USA: N. Pelosi w drodze na Tajwan

0
137
Fot. Taiwan News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, Nancy Pelosi, jest w drodze na Tajwan. Będzie ona najwyższym rangą przedstawicielem władz USA, który odwiedzi Tajpej od ponad ćwierć wieku. Wizyta Nancy Pelosi budzi stanowczy sprzeciw Chin, które grożą zdecydowaną odpowiedzią.

Plan wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie nie został oficjalnie ogłoszony. Przewodnicząca Izby Reprezentantów spodziewana jest na wyspie dzisiejszego wieczora. Jutro ma spotkać się z władzami Tajwanu. 

Przedstawiciele Białego Domu podkreślają, że wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie jest niczym nadzwyczajnym i że amerykańska polityka „jednych Chin” się nie zmienia. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przypomniał, że przedstawiciele Kongresu regularnie podróżują na wyspę i że w przeszłości przewodniczący Izby Reprezentantów odwiedził Tajwan. „Skoro Chiny próbują przekształcić to, co jest w normie historycznej, w kryzys, i próbują wykorzystać go jako pretekst do agresywnych działań wokół Tajwanu, to Pekin jest odpowiedzialny za eskalację. Stany Zjednoczone nie są zainteresowane eskalacją” – powiedział Jake Sullivan w wywiadzie dla telewizji NBC. Dodał jednak, że Stany Zjednoczone maja prawo pomóc Tajwanowi w samoobronie, niezależnie od tego co wydarzy się w najbliższych dniach. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!