Stany Zjednoczone nie zgadzają się na “reokupację” Strefy Gazy przez Izrael

0
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone nie zgadzają się na ponowną długoterminową okupację Strefy Gazy przez Izrael. Takie znamiona mogą mieć działania, które zapowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu po zakończeniu wojny z Hamasem, motywując je chęcią zapewnienia “ogólnokrajowego bezpieczeństwa”. 

“Naszym zdaniem Palestyńczycy muszą znaleźć się w gronie tych, którzy podejmą decyzję co do przyszłości tego regionu” – powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Vedant Patel.

“Gaza jest ziemią palestyńską i pozostanie ziemią palestyńską. Nie popieramy ponownej okupacji Strefy Gazy, podobnie jak Izrael”. Rzecznik dodał, że Strefa Gazy nie może być dłużej siedliskiem terrorystów, z którego organizowane są ataki na Izrael czy na inne państwa. Vedant Patel powiedział, że Waszyngton jest też przeciwny masowym wysiedleniom mieszkańców Strefy.

Izrael w 2005 roku wycofał się ze Strefy Gazy, którą okupował od 1967 roku. Później wprowadził blokadę regionu po tym, jak władzę w Strefie przejął Hamas.

Od 7 października w atakach i walkach w Strefie Gazy zginęło ponad 10 tysięcy ludzi. Według palestyńskich władz, około 40 procent ofiar to dzieci.

Izrael zdecydował się na atak odwetowy po tym, jak miesiąc temu – 7 października – terroryści z Hamasu wdarli się na terytorium państwa żydowskiego i zabili około 1400 osób, głównie cywilów. Hamas wziął również ponad 200 zakładników, którzy nadal są przetrzymywani w Strefie Gazy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!