USA wyślą posiłki na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone wyślą posiłki na Bliski Wschód w odpowiedzi na zagrożenie irańskiego ataku na Izrael. Urzędnik Pentagonu powiedział agencji AFP, że w regionie znajdą się dodatkowe środki odstraszania, która wesprą obecnych na lądzie żołnierzy. W obawie przed wybuchem większego regionalnego konfliktu, do 18 kwietnia loty do Teheranu zawiesiła niemiecka Lufthansa. Linie lotnicze nie korzystają również z przestrzeni lotniczej Iranu. Władze Iranu zapowiadały odwet po izraelskim bombardowaniu irańskiego konsulatu w Damaszku na początku miesiąca. Zginęło wtedy siedmiu członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Wsparcie Izraela w obliczu eskalacji potwierdziły Stany Zjednoczone.

Read more

W. Zełenski: ukraińska armia liczy prawie 900 tysięcy żołnierzy

Ukraińska armia liczy prawie 900 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski. Tymczasem ukraińskie dowództwo potrzebuje wzmocnienia szeregów wojska kolejnymi poborowymi. Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckiej telewizji ARD powiedział, że ukraińska armia liczy 880 tysięcy żołnierzy. Nie uściślił ilu z nich walczy na froncie. Zaznaczył jednocześnie, że Rosjanie ponoszą duże straty, ale rosyjskie władze się z tym nie liczą.  Z ukraińskich danych wynika, że na Ukrainie jest 460 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Kreml natomiast podał niedawno, że wysłał na Ukrainę ponad 600 tysięcy wojskowych.  W obliczu przedłużającej się wojny ukraińskie władze wojskowe domagają się mobilizacji pół miliona żołnierzy. Potrzebni są oni, aby uzupełnić straty i dokonać rotacji na froncie. Odpowiednia ustawa nie może być jednak od tygodni uchwalona, a jej projekt z parlamentu został odesłany do rządu w celu naniesienia poprawek.

Read more

Ukraińscy żołnierze o pomocy z Polski

Ukraińscy żołnierze walczący pod Bachmutem dostrzegają polską pomoc i zaangażowanie na rzecz ich kraju. Dziękują za okazaną solidarność, ale także przyznają, że bez szerszej pomocy całego zachodniego świata trudno będzie pokonać Rosję. Aleksander, przed wojną nauczyciel wychowania fizycznego podkreśla, że Polska od pierwszych dni inwazji stała za Ukrainą i Ukraińcy o tym pamiętają. Żołnierz zwraca także uwagę na polityczne działania Polski, których celem jest pomoc walczącej Ukrainie. “Polska była całą górą za nami. kraby też dużą rolę odgrywają. I ta wielka polityka jaką prowadzi Polska, respekt, wielki respekt” – mówi ukraiński żołnierz.Roman, który niedawno wrócił z walk pod Bachmutem na dwumiesięczny odpoczynek i szkolenie w Kijowie, również dziękuje Polakom za okazaną pomoc. Jak podkreśla, nasz kraj na Ukrainie jest traktowany jako najważniejszy sojusznik i przyjaciel w wojnie z Rosją. “Całego narodowi Polskiemu dziękuje za pamięć o Ukrainie i tak będzie do przodu, do zwycięstwa. Do końca” – podkreśla.  Żołnierz jednak przyznaje, że bez większych dostaw ciężkiego sprzętu od całego zachodniego świata bardzo trudno będzie wyprzeć Rosjan z ukraińskiego terytorium. Żołnierz podkreśla że aktualne dostawy są ważne, ale zbyt małe, aby mogły wpłynąć na sytuację na linii frontu. Rosjanie mają przytłaczać Ukraińców swoją liczbą. “Automatów i pistoletów to jest dużo ale ich jest więcej. My ich zabijamy ale ich jest więcej, więcej i więcej. Jeżeli będziemy mieli uzbrojenie to wtedy będzie spokój” – mówi Roman. Wczoraj minął rok od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna w tym kraju trwa od 2014, roku kiedy to Rosjanie wkroczyli na Krym i do Donbasu. Także wczoraj w Kijowie premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed ścianą upamiętniającą poległych Ukraińców. Szef rządu ogłosił także, że nasz kraj przekazał Ukrainie pierwsze cztery polskie czołgi Leopard 2A4.

Read more

W Chersoniu więcej rosyjskich żołnierzy niż cywilów

W okupowanym przez Rosjan ukraińskim Chersoniu jest więcej rosyjskich żołnierzy niż cywilów. Rosjanie zrabowali z miasta wszystkie pojazdy, karetki pogotowia, wozy strażackie, cały sprzęt z zakładu stoczniowego, fabryki konserw i przedsiębiorstwa komunalnego – mówi szefowa administracji wojskowej Chersonia Hałyna Łuczowa. Dodaje, że przebrani w cywilne ubrania żołnierze Federacji Rosyjskiej wraz z rodzinami i zrabowanym mieniem uciekają z miasta. “Jednak nadal jest tu bardzo wielu rosyjskich żołnierzy; jest ich więcej niż mieszkańców. Myślę, że przygotowywane są działania, o których możemy nie wiedzieć” – zaznacza. Jeszcze więcej rosyjskich wojskowych stacjonuje w mieście Nowa Kachowka, pod ich kontrolą znajduje się kachowską elektrownia wodna. Administracja wojskowa Chersonia ma informacje o tym, że Rosjanie gromadzą siły zarówno na lewym, jak i prawym brzegu Dniepra w tym rejonie.

Read more

Indie i Chiny wycofują żołnierzy ze spornych terenów

Chiny i Indie rozpoczęły wycofywanie żołnierzy ze spornych terenów w zachodniej części Himalajów. Tę informacje potwierdziły już władze obydwu państw. W przyszłym tygodniu w Uzbekistanie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w którym jak się oczekuje – wezmą udział przywódcy Indii i Chin.  Jak podkreślono, wycofywanie wojsk po obydwu stronach granicy przebiega zgodnie z planem, a jego celem jest utrzymanie pokoju. Dziś takie informacje przekazało chińskie ministerstwo obrony. Chiny i Indie mają ponad 3800 km wspólnej granicy. W czerwcu 2020 roku w dolinie Galwan doszło do starć żołnierzy chińskich i indyjskich, podczas których walczono bez użycia broni palnej. Zginęło wówczas 20 żołnierzy armii indyjskiej i 4 chińskiej. Chińskie władze uznały własnych poległych za bohaterów narodowych. Od tego czasu obydwa kraje przeprowadziły 16 rund negocjacji dotyczących warunków wycofania żołnierzy. Szacuje się, że od eskalacji napięć w zachodnich Himalajach obydwie strony umieściły w tym regionie po 50 000 żołnierzy. 

Read more

USA ponownie wyślą wojska do Somalii

Prezydent Joe Biden podjął decyzję o ponownym wysłaniu amerykańskich żołnierzy do Somalii – poinformowali przedstawiciele amerykańskiej administracji USA. Decyzja ma związek z rosnącym zagrożeniem ze strony islamskich rebeliantów z ekstremistycznej organizacji al-Szebab. Do końca 2020 roku w Somalii stacjonowało około 700 amerykańskich żołnierzy sił specjalnych. Zajmowali się oni szkoleniem i wspieraniem armii somalijskiej. Pod koniec swojej kadencji ówczesny prezydent Donald Trump podjął decyzję o ich wycofaniu. Od tego czasu powiązani z Al-Kaidą bojownicy al-Szebab osiągnęli zdobycze terytorialne kosztem sił rządowych. Na wniosek Pentagonu prezydent Joe Biden postanowił, że wojska USA wrócą do Somalii by wesprzeć tamtejsze władze. Według dziennika New York Times do tego kraju zostanie skierowanych ponad 450 amerykańskich żołnierzy.

Read more

USA: rosyjska jednostka miała dokonać egzekucji żołnierzy, którzy próbowali się poddać

Ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack poinformowała, że jej kraj ma wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać. – „Zabili ich, zamiast wziąć do niewoli. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia ze złamaniem podstawowych zasad prawa konfliktów zbrojnych. Obowiązuje zakaz wykonywania egzekucji na żołnierzach i cywilach, którzy dobrowolnie nie podejmują walki lub są do niej niezdolni” – podkreśliła Beth Van Schaack podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Przedstawicielka amerykańskiego resortu dyplomacji zapowiedziała pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób winnych przestępstw na ukraińskiej ludności cywilnej.

Read more

Polska: trzy pomniki sławiące żołnierzy Armii Czerwonej wyburzone

Trzy pomniki, sławiące żołnierzy Armii Czerwonej, zostały wyburzone. Monumenty, upamiętniające sowietów, zostały zdemontowane w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie i Siedlec w województwie wielkopolskim. W Siedlcu był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, który mówił podczas rozbiórki pomnika, że działania te są wypełnieniem ustawy z 2016 roku. “Instytut Pamięci Narodowej, realizując swoje ustawowe zadania, nie dotyka cmentarzy i grobów, które są miejscem wiecznego spoczynku. Natomiast z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 roku, a więc wolę polskiego parlamentu, którą to wolą była dekomunizacja przestrzeni publicznej i zakaz propagowania w przestrzeni publicznej symboli totalitarnych” – tłumaczył Karol Nawrocki. Prezes IPN podkreślał, że jest to też akt przywracania prawdy historycznej o postaciach, którym są poświęcone pomniki.“Niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii, prawdzie historycznej i na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa, tych, którzy zadawali ból i cierpienie kobietom i dzieciom, tych, którzy dziś stają się wzorem dla ludobójców – niestety coraz bardziej doścignionym wzorem – dla ludobójców XXI wieku” – powiedział. Prezes IPN przypomniał, że pomniki ku czci żołnierzy Armii Czerwonej są symbolem tragedii milionów Polaków. “Przywołuję wszystkich polskich patriotów polskich, konspiratorów mordowanych w ubeckich katowniach, mordowanych polskich robotników w roku ’56 w Poznaniu, w roku ’70 w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, w Elblągu i wszystkie ofiary stanu wojennego – to symbolem takiego systemu i na bagnetach takich ludzi jak ten sowiecki żołnierz wprowadzono system komunistyczny w Polsce” – podkreślał Karol Nawrocki. Wójt Gminy Siedlec Jacek Kolesiński mówił, że demontaż pomnika żołnierza Armii Czerwonej ma niezwykłą symbolikę.“Dziś w dobie wojny na Ukrainie widzimy, jak system potrafi sterować ludźmi, bo to, co się dzieje, jest ludobójstwem, to co u nas się działo trudno było nazwać wyzwoleniem. Niech te pomniki przypominają nam, jak bardzo ważną rzeczą jest to, żebyśmy stanowili sami o sobie, abyśmy byli niezależni, mam nadzieję, że nigdy więcej takie pomniki nie będą stawiane” – mówił wójt Gminy Siedlec. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w polskiej przestrzeni publicznej znajduje się wciąż około 60 pomników ku czci żołnierzy Armii Czerwonej.

Read more

J. Biden do amerykańskich żołnierzy: Dziękuję za waszą ofiarę, za to, co robicie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się w Jasionce z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Prezydent USA mówił, że przyjechał, żeby im podziękować, za ofiarę i służbę.   “Nie chodzi tylko o to, żeby pomóc Ukraińcom. Nie chodzi tylko o to, że pomagacie Europie ponownie odzyskać jej pewność. Dlatego właśnie, Sekretarz Stanu poprosił mnie o wysłanie kolejnych 12 tysięcy żołnierzy z USA. Powiedziałem, mamy 100 tysięcy amerykańskich sił w Europie. Nie mieliśmy takiej obecności od długiego czasu. Wysłaliśmy najlepszych, najlepszych, jakich mieliśmy w Ameryce. Kobiety i mężczyzn. To wszyscy wy. Przybyłem z jednego prostego powodu, żeby podziękować. Dziękuję, dziękuję, dziękuję za Waszą ofiarę, za to, co robicie” – powiedział Joe Biden.  Po spotkaniu z żołnierzami prezydenci Joe Biden i Prezydent Andrzej Duda spotkali się z przedstawicielami organizacji pomagających uchodźcom z Ukrainy.

Read more

Agencja Reutera: USA wyślą do Polski dodatkowe 3 tysiące żołnierzy

Agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji informuje, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone wyślą do Polski dodatkowe posiłki 82. Dywizji Powietrznodesantowej w liczbie 3 tysięcy żołnierzy.

Read more