USA: zmarł słynny dziennikarz Larry King

Zmarł amerykański dziennikarz radiowy i telewizyjny Larry King. Miał 87 lat.  Kariera Larrego Kinga rozpoczęła się w latach 70. XX wieku wraz z programem radiowym The Larry King Show, który prowadził w sieci radiowej Mutual Broadcasting System. Następnie w latach 1985-2010 miał swój własny program telewizyjny Larry King Live w CNN, w którym jego gośćmi byli politycy, celebryci oraz gwiazdy sportu. Pod koniec grudnia ubiegłego roku trafił do szpitala w Los Angeles po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Chorował też m.in. na cukrzycę typu 2, a w ostatnich latach- na raka płuc.

Read more

Chicago: Lori Lightfoot próbowała zablokować emisję programu telewizyjnego

Lori Lightfoot próbowała zablokować emisję programu przygotowanego przez lokalną stację telewizyjną WBBM-Ch. 2, w którym miał być przedstawiony zapis wideo z akcji policji. W tej sprawie burmistrz Chicago złożyła pozew do sądu federalnego, który został odrzucony.  Na taśmie widać jak funkcjonariusze wchodzą do domu, jak się później okazało niewinnej kobiety i dokonują jej aresztowania. W czasie zatrzymania Anjanette Young jest naga. Stacja telewizyjna WBBM-Ch. 2 otrzymała zapis wideo od samej pokrzywdzonej, co według Lori Lightfoot naruszało nakaz sądowy w toczącej się sprawie kryminalnej pomiędzy kobietą, a miastem Chicago. Zdaniem prawników Anjanette Young starania burmistrz o zablokowanie emisji zapisu wideo w telewizji publicznej to próba ukrycia prawdziwych faktów w sprawie błędów popełnionych przez funkcjonariuszy policji w przeprowadzonej akcji.  

Read more

35. Urodziny Radia 1030

35. URODZINY RADIA 1030 Wczoraj minęło 35 lat od powstania Polskiego Radia 1030. – To ogromny sukces, że przetrwaliśmy do tej pory, funkcjonujemy i się rozwijamy. Dziękuję słuchaczom, że są z nami i zachęcam do słuchania radia – mówi Walter Kotaba, prezes Polnet Communications, założyciel radiostacji, która nadaje w Chicago i Nowym Jorku.  Rozgłośnia emituje program na pięciu częstotliwościach w rejonie metropolii Chicago. Jest posiadaczem zakresów WNVR 1030AM, WRDZ 1300AM, 104.7FM, 107.1FM oraz W276BM 103.1FM. W Nowym Jorku programu można słuchać z kolei na częstotliwości WRKL 910AM. Wspólnie z siostrzaną Telewizją Polvision tworzy największym polskojęzyczny koncernem medialny w USA. Nadaje program dla ponad miliona słuchaczy. Dla amerykańskiej Polonii stanowi wyjątkowy pomost łączący wiadomości z ojczyzny i kraju obecnego zamieszkania. Początki i zmiany Polskie Radio w Chicago założył w 1985 roku Walter Kotaba, który przybył do Wietrznego Miasta w latach 70-tych. Jak wspomina twórca rozgłośni, początki nie były łatwe, a radio przeszło wiele zmian. – Polonia nieustannie się zmienia, a my musimy dostosowywać się do niej. W czasie, kiedy ja przyjechałem do Ameryki, prym wiodła emigracja powojenna. Ludzi, którzy stracili ojczyznę. Oni bardzo prężnie tu działali. Tworzyli teatry i inne instytucje kultury. Potem zaczęła przyjeżdżać Polonia postsolidarnościowa, która szukała już czegoś innego. Posługiwała się innym językiem polskim. Pracowaliśmy nad tym, by ten język był bardziej współczesny. Postanowiłem więc, że radio będzie zatrudniało profesjonalnych dziennikarzy, posługujących się poprawnym językiem polskim, który będzie sprawiał przyjemność słuchającym – wspomina Walter Kotaba. Northbrook i Chicago Pierwszą siedzibą rozgłośni radiowej był tak zwany “biały domek” w Northbrook. – Na początku nadawaliśmy audycję tylko przez godzinę w polskim języku. Potem zwiększano te godziny, aż w końcu zaczęliśmy nadawać całą dobę, wyłącznie w języku polskim. Od początku audycje były podobnie jak teraz o sytuacji politycznej w Chicago, w Polsce, funkcjonowaniu w USA. Były komentarze redaktorów i muzyka. Nie było oczywiście sprzętu, który jest dostępny dziś. Muzykę graliśmy z płyt winylowych. Do dyspozycji mieliśmy magnetofony szpulowe wielkości pralki. Pierwsza konsoleta, jaką mieliśmy też była ogromna i toporna. W Polsce, w akademikach były nowocześniejsze sprzęty. Późniejsze magnetofony szpulowe były…

Read more

USA: za nami niekonwencjonalny wieczór wyborczy

W czwartek kandydujący politycy odpowiadali na pytania wyborców w dwóch stacjach telewizyjnych – prezydent Trump w NBC, a były wiceprezydent Joe Biden w ABC.

Read more