USA: J. Kirby o wyjściu z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

0
Pentagon Kirby
Fot. NYpost
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył, że po wycofaniu się Rosji z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie Stany Zjednoczone nie mają innego wyjścia, jak zrobić to samo. 

Nie wiem, jak moglibyśmy usprawiedliwić inną decyzję – powiedział John Kirby. Dodał, że Stany Zjednoczone spełnią wszystkie zobowiązania, wynikające z piątego artykułu Traktatu Atlantyckiego.

Rosyjskie władze oświadczyły minionej nocy, że nie widzą możliwości podtrzymywania jakichkolwiek porozumień z państwami NATO w sprawie kontroli zbrojeń. W ocenie niezależnych analityków, moskiewski reżim liczy, że w ten sposób wywrze presję na państwa NATO, aby wstrzymały pomoc militarną i humanitarną dla Ukrainy. 

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie został podpisany w 1990 roku przez ówczesne państwa NATO i kraje Układu Warszawskiego. Dokument ustanawiał limity na rozmieszczanie uzbrojenia ofensywnego. Chodziło przede wszystkim o czołgi, samoloty i śmigłowce oraz wozy bojowe piechoty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!