutro Premier Donald Tusk będzie towarzyszył mi w spotkaniu z Prezydentem USA. To spotkanie związane z 25. rocznicą naszego wstąpienia do NATO, ale i rozmowa o kwestiach bezpieczeństwa, przyszłości Sojuszu, pozycji Polski w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. To bardzo ważne, że to właśnie my zostaliśmy zaproszeni do Białego Domu, by wspólnie świętować tę rocznicę. Początek mojej wizyty w Waszyngtonie to spotkanie w Kongresie – rozmowy zarówno z republikanami, jak i demokratami: o sytuacji w naszej części Europy, naszego Sojuszu z USA – zarówno w kontekście Europy jak i Polski. ” – dodał dziś prezydent na temat wizyty w USA
Read moreSzwecja oficjalnie powitana w NATO, flaga zawisła przed kwaterą główną
Szwecja oficjalnie powitana w Sojuszu Północnoatlantyckim. Flaga tego kraju zawisła przed kwaterą główną NATO w Brukseli, a także przed Sojuszniczymi Dowództwami w belgijskim Mons i amerykańskim Norfolk. Szwecja jest 32. krajem członkowskim NATO od czwartku, wtedy złożyła w Waszyngtonie protokół akcesyjny, ratyfikowany przez wszystkich sojuszników. Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do NATO kilka miesięcy po rozpętaniu przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie. „Witamy w NATO. To historyczny dzień. Szwecja staje się kraje członkowskim Sojuszu w krytycznym momencie dla wspólnego bezpieczeństwa” – podkreślił podczas ceremonii przed kwaterą główną NATO Jens Stoltenberg. Mówił też, że Szwecja uczyni Sojusz silniejszym i bezpieczniejszym, że wnosi do NATO najnowocześniejsze siły zbrojne i prężny przemysł obronny. „Wybraliśmy Was, a Wy wybraliście nas, by wzajemnie się chronić zgodnie z zasadą wszyscy za jednego, jeden za wszystkich” – tak z kolei mówił premier Szwzecji Ulf Kristersson. Wejście Szwecji do NATO to wzmocnienie wschodniej i północnej flanki, co ważne dla Polski. Morze Bałtyckie stało się niemal Morzem NATO-wskim, chronionym przez flotę okrętów podwodnych Szwecji. Uroczystość przed kwaterą główną poprzedziła wspólna konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO i premiera Szwecji. „Szwecja jest bezpieczniejsza, będąc w NATO niż poza nim. NATO jest silniejsze ze Szwecją jako krajem członkowskim niż państwem partnerskim. Więc jest to dobry dzień dla Szwecji, dobry dzień dla NATO i dobry dzień dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie” – powiedział Jens Stoltenberg. Przypomniał, że Szwecja wydaje na obronność ponad 2 procent PKB. Podkreślił też, że Putin poniósł porażkę, bo, atakując Ukrainę, chciał ją zniszczyć i mieć mniej NATO u swoich granic. „Teraz ma więcej wojsk NATO u swoich granic, a Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek wcześniej” – dodał sekretarz generalny. Premier Szwecji podkreślał, że oczekiwania wobec Szwecji są wysokie ale i ona ma oczekiwania wobec siebie. „Jedność i solidarność będą drogowskazami Szwecji jako kraju członkowskiego NATO. Będziemy dzielić obciążenia, obowiązki i ryzyko z naszymi sojusznikami. Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie nie była tak poważna od czasów II wojny światowej, a Rosja pozostanie zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedział Ulf Kristersson.
Read moreNATO – J. Stoltenberg: Sojusz nie planuje wysłania wojsk na Ukrainę
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdystansował się od wypowiedzi prezydenta Francji na temat Ukrainy. Emmanuel Macron powiedział pod koniec lutego, że kraje zachodnie nie powinny wykluczać wysłania w przyszłości wojsk na Ukrainę. “NATO nie planuje wysłania wojsk na Ukrainę” – oświadczył Jens Stoltenberg w wywiadzie dla agencji Reutera. Dodał, że NATO ani jego sojusznicy nie są częścią konfliktu. Sekretarz generalny powiedział, że gdyby któryś z krajów NATO wysyłał wojska na Ukrainę, to miałoby to wpływ na cały Sojusz, gdyż jego członkowie są związani paktem o zbiorowej obronie. Zapytany, czy prezydent Macron popełnił pomyłkę, mówiąc o “strategicznej niepewności” w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, Jens Stoltenberg odpowiedział: “ważne jest, żebyśmy się konsultowali i żebyśmy mieli wspólne podejście do tych ważnych kwestii”.
Read more“Oppenheimer” zwycięzcą tegorocznej gali Oscarów
“Oppenheimer” został zwycięzcą tegorocznej gali Oscarów. Dramat biograficzny w reżyserii Christophera Nolana został wybrany najlepszym filmem i w sumie zdobył siedem statuetek – najwięcej w tym roku. Dwie statuetki otrzymała polska koprodukcja “Strefa interesów”. Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła “Oppenheimera” także za najlepszą reżyserię, montaż, zdjęcia i muzykę. Film opowiada o losach twórcy bomby atomowej Roberta Oppenheimera. W role naukowca wcielił się Cillian Murphy, który otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. “Oppenheimer” otrzymał także drugą statuetkę aktorską – dla najlepszego aktora drugoplanowego, którą zdobył Robert Downey Junior. Spośród aktorek Akademia wyróżniła w tym roku Emmę Stone. Dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie “Biedne istoty”. Z kolei za drugoplanową rolę żeńską Oscara dostała Da’Vine Joy Randolph za rolę w filmie “Przesilenie zimowe”.“Strefa interesów” dostała Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o życiu rodzinnym w cieniu krematoriów komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony. Film wyróżniono także za najlepszy dźwięk. Cztery statuetki zdobył z kolei film “Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej. To adaptacja powieści szkockiego pisarza Alasdaira Graya o ewolucji młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca. Akademia wyróżniła nie tylko rolę Emmy Stone, ale przyznała “Biednym istotom” nagrody za najlepszą scenografię, kostiumy i charakteryzacje. Pierwszy raz w historii Oscara w tym roku dostał film ukraiński. Obraz “20 dni w Mariupolu” otrzymał nagrodę za najlepszy długometrażowy film dokumentalny. Film w reżyserii Mstysława Czernowa pokazuje pierwsze trzy tygodnie w Mariupolu po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W kategorii najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy Oscara w tym roku otrzymał film “Ostatni warsztat”. Oscara za najlepszy długometrażowy film animowanym dostał „Chłopiec i czapla”. Z kolei w kategorii najlepszy film animowany krótkometrażowy nagrodzono “Was is Over! Inspired by the Music of John and Yoko”. Za najlepszy scenariusz oryginalny nagrodę dostał film „Anatomia upadku” autorstwa Justine Triet i Arthur Harari. Najlepszym scenariuszem adaptowanym okazał się “Amerykańska fikcja” Corda Jeffersona. Oscara za najlepsze efekty specjalne otrzymał film “Godzilla Minus One”. Nagrodę w kategorii krótkometrażowy film…
Read moreORP “Orzeł” , jedyny polski okręt podwodny powrócił na morze
ORP “Orzeł”, jedyny polski okręt podwodny, powrócił na morze. Jego remont trwał 3 lata, od 2021 roku. “ORP Orzeł powraca! Ciężką pracą załogi oraz specjalistów stoczniowych nasz 291 zakończył pełne odbiory podwodne i rozpoczyna intensywną działalność morską!” – napisano na profilu Marynarki wojennej RP na portalu X. Do wpisu dołączono nagranie, na którym widać zanurzenie okrętu. #WróciliśmyDoGry 💪⚓ ORP Orzeł 🦅 powraca!Ciężką pracą załogi oraz specjalistów stoczniowych nasz 291 zakończył pełne odbiory podwodne i rozpoczyna intensywną działalność morską! 💪 🎥 kpt. mar. Damian Przybysz@DGeneralneRSZ @SztabGenWP @MON_GOV_PL @DowOperSZ @wieslawkukula pic.twitter.com/066xjsDv1N — Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) March 9, 2024 ORP “Orzeł” to jedyny nowy polski okręt podwodny, zakupiony po drugiej wojnie światowej. Inne jednostki dotarły do Polski jako używane. Aktualnie jest także jedynym używanym przez Marynarkę Wojenną RP. Służy w 3. Flotylli Okrętów. Przez ostanie lata okręt byl remontowany i konserwowany. Koszt prac oszacowano na 653 tysiące euro – informuje portal Gospodarka Morska. ORP “Orzeł” jest w służbie 38 lat. Wciąż nie ogłoszono przetargu na nowe okręty podwodne w ramach programu “Orka”.
Read moreSzef MSZ o słowach papieża ws. Ukrainy
“A co gdyby, dla równowagi, przekonać Putina, by miał odwagę wycofać swoją armię z Ukrainy?” – napisał na portalu X minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, nawiązując do słów papieża Franciszka, że Ukraina mogłaby “mieć odwagę, by wywiesić białą flagę i negocjować”. Radosław Sikorski dodał, że w przypadku wycofania rosyjskich wojsk pokój zapanowałby natychmiast, bez konieczności negocjacji.Fragmenty wypowiedzi papieża Franciszka z rozmowy ze szwajcarską telewizją RSI, obszernie cytują włoskie media. “Wierzę, że silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę wywiesić białą flagę, aby negocjować. Dziś można negocjować z pomocą międzynarodowych mocarstw” – mówił papież.Franciszek dodał, że gdy ktoś jest pokonany, a sprawy nie idą dobrze, musi mieć odwagę negocjować. Podkreślił, że nie można się tego wstydzić, szczególnie mając na uwadze ile ofiar pociąga za sobą wojna. Przestrzegł, że negocjacje trzeba rozpocząć zawczasu, zanim będzie za późno. Powtórzył, że potrzeba na to odwagi, ale nie można prowadzić kraju do samobójstwa. Szef biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, pytany przez dziennikarzy o słowa papieża, wyjaśniał, że “intencją Franciszka było wezwanie do zawieszenia broni i prośba skierowana do Ukrainy o odwagę negocjacji”. W sprawie zabrała głos również strona ukraińska. W nocie Ambasada Ukrainy wskazała, że jeśli dziś mówi się o toczącej się trzeciej wojnie światowej, należy wyciągnąć wnioski z II wojny. Czy ktoś wtedy mówił poważnie o negocjacjach pokojowych w Hitlerem i wywieszeniu białej flagi żeby go zadowolić? Jeśli chcemy zakończyć tę wojnę, musimy zrobić wszystko, by zabić tego, który ją wywołał – twierdzi przedstawicielstwo dyplomatyczne. Arcybiskup Światosław Szewczuk, głowa ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego, powiedział, że Ukraina jest zraniona, ale nie pokonana i się nie podda. Arcybiskup zaprosił wszystkich sceptyków na Ukrainę.
Read more







