Illinois: J.B. Pritzker ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z małpią ospą

0
519
Pritzker
Fot. WGN TV
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

J.B. Pritzker ogłosił rozprzestrzenianie się wirusa małpiej ospy jako stan zagrożenia zdrowia publicznego. 

30-dniowe zarządzenie gubernatora Illinois, które zacznie obowiązywać natychmiast, pozwoli agencjom stanowym na bardziej efektywną koordynację działań i wykorzystanie nowych narzędzi w walce z chorobą. Departament Zdrowia Publicznego Illinois może teraz rozszerzyć możliwości w zakresie szczepień i testowania oraz uzyskać dostęp do stanowych i federalnych funduszy pomocowych.

Illinois ma trzecią największą liczbę przypadków małpiej ospy w USA, za Nowym Jorkiem i Kalifornią. W naszym stanie potwierdzono 520 przypadków małpiej ospy, w tym większość w Chicago – 326 zachorowań. Stan Illinois otrzymał już 7 tysięcy dawek szczepionki od rządu federalnego i spodziewa się 13 tysięcy kolejnych w najbliższej przyszłości.

Wirus małpiej ospy związany z ospą został po raz pierwszy wykryty u ludzi w 1970 roku i występuje endemicznie w częściach zachodniej i środkowej Afryki. Choroba często zaczyna się od objawów grypopodobnych i obrzęku węzłów chłonnych, po czym przechodzi w bolesne, wyraźne, duże wysypki na całym ciele, które wyglądają jak pryszcze lub pęcherze. Objawy ospy małp mogą trwać do czterech tygodni. Wirus rozprzestrzenia się głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!