Polska: Rząd przyjął zmiany w budżecie 2024

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd przeznaczy ponad miliard złotych z przyszłorocznego budżetu dla małych gmin z najwyższą frekwencją wyborczą. Środki będą przeznaczone z rezerwy celowej. W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu napisano, że pieniądze trafią na działalność kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych oraz klubów sportowych w gminach z najwyższą frekwencją, w których jest nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców.
Rząd postanowił też przyznać dodatkowe 100 milionów złotych na program rozwoju Karpat Wschodnich i Roztocza w latach 2023-2030.
Wydatki budżetu państwa mają pozostać na niezmienionym poziomie – 849,3 miliarda złotych. Źródłem finansowania zmian będzie zmniejszenie wydatków rezerwy ogólnej budżetu państwa oraz jednej z rezerw celowych.

Rząd przyjął też projekt ustawy okołobudżetowej na przyszły rok. Zakłada on, że w 2024 roku nie wzrosną wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz uposażenia posłów i senatorów. Z kolei środki Funduszu Kolejowego, planowanych wcześniej do realizacji inwestycji kapitałowych PKP PLK SA, mają być przeznaczone na dofinansowanie działalności tej spółki. Natomiast Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma wpłacić maksymalnie 500 milionów złotych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. W przyszłym roku do Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji mają też zostać przekazane środki uzyskane ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji w kwocie nie wyższej niż 2,26 mld zł.

Wprowadzony zostanie też przepis, zgodnie z którym wzrost uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w przyszłym roku ma dotyczyć tylko funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych pozostających w służbie 1 marca przyszłego roku. Według rządu, ma to ich zachęcić do pozostania w czynnej służbie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!